Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Mūzika vienoja latviešus, lietuviešus, igauņus un bulgārus

No 12. līdz 19.martam Rekavas vidusskolu par savām mājām sauca 28 jaunieši no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Bulgārijas, jo piedalījās jauniešu apmaiņas projekta nr. LV-11-85-2011-R5 „Kopā ar mūziku no saullēkta līdz saulrietam” galvenajā aktivitātē - jauniešu apmaiņā. Projekta īstenošanu atbalsta Eiropas Savienības programma „Jaunatne darbībā”.

Jauniešu apmaiņas līderi un pasākuma vadītāji bija Vineta Zeltkalne un Sergejs Andrejevs, viņiem organizēt aktivitātes palīdzēja arī igauņu grupas līdere Kadri, bulgāru grupas līdere Neli un lietuviešu grupas līderis Artūras.

Vistālāko ceļu uz apmaiņas norise vietu bija mērojuši bulgāri, kuri dzīvo Bulgārijas galvaspilsētā Sofijā, lietuvieši mācās Tītuvenas ģimnāzijā Kelmes rajonā, igauņi nāk no Igaunijas ziemas galvaspilsētas Otepē un vairāki dalībnieki studē Tartu un Latviju šajā projektā pārstāvēja Rekavas vidusskolas audzēkņi.

Pirmās dienas tika veltītas, lai jaunieši iepazītos viens ar otru, tika izskaidrots, kas ir neformālā izglītība, kādas iespējas piedāvā programma „Jaunatne darbībā”, uzzināja, kas ir Youth Pass (Jaunatnes pase). Sākumā jaunieši nedaudz satraucās, ka ir par maz meistardarbnīcu muzicēšanā, bet, sākot ar projekta trešo dienu, programmā bija paredzēta kopīga muzicēšana. Rīta sesijās jaunieši prezentēja savus sagatavotos mājas darbus, iepazīstinot citus ar savu valsti, organizāciju, ko pārstāv, un iepazinās ar latviešu folkloru – dziesmām, dejām, tradīcijām un ticējumiem. Pēc pusdienām jaunieši strādāja jauktās grupās, lai diskutētu, kāpēc mūzika vieno, kādas ir dzimuma atšķirības mūzikas tirgū. Lomu spēlē mēģināja izprast reliģijas lomu sabiedrībā. Iejutās arī lomās, lai saprastu kā ir justies diskriminētam, kā arī izzināja kādi stereotipi ir vienai valstij par otru. Pēcpusdienas notika meistardarbnīcas mūzikā. Vakaros rīkojām tematiskos vakarus.

Atziņas no grupu darbiem

Jaunieši secināja, ka mūzika vieno, jo dod iespēju saprasties tad, kad nezinām valodu; tā ir kopīga valoda visiem cilvēkiem; tas ir dzīves stils; ja esi iesaistīts kādā grupā, tad tā tev ir kā otrā ģimene; mūzika palīdz izteikt izjūtas, relaksēties; tā māca dzīvot; mūzika vieno ikvienu neskatoties kādas rases pārstāvis ir un kādai reliģijai pieder; tas ir lietderīgs veids kā pavadīt brīvo laiku; jūs vienmēr variet runāt par mūziku; tā veido tradīcijas, piemēram, dziesmu un deju svētkus.

Sievietēm un vīriešiem ir vienādas iespējas mūzikas tirgū, jo populāri kļūst tikai vistalantīgākie, abi dzimumi var vienlīdzīgi spēlēt mūziku; dzimums nelimitē kādu žanra mūziku spēlēs; abiem dzimumu pārstāvjiem ir daudz jāstrādā, lai sasniegtu rezultātu. Abiem dzimumiem ir iespējas saņemt mūzikas balvas. Atšķirīgas iespējas mūzikas tirgū nosaka tieši fiziskās dzimumu īpatnības, piemēram, vīrieši biežāk spēlē grupā, lielākoties spēlē bungas, ģitāru, basģitāru. Mūziķim vīrietim ir vieglāk kļūt populāram, jo fani lielākoties ir meitenes. Sievietes ir labākas solistes, labākas dejotājas, viņām ir labāki skatuves tērpi, biežāk izvēlas veidot solo karjeru, daudz biežāk spēlē taustiņus, vijoli un flautu.

Daudzveidīgi tematiskie vakari

Interesanti bija tematiskie vakari. Tradicionālo ēdienu gatavošanas vakarā vakariņas gatavoja paši jaunieši, tad Šķilbēnu pagasta saimniecēm bija iespēja apgūt jaunas prasmes ēdienu gatavošanā. Jaunieši sagatavoja daudz ēdienus: gan auksto zupu, gan „siļķi kažokā”, gan bulgāru tradicionālo ēdienu „banicu”, gan dažādus saldos ēdienus un uzkodas. Virtuvē strādāja ne tikai meitenes, bet arī puiši. Jautrā noskaņojumā aizritēja arī folkloras vakars, kur jaunieši dziedāja tradicionālās dziesmas un mācījās dejot nacionālās dejas. Varēja vien pabrīnīties kā rokmūzikas grupas locekļi ir iemācījušies nodziedāt kādu tautasdziesmu, tas nekas, ka šķībi un nepareizi, bet no sirds. Visinteresantāko apļa deju visiem iemācīja igauņi.

