Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Maija dziedājumi Viļakas novadā

Šogad maijs Viļakas Romas katoļu draudzei bija īpašs, jo dziedājumos pie ciemu un ceļmalu krucifiksiem aktīvi piedalījās draudzes prāvests Guntars Skutels. Pateicoties Medņevas pagasta pārvaldes vadītāja Jura Prancāna iniciatīvai, Medņevas pagasta Bahmatovas ciema iedzīvotāji un citi atbalstītāji atjaunoja ciema krucifiksu, kā arī, pateicoties iedzīvotāju uzņēmībai, krucifikss tika atjaunots un iesvētīts Susāju pagasta Peisu ciemā, un Viļakas novadā maijā viesojās Radio Marija, lai tiešraidē radio ēterā pārraidītu lūgšanas un maija dziedājumus.

Aicinājumam uzaicināt uz maija dziedājumiem Viļakas Romas katoļu draudzes prāvestu atsaucās Medņevas pagasta Loduma, Aizpurves, Viduču, Brontu, Skandīnes, Slotukalna, Lāšku, Bahmatovas ciemu iedzīvotāji, Vecumu pagasta Borisovas un Robežnieku ciemu iedzīvotāji, Susāju pagasta Geinovas, Egļevas, Ilziņu, Kravaļu, Meirovas, Peisu, Susāju, Svilpovas ciemu iedzīvotāji, kā arī prāvests Guntars Skutels piedalījās maija dziedājumos arī Viļakas Romas katoļu baznīcas dārzā un Žīguru Kultūras namā, jo Žīguros nav krucifiksa.

Jau kopš bērnības priestera Guntara dzīvē maija dziedājumi ir īpašs notikums, uz kuriem viņu līdzi ņēma vecmāmiņa. Tā bija tradīcija - pie priestera dzimtās puses – Preiļu novada Saunas pagasta Livzas (Lūzas) - krucifiksa tikties katru vakaru, lai lūgtos un dziedātu Dieva un Dievmātes godam. Bērniem tas bija īpaši nozīmīgi, ja atļāva nodziedāt kādu viņa mīļāko dziesmu vai noskaitīt litāniju. “Reizēm bija tā, ka negribējās doties līdzi vecmāmiņai uz maija dziedājumiem, bet dažreiz atkal sajutu tādu kā Dieva pieskārienu dvēselei, un šīs sajūtas ir palikušas manā sirdī kopš bērnības. Četrus gadus biju projām no Latvijas. Studējot Itālijā, redzēju, ka itāļi mēdz sanākt lūgties pie Dievmātes statujām, bet viņiem nav tādas tradīcijas kā maija dziedājumi, tāpēc bija radušās ilgas pēc bērnībā piedzīvotā un dzīvās tradīcijas Latvijā. Gribējās apciemot cilvēkus, kuru ciemos atrodas krucifiksi, gribējās, lai maija dziedājumu tradīcija neizzūd. Ja cilvēks nevar tikt uz baznīcu, tad baznīcai jātiek pie cilvēka. Biju pie tādiem krustiem, kur visapkārt mežs, tuvumā nav nevienas mājas, krusti atrodas tālu no Viļakas. Bija ļoti jauki pabūt kopā ar cilvēkiem, iepazīt viņus, bija iespēja sarunāties ar cilvēkiem, atbildēt uz viņu jautājumiem. Ja jau Jēzus bija kopā ar cilvēkiem priekos un bēdās, tad arī priesterim ir jābūt kopā ar cilvēkiem. Ceru, ka šī gada tikšanās ierosinās iedzīvotājus sakopt, atjaunot krustus un domāju, ka nākamgad ir jāsastāda maija dziedājumu saraksts, vairāk informējot iedzīvotājus, lai visiem būtu iespēja piedalīties. Esmu priecīgs, ka man bija iespēja dzirdēt autentiskus dziedājumus, pat ierakstīju dziesmas, kuru melodijas man bija mazāk zināmas vai nezināmas. Lai arī priesterim ir daudz pienākumu, man prioritāte bija iepazīt savu draudzi, ciemus, kur tie atrodas, kādi cilvēki tur dzīvo, kā saglabā ticību, kāda ir izpratne un tradīcija par maija dziedājumiem. Sagatavoju arī speciālās “značkas”, lai cilvēkiem būtu iespēja izvilkt kādu uzdevumu maijam. Pateicos visiem iedzīvotājiem, kuri atsaucās aicinājumam un paši aicināja mani dziedāt kopā ar viņiem,” savas sajūtas atklāja prāvests Guntars Skutels.

