Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Vissvētākās Jēzus Sirds svētki Viļakā

Jēzus Sirds svētku pirmsākumi meklējami viduslaikos un tam ir biblisks pamats. Pats Kristus, sludinādams sirds tīrību (sal. Mt 5, 8; Lk 8, 15 u. c.), aicina savus sekotājus: „… mācieties no Manis, jo Es esmu lēnprātīgs un pazemīgu sirdi.” (Mt 11, 29) - parādot sirdi kā cilvēka iekšējās, dabiskās un pārdabiskās dzīves centru. Vissvētās Jēzus Sirds svētkus svin 19.dienā pēc Vasarsvētkiem, vienmēr piektdienā. Lieli nopelni Jēzus Sirds liturģisko svētku ieviešanā ir klostermāsai no Apmeklēšanas ordeņa – Margaritai Marijai Alakok. Viņas privātās atklāsmes (1673-1675) Parlemonreālā (Francijā) saņēma oficiālu Baznīcas atzinību. Jēzus, pēc viņas liecībām, aicināja viņu līdzdarboties, lai pasaule pazītu Viņa mīlestības brīnumu un Viņa labestības bagātības; turklāt Viņš redzami parādīja viņai Savu Sirdi. Ar šo atklāsmi aizsākās Jēzus Sirds godināšana katra mēneša pirmajā piektdienā. Pēdējo gadsimtu laikā katoļu Baznīcā Jēzus Sirds attēli atrodas ne tikai baznīcās un kapelās, bet arī ticīgās tautas mājās. Visizplatītākā Jēzus Sirds ikonogrāfija – sirds (dažreiz ar palielu rētu un asins lāsēm), apvīta ar ērkšķu vainagu, no kuras var izplūst gaismas stari un uz augšu liesmojošas liesmas; visbiežāk tā vainagota ar krustu. Jēzus Sirds tiek attēlota viena vai uz Jēzus krūtīm, kurš dažos gadījumos norāda uz to ar pirkstu /Katoļu baznīcas vēstneša arhīvs/.

Šie svētki ir īpaši draudzes svētki un atlaidu dienas Viļakas Vissvētās Jēzus sirds Romas katoļu draudzei, jo “gotikas pērle” - Viļakas Romas katoļu baznīca ir nosaukta, iesvētīta un veltīta Vissvētās Jēzus sirds (lat. Sacratissimum Cor Jesu) godam.  Šogad Viļakas Romas katoļu draudze svētkus svinēja trīs dienas jeb 40 stundu atlaidas. Trīs dienu laikā tik daudz tautas Viļakas Romas katoļu baznīcā sen nebija redzēts, jo 23. jūnijā pēc daudzu gadu pārtraukuma viesojās jauniesvētītais priesteris Valters Vārpsalietis, bija iespējas saņem īpašu jaunā priestera svētību, bija iespēja pasvētīt lauku zāles un saņemt svētību ar Vissvētāko sakramentu, vienoties kopīgā agapē, ēdot gardo Skaidrītes Šaicānes vārīto biezputru un Birutas Narubinas cepto torti. Draudzes prāvests Guntars Skutels un jaunais dziedātājs Markuss Mednis kā apsveikuma dziesmu jaunajam priesterim nodziedāja dziesmu “Strūga”, atgādinot, ka priestera aicinājums ir īpašs aicinājums un ne jau visus Dievs aicina kļūt par dvēseļu zvejniekiem. Saviļņotais Valters Vārpsalietis pateicās visiem par silto un sirsnīgo uzņemšanu, pateicās, ka cilvēki lika viņam sajusties šeit īpaši gaidītam. Aicināja lūgties par viņu, priesteriem un jauniem aicinājumiem uz priesterību. “Mīlestība dara vieglu pat vissmagāko nastu.  Protams, ir brīži, kad šķiet, ka mūsu nasta ir pārāk smaga. Kungs Jēzus redz, cik katrs no mums var panest, tāpēc katram Dievs piemēro tādu grūtību nastu kādu cilvēks var panest, ja liekas, ka varam salūzt zem šīs nastas, tad mums ir jālūdz Dievam palīdzība, lai nestu savu dzīves krustu. Arī Jēzus ar mīlestību nesa krustu uz Golgātu. Viņš dāvā mums savu mīlestību. Lūgsimies, lai ar Dieva palīdzību varam nest savas dzīves krustu un lai varam palīdzēt citiem kā Sīmanis no Kirēnas palīdzēja Jēzum nest krustu, uztverot citus cilvēkus nevis kā nastu, bet kā Dieva bērnus,” pamācīja priesteris Valters.

24.jūnijā visi izturīgākie ar lielu interesi ieklausījās Rīgas garīgā semināra profesora, priestera Andra Priedes sprediķī, kurā viņš uzsvēra, ka mums kā latviešiem ir svarīgi saglabāt savas senču tradīcijas, izstāstīja Vecās derības sasaisti ar Jauno derību un aicināja visus Bībeli sākt lasīt ar Jauno derību, kas atklāj Jēzus dzīvi, darbus un ir mūsu ceļvedis kristīgajā dzīvē. Svētais Jānis Kristītājs ir vienīgais svētais, kuram svinam piedzimšanas dienu, pārējos svētos pieminām viņu nāves dienā. Jānis Kristītājs pildīja īpašu dzīves misiju, kas noslēdza un piepildīja Vecās derības pravietojumus un sagatavoja ceļu Jēzus atnākšanai. Simboliski saslēdzot laika ritējumu, ka pēc Jāņu dienas naktis paliek īsākas un īsākas, pēc Jēzus piedzimšanas Ziemassvētkos tās paliek garākas un garākas.

25.jūnijā, noslēdzoties 40 stundu atlaidām, Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels aicināja izvērtēt attiecības ar līdzcilvēkiem, jo mūsdienu pasaule bieži vien mums liek dzīvot citu cilvēku dzīvi, pievērst uzmanību citu cilvēku dzīvei, ka pazaudējam spēkus dzīvot paši savu dzīvi, tādejādi nenovēlot laimi sev un otram. “Jēzus vēlējās, lai mēs visi esam laimīgi. Lai mēs varētu izmantot Viņa sirdi, tuvojoties Viņa sirdij mūsu sirdis mainās. Mēs kļūstam laimīgāki, jo īstā laime nav tas, vai es to vēlos, bet īstā laime ir tas, ko Dievs man ir devis, no īsajiem brīžiem, kuri soli pa solim ved mūs uz mūžīgo dzīvi, no iekšējā miera un iekšējām sajūtām, ka es esmu Dieva bērns, ka man ir labi, man apkārt ir šī skaistā pasaule, mani dārgie cilvēki, kuri man vēl labu. Lai mēs esam sirds cilvēki, lai mēs esam Jēzus sirds cienīgi!” sirsnīgi teica prāvests Guntars Skutels.

Pateicība Dievam par Viļakas Romas katoļu draudzei dāvātajām žēlastībām, saņemto mīlestības un miera piepildījumu ikviena svētku dalībnieka sirdī!!!

Informāciju sagatavoja: Vineta Zeltkalne
Foto: Vineta Zeltkalne


28.06.2017
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...