Vislielākais pārbaudījums jauniešiem bija reliģijas dienā, kad viņiem bija iespēja diskutēt par reliģijas jautājumiem, prezentēt kādām konfesijām pieder viņu pārstāvētās valsts iedzīvotāji. Uzzinājām, ka no visām Eiropas Savienības valstīm visvairāk ateistu dzīvo tieši Igaunijā. Vakarā jauniešiem bija iespēja apmeklēt jauniešu Sv. Misi Šķilbēnu Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīcā. Lai arī dienas laikā, kad, diskutējot par dažādiem reliģiskiem jautājumiem, devāmies pastaigā pa Rekovas ciemu un apgājām apkārt arī katoļu baznīcai, vairāki dalībnieki atzina, ka esot jutušies neērti atrodoties baznīcas tuvumā. Neskatoties uz to, visi dalībnieki apmeklēja Sv.Misi. Pēc Sv. Mises daudzi dalībnieki atzina, ka tā bijusi viņiem jauna pieredze, kaut ko tādu viņi piedzīvojuši pirmo reizi. Jaunieši gribēja uzzināt, kāpēc vienā brīdī visi ceļas kājās, bet citā visi nokrīt ceļos. Bulgāri gribēja noskaidrot, vai mēs saprotam, ko lasa priesteris, jo Bulgārijā dominē pareizticība un dievkalpojumi notiek senslāvu valodā, kuru bulgāri nesaprot. Līdz ar to jauniešiem Bulgārijā baznīca neinteresē, jo viņi nesaprot, kas tur notiek. Lielu paldies par Sv. Mises vadīšanu sakām priesterim Ivaram Vigulim, jo viņš Sv. Misē runāja ne tikai latviski un latgaliski, bet arī krieviski un angliski. Liels paldies arī Žannai, Evijai un pārējiem Šķilbēnu pagasta jauniešiem par skaisto dziedāšanu un muzicēšanu. Daudzi ārzemju jaunieši nesaprata Sv. Mises kārtību, bet visus uzrunāja skaistais dziedājums un mūzikas spēle.

Kultūru prezentācijas vakars

Apsveicamas ir jauniešu muzicēšanas prasmes. Projekta sākumā pilnīgi pēc nejaušības principa jaunieši tika sadalīti četrās grupās, jo izrādījās, ka ir tieši četri jaunieši, kuri prot spēlēt bungas, četri – basģitāristi, vairāki ģitāristi, daži solisti un daži tautiņu spēlētāji. Nepilnu piecu dienu laikā jaunieši spēja saspēlēties, atrast kopīgu valodu mūzikā, izvēlēties, ko spēlēs un dziedās noslēguma koncertā, un sagatavot priekšnesumu. Meistardarbnīcu laikā dažas jaunietes juta, ka īsti nevar atrast vietu smagajās rokgrupās, tāpēc tika izveidota vēl viena starptautiska meiteņu grupa. Šāds starptautisks koncerts Rekovā notika pirmo reizi. Pirmajā koncerta daļā uzstājās nacionālajās valstu grupas ar jau mājās sagatavotiem priekšnesumiem. Bija iespēja novērtēt Rekavas vidusskolas audzēkņu spēli, noklausīties skanīgajā lietuviešu dziedājumā, ieklausīties bulgāru saspēlē un improvizācijā un izturēt grandiozo igauņu grupas uzstāšanos. Otrajā daļā uzstājās projekta laikā izveidotie kopprojekti. Visvairāk projektos paspēja iesaistīties Raimonds Logins, jo piedalījās ne tikai savā kopprojektā, bet pieteicās meiteņu grupas priekšnesumā spēlēt bungas, un viena kopprojekta grupa uzaicināja Raimondu kļūt par solistu grupā. Apbrīnojama ir jauniešu profesionalitāte un lielā vēlēšanās muzicēt, lai tik īsā laika posmā sagatavotu kopkoncertu. Noslēgumu koncertu apmeklēja jaunieši un pieauguši. Jauniešiem koncerts ļoti patika, vecāki ļaudis atzina, ka esot bijis par skaļu un gribējies, lai labāk var saprast vārdus, ko dziedāja. Šis koncerts visiem apmeklētājiem vēl ilgi paliks atmiņā. Leģendas par grandiozo koncerta noslēgumu, kur lielisku saksofonu spēli nodemonstrēja Anna Līna Semjonova un Arnolds Skangalis, pastāvēs vēl ilgi. Atzinīgi koncertu novērtēja arī Jelgavas Bērnu un jauniešu centra „Junda” darbinieki. Viņi bija pārsteigti, ka tik tālu laukos var notikt kaut kas tik grandiozs un apbrīnoja jauniešu muzicēšanas prasmi un spēju nepilnu piecu dienu laikā sagatavot koncertu. Centra darbiniece Lauma Ziemeļniece novēlēja turpināt šeit laukos īstenot jauniešu apmaiņas un piebilda, ka ir bijis vērts mērot tālo ceļu no Jelgavas, lai apmeklētu lielisku koncertu un iepazītos ar aktīviem cilvēkiem tālajā Latgales pierobežā.

Projekta vadītāja: Vineta Zeltkalne

„Šis projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertas informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.”

 

21.03.2012
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agneta, Agnis, Ansis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...