Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Viduslaiku Viļaka

24. maija vakarā sadarbībā ar Viļakas pamatskolu un skolēnu vecāku biedrību Viļakas novada muzejā notika pasākums par viduslaiku vēsturi un Viļaku. Pasākums notika ar Leader projekta Nr.16-07—AL19-A019.2206-000009 “Muzejs nākotnei - nāc un pēti” atbalstu. Projektam piešķirtais finansējums ir 5548,81 euro, no kuriem 4993,93 euro ir publiskais finansējums. Pašvaldība projektam nodrošina līdzfinansējumu un segs neattiecināmos izdevumus jeb PVN likmi. Projekta pieteikums sagatavots un guvis atbalstu vietējās rīcības grupas biedrības „Balvu rajona partnerība” sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģijas 2015.—2020. gadam izsludinātajā projektu pieteikumu iesniegšanas 1. kārtā. Projekts īstenots Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.—2020. gadam pasākumā „Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” apakšpasākuma 19.2. “Darbības īstenošanas saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” aktivitātē 19.2.2. „Vietējā potenciāla attīstības iniciatīvas.

Projekta mērķis: iegādāties aprīkojumu un inventāru, lai dažādotu kultūras, izglītības un brīvā laika pavadīšanas iespējas Viļakas novada muzejā.

Pateicoties projekta realizācijai, ir modernizēta muzeja ekspozīcija “Viļakas vēsture laikmeta griežos”. Līdz ar jauna aprīkojuma uzstādīšanu ekspozīcijas telpa ir kļuvusi plašāka. Pamatekspozīciju papildina arī informatīvie stendi, kas sniedz aizraujošu ieskatu vēsturē. Pasākumā piedalījās Viļakas pamatskolas 1.-4. klašu skolēni, skolotājas un vecāki. Aktivitātes mērķis bija izzināt vēsturi un radīt skolēnos interesi par viduslaiku Viļakas vēsturi. Pasākuma uzdevumi: izzināt Marienhauzenas pils vēsturi un svarīgākos notikumus, apskatīt Marienhauzenas pils maketu; apskatīt Viļakas apkārtnes viduslaiku karti; pievērst uzmanību materiālās kultūras liecībām par viduslaikiem - saktas un gredzeni; aktīvi darbojoties, mācīties darināt rokassprādzes, sukāt vilnu, adīt, siet pirts slotiņas; ar aktivitāšu palīdzību iepazīt viduslaiku bruņinieka dzīvi; veikt dažādus vingrinājumus izturībai, precizitātei, atmiņai, apgūt kaujas mākslas elementus; uzspēlēt bērnu viduslaiku spēli. Sākumā vēstures skolotāja A. Ločmele iepazīstināja skolēnus ar viduslaiku vēsturi kopumā. Kad skolēni noklausījās skolotājas stāstu un noskatījās sagatavoto prezentāciju, viņi devās uz Viļakas novada muzeju, lai iepazītos ar viduslaiku vēsturi.

Muzejā ikviens skolēns uzzināja vēsturi par viduslaiku Viļaku, tad apskatīja Marienhauzenas pils maketu, kuru veidoja mākslas skolas skolēni un skolotājas, uzzināja par pils galvenajām funkcijām. Ikviens apskatīja seno Marienhauzenas karti un arheoloģiskās senlietas, kuras raksturo viduslaiku Viļaku. Pēc tam 1.-4. klašu skolēni tika dalīti divās grupās - meitenes mācījās senas amata prasmes, kuras bija jāprot katrai meitenei, - sukāt vilnu, siet pirts slotiņas, malt graudus, veidot rokassprādzes un piekariņus. Savukārt puiši uzzināja visu par bruņiniekiem un paši varēja iejusties bruņinieku tēlā, izejot nelielu bruņinieku skolas apmācību atmiņas, precizitātes, kaujas mākslas un stratēģiskās domāšanas prasmes attīstīšanai. Katrs bruņinieks viduslaikos lielāko daļu sava laika veltīja dažādiem vingrinājumiem. Pēc vingrinājumiem zēni saņēma zīmi, ka viņi ir ieskaitīti bruņinieka kārtā un ir Marienhauzenas sargātāji. Meitenes rotājās dzintara rotām un kļuva Dzintara meitenes. Noslēgumā visi kopā spēlējām vienu autentisku viduslaiku spēli - cietokšņa iznīcināšanu.

Paldies sakām Viļakas pamatskolai un direktorei A. Ločmelei, kā arī visām 1.-4. klases audzinātajām un vecākiem.

Teksts: Viļakas novada muzeja direktore R. Gruševa un “Skolēnu vecāku biedrības” pārstāve I. Rēvalde,
Foto: I. Logina, L. Ozola, I. Krilova, I. Rēvalde


02.06.2017
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agneta, Agnis, Ansis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...