Nereti cilvēki norāda, ka maija dziedājumi jau ir tikai babiņu darīšana. Viļakas novadā maija dziedājumus pie vairākiem krustiem apmeklēja arī Rīgas garīgā semināra docētājs, profesors Andris Priede, kurš aicināja mūs lepoties ar savām senajām tradīcijām. “Kāda tradīcija ir dzīva un kāda tradīcija nav dzīva? Piemēram, Jāņos visi cep šašlikus uz iesma un saka, ka tā ir latviešu tradīcija un tā dara visi. Taču tas nenozīmē, ka tā ir latviešu tradīcija tikai tāpēc, ka tā visi dara. Ja visi to dara, tas nenozīmē, ka tā ir mūsu kultūras identitātes sastāvdaļa. Savukārt par maija dziedājumu tradīciju saka, kas gan tur vairs iet dziedāt, tā esot atmirstoša tradīcija. Bet tajā pašā laikā šī tradīcija pieder pie Latgales identitātes. Pie krusta neiet dziedāt pārnovadu latvieši, nedzied Vidzemē, nedzied Igaunijā, tradīcija ir izmirusi aiz robežas, kur noteikti atradīsim vēl kādu seno latgaliešu ceļmalu krucifiksu, pie kura sen vairs neviens nedzied. Latgalē, kamēr ir kaut vai viens vai divi cilvēki, kuri atnāk pie krusta un kaut vai klusītiņām skaita savu lūgšanu, tikmēr varam teikt, ka šī tradīcija nav izmirusi, jo to redz arī nejaušs autobraucējs, pabraucot garām un noskatoties, ka kāds lūdzas pie ceļmalu krucifiksiem. Nedrīkst to padarīt par statistikas datu skaitīšanu, redz, no 10 mājām tikai divas piedalās dziedājumos pie ceļmalu krucifiksa, tāpēc tradīcija izmirst, bet, redz, šašliku cep 8 no 10 mājām, tāpēc tradīcija ir dzīva. Mūsu tradīcija ir tā, ko mēs esam pārmantojuši, kas nav nekur citur un par kuru mums ir jālepojas, jo tas ir specifisks tieši šim novadam un latgaliskajai kultūrvidei,” vērtēja priesteris, profesors Andris Priede.

Daudzus gadus maija dziedājumus pie Medņevas pagasta ciemu krustiem organizē Medņevas Tautas nama vadītāja Skaidrīte Šaicāne. Viņa saviļņoti stāsta, ka tas bija īpaši, ka maija dziedājumos šogad aktīvi piedalījās draudzes prāvests Guntars Skutels. “Priestera klātbūtne saliedē tautu. Cilvēkiem ir vēl lielāka motivācija atnākt un piedalīties, jo kopā ar tautu ir priesteris, kurš nāk un piedalās. Nezinām melodijas visām dziesmām, jauki, ka priesteri pamāca. Paldies priesteriem Andrim Priedem par mācīšanu dziedāt dziesmas. Maija dziedājumu dalībnieki jūtas ļoti pacilāti un saviļņojoši, esam emocionāli piepildīti, lai dotos veikt ikdienas darbus. Darām to Dieva godam. Dievs visu redz, un pateicos Dievam, ka šajos gados esmu satikusi Dieva dotus cilvēkus, kas man palīdz organizēt un atbalsta maija dziedājumu tradīcijas saglabāšanā. Es viena pati nevarētu paveikt tik daudz, bet ar Dievpalīgu un darbojoties visiem kopā - mēs to varam. Domāju arī nākamgad ar Medņevas pagasta pārvaldes un iedzīvotāju atbalstu atjaunot vēl kādu ceļmalu krucifiksu Medņevas pagastā,” piedzīvotajā emocionāli dalījās Skaidrīte Šaicāne.

Šogad maija dziedājumus Viļakas novadā (16. maijā Šķilbēnu pagasta Pakašovā, 17. maijā Viļakas katoļu baznīcā, 22. maijā Šķilbēnu pagasta Sviļevā, 24. maijā Vecumu pagasta Borisovā, 26. maijā Medņevas pagasta Lodumā) apmeklēja arī Radio Marija komanda, tos var noklausīties http://arhivs.rml.lv/?dir=RML_arhivs/Dievkalpojumi/Maija%20dziedajumi.

Lai Dievs palīdz saglabāt maija dziedājumu tradīciju! Aicinu Viļakas novada iedzīvotājus sakopt savu ciemu krucifiksus, lai arī nākamgad maija dziedājumos varētu aicināt savas draudzes prāvestu un iesvētīt kādu atjaunotu krucifiksu!

Teksts: Vineta Zeltkalne
Foto: Vineta Zeltkalne un Viļakas Romas katoļu draudzes arhīvs


06.06.2017
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Ildze, Ilze, Izolde
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...