Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Medņevas etnogrāfiskā ansambļa jubilejas gonu bolsu sadziedāšanās

6. maijs Medņevas pagasta Semenovā bija īpašs, jo Medņevas etnogrāfiskais ansamblis bija aicinājis viesos tuvus un tālus ciemiņus, lai, izdziedot gonu bolsus, prezentētu tradicionālo dziedāšanu visiem interesentiem un parādītu iespēju par dziesmu „bolsu” pielietojumu mūsdienās dažādās dzīves situācijās. Ansamblis prezentēja arī jaunos tautas tērpus, kas ir izgatavoti no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstības fonda, Viļakas novada domei realizējot Leader projektu Nr. 16-07-AL19-A019.2207-000004 “Tautas tērpu iegāde Medņevas etnogrāfiskajam ansamblim”.

Atklājot pasākumu, Medņevas Tautas nama vadītāja Skaidrīte Šaicāne pastāstīja: “Pirms 30 gadiem skaistā pavasara 11. aprīļa dienā (toreizējā vadītāja Janīna Dukaļska) sanāca kopā 12 skanīgas gonu meitas no Lodumas, Aizpurves, Aizgalīnes, Vidučiem, Semenovas un Medņevas, lai dziedātu Balvu rajona ciemu sacensībās. Pēc tam ansambļa vadību savās rokās pārņēma Natālija Smuška. Tolaik bailīgās un kautrīgās sievas ansamblī ienāca ar sev raksturīgām dziesmām, no kurām tika veidots repertuārs, gan gonu bolsi, gan tolku īsie un garie bolsi, apdziedāšana, un citas dziesmas. Ar spēcīgo dziedājumu nemanot kļuva populāras un drošas ne tikai Medņevā. Vadītāja Natālija Smuška visas iedvesmoja, mācīja arvien jaunas melodijas un dziesmas, kas ir raksturīgas tikai medņevietēm. Katra ansambļa dziedātā dziesma izsaka ļoti daudz gan vārdu, gan melodijas un izpildījuma ziņā. Ar dziesmām ir izbraukātas daudzas vietas Latvijā, ir izdota grāmata “Medņevas dziedātājas”, ir ierakstīti vairāki diski. Natālija visus šos gadus ir ganījusi un atkal vākusi kopā dziedātājas, un šobrīd ansamblī dzied Natālija Smuška, Malvīne Ločmele, Silvija Babāne, Leonora Kaimiņa, Ņina Circene, Vitālija Logina, Regīna Brokāne, Biruta Slišāne, Ilze Brokāne, Antoņina Pabērza, Skaidrīte Šaicāne un muzikants Alfrēds Circens. Paldies vārdi arī dziedātājām Janīnai Kaimiņai, Leontijai Loginai, Valentīnai Babānei, Lucijai Lapšānei, kuras dziedāja ansambļa pirmsākumos.”

Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs atzinīgi novērtēja Medņevas etnogrāfiskā ansambļa devumu nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā: “Pateicos Jums, ka Jūs jau 30 gadus ikdienā saglabājat un lietojat latgaliešu valodu, ka popularizējat latgaliešu tradīcijas un senču mantotās dziesmu melodijas un vārdus.” Latvijas Nacionālā kultūras centra folkloras eksperte Gita Lancere uzsvēra, ka medņevietes ir vienas no spēcīgākajām apdziedātājām, viņām apdziedāšanas dziesmas top vienā mirklī un var apdziedāt ikvienu, pat valsts prezidentu.

Jau no pašiem ansambļa pirmsākumiem cieša sadarbība ir izveidojusies ar tautas deju ansambli “Liesma”, ar bijušo kolektīva vadītāju Imantu Magoni un tagadējo vadītāju Jāni Marcinkeviču, tāpēc 6. maijā ganiņu stāstu dejās izdejoja “Liesmas” dejotāji. Medņevas etnogrāfiskā ansambļa vadītāja Natālija Smuška vakara gaitā izstāstīja ganiņu stāstu, cik grūti ir doties ganu gaitās, kad mazajam ganiņam no rīta vēl nāk miedziņš, kā ganu meita un puisis izaug un sāk lūkot līgaviņu, kā jaunajiem ļaudīm izdodas ieskatīties vienam otrā un nodzert greznas kāzas, lai turpinātu ģimenē audzināt jauno paaudzi – jaunos ganiņus. Trīsdesmit gadu pastāvēšanas laikā kopā ar tautas deju ansambli “Liesma” ir izveidoti uzvedumi “Izdeviņas”, “Ols lobs, gosti lobi”, dziesmu svētku noslēguma koncerts Mežaparkā un citi pasākumi. Ansambļa dziedātās dziesmas - “ Zīdej bolta uobelīte”, “Dullai vuška”, “Gryuts jounam I puisānam”, “Jedritvai polku mazurka” - ir kļuvušas par pamatu deju horeogrāfijām. Ceram, ka talantīgajam horeogrāfam Jānim Marcinkevičam būs vēl idejas, ko izmantot no Medņevas etnogrāfiskā ansambļa dziesmu pūra. Jānis Marcinkevičs atklāja, ka ansamblim “Liesma” bez medņeviešu dziesmām nebūtu tik bagāts repertuārs. Vienojoties dziesmā un dejā, ir iespējams skatītājiem visemocionālāk pasniegt stāstu.

Visi vēlēja Medņevas etnogrāfiskajam ansamblim pastāvēt vēl daudzus gadus, jo trīsdesmit - tā ir tikai jaunība, folkloras eksperte Gita Lancere teica, ka ir gadījies piedalīties kolektīