Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Starptautiskā plenēra norise Viļakā

1. Starptautiskais glezniecības plenērs “Valdis Bušs 2017” Viļakas novadā norisinājās no 2017.gada 12. līdz 26 jūlijam. Divu nedēļu laikā 6 māksliniekiem bija iespējams ne tikai gleznot darbus izstādei, bet arī iepazīties ar Viļakas novadu un Latgali.

2017. gada 13. jūlijā - iepazīšanās vakarā plenēra mākslinieki prezentēja savu radošo veikumu pievēršoties būtiskākajiem biogrāfijas datiem un sasniegtajam. Plenēra kurators Māris Čačka iepazīstināja plenēra dalībniekus ar Edvardas Šmites pētījumu par Valdi Bušu, ko paspilgināja ar saviem komentāriem. Gleznotājs Valdis Bušs ir gaismu un ēnu meistars, radījis daudz darbus Latgalē un par Latgali. Viņš nepieņēma padomju sociālo reālismu, palika pie brīvām formām un sava mākslinieciskā redzējuma. Valdis Bušs dzīvoja “pie jūras”, bet gandrīz nekad negleznoja jūras ainavas; vairāk savos darbos atklāja atmiņas par savu dzimto pusi. Apbrīnojamas bija arī Valda Buša darba spējas, vienmēr kopējām mākslinieku izstādēm piedāvāja jaunas gleznas, nevis divus vai vairākus gadus iepriekš gleznotas. “Daudzi mākslinieki sākumā zīmē reālistiski, tad pamazām sāk gleznot citādāk, veidojas savs rokraksts. Tādu ceļu savā mākslinieka karjerā veidoja arī Valdis Bušs”, skaidroja Māris Čačka.

Pirmajā starptautiskajā glezniecības plenērā piedalījās seši interesanti un ļoti daudzveidīgi mākslinieki. Mākslinieks Jan Valik no Slovākijas 2012.gadā pabeidza mākslas akadēmiju Prāgā. Glezno pamatā ar eļļu uz audekla, izmanto tinti zīmējot uz papīra. Jaunais mākslinieks daudz ceļo, piemēram, 2016.gadā dzīvoja Japānā, lai tur gleznotu un sagatavotu savu personālizstādi. Ir sarīkotas vairākas izstādes Čehijā, šogad ir plānota izstāde arī Slovākijā.

Rumāniete Emőke Fábián par savu galveno darbības ceļu mākslā ir izvēlējusies gleznot ainavas. Viņa eksperimentē ar krāsām. Sākumā vieņas rokrakstu vairāk raksturoja tumšā gamma un ēnu spēles. Māksliniece ir pabeigusi mākslas universitāti Rumānijā. Ir sākusi redzēt savādāk ainavu, mēģinot gleznai dod dziļāku domu un nozīmi. Emőke pārdzīvo, ja dabā redz atkritumus. Viņa uzskata, ka sabiedrībā jāpievērš lielāka uzmanība dabas saglabāšanas tēmai sev un nākamajām paaudzēm.

Itālis Francesco Poiana nāk no Venēcijas, studējis mākslu Romā, bet šobrīd dzīvo Londonā, jo atrada darba piedāvājumu, kas viņu saistīja. Strādā par tērpu dizaineri, zīmējot ziedus, ko vēlāk uzliek uz  tērpiem. Ir atvērts zīmēt dažādos glezniecības stilos un veidos, nekoncentrējas uz vienu glezniecības tehniku. Francesco patīk zīmēt reālo dzīvi, patīk zīmēt sīkas, niansētas detaļas, ziedus, zīmējumus botānikas grāmatām, glezno arī portretus, daudz skicē. Viņam šķiet interesanti gleznot nakts ainavas, pirmajās dienās, ko pavadījis ir Latvijā, ir pamanījis spilgto mēnesi, kuru arī vēlētos uzgleznot.

Reālas un abstraktas dabas ainavas glezno mākslinieks Francisco Diaz Munoz no Madrides. Viņam patīk eksperimentēt ar dažādiem materiāliem. Labprāt glezno dabā. Daudz ir gleznota Madride un tās parki, dažādas Spānijas pilsētas kā Barselona, Granada, Seviļja, ir gleznojis arī Izraēlā, viņa gleznas ir izstādītas dažādās izstādēs Spānijā, pat Meksikā un Bangladešā. Strādā ķīmijas laboratorijā, kur ir vērojis un eksperimentējis kā sāls kristāli mainās, pieaug. Šos kristālus ir fotografējis un arī kā objektus izstādījis izstādēs.

Latviete Guna Millersone ir studējusi Jana Rozentāla mākslas vidusskolā un Mākslas akadēmijā. Šobrīd strādā Talsu muzejā par galveno speciālisti mākslas jautājumos. Pamatdarbs aizņem daudz laika, tāpēc atliek maz laika gleznošanai. Tai ir laiks tikai sestdienās un svētdienās. Ir ļoti priecīga, ka var piedalīties glezniecības plenēros, jo tad ir laiks izpausties radoši. Tā kā tik bieži netiek, cik gribētos dabā gleznot, tad bildē vietas, kas viņu ir iedvesmojušas un tad glezno no fotogrāfijām, patīk radīt darbus, kas sastāv no divām vai trijām daļām. Guna bija personīgi pazīstama ar mākslinieku Valdi Bušu.

Divdesmit gadus lietuviete Giedre Riskute ir strādājusi par scenogrāfi teātrī, zīmējot tērpus un dekorācijas ļoti daudzām un dažādām teātra izrādēm. Visu mūžu paralēli darbam teātrī un pēc darba teātrī ir gleznojusi un veic pedagoģisko darbu mākslas akadēmijā. Patīk gleznot ekspresīvi, ar krāsainām un gaišām krāsām, ļoti patīk būt pie jūras, daudz gleznojusi Liepāju, patīk gleznot Viļņu, pilsētu, kur dzīvo. Viņa labprāt  izmanto ahromātiskās toņkārtas gleznās, veidojo tušas zīmējumus, strādā ar flomāsteriem un dažādās grafikas tehnikās. Ir piedalījusies izstādēs Lietuvā, Latvijā, Maķedonijā, Polijā un citās valstīs. Glezno reālistiski dabu, bet patīk gleznot arī abstraktas dabas ainavas, interpretējot dabu caur savu redzes prizmu.

Latvijā un dabas parkā “Balkanu kalni”, kur notika plenērs, ārvalstu māksliniekus visvairāk pārsteidza zaļās krāsas dabā, tās esot ļoti dzīvas, neparastas un daudz spilgtākas nekā Dienvideiropā, pat mākslinieks no Slovākijas atzina, ka neskatoties uz to, ka Slovākija ir zaļa zeme, Latvijā zaļā krāsa esot savādāka. Daudz zilie un zaļie toņi ir izmantoti arī gleznās.

Plenēra dalībnieki apmeklēja mākslas izstādes Rīgā un izstādes Balvu novada muzejā, iepazinās ar Viļakas pilsētas kultūrvēsturisko mantojumu, devās izbraukumos uz Mākslas plenēru Lūznavas muižā un Marka Rotko centru Daugavpilī. Pozitīvi iegūtās emocijas un satiktie interesantie latvieši, redzētas dažādas vietas, tvertie saulainie mirkļi atspoguļojas mākslinieku radītajās gleznās.  Slovāks, rumāniete, itālis, spānis, lietuviete un kurzemniece aiznesīs uz savu valsti, savu novadu pirmos iespaidus un atmiņa par Latviju.  Jo pozitīvāku tēlu izveidosim par savu novadu, jo viesmīlīgāk uzņemsim viesus, jo labāk dzīvosim paši, jo būs tūristi, kas vēlēsies apmeklēt īpašo vietu Latvijā – Viļakas novads.

Starptautiskajā glezniecības plenērā  gleznotos darbus ir iespējams aplūkot  izstādē Viļakas kultūras un radošo industriju centrā, Klostera iela 1, Viļakā, līdz 2017. gada 12. oktobrim.


Teksts: Vineta Zeltkalne
Foto: Vineta Zeltkalne un personīgais arhīvs28.07.2017
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Strauta, Grieta
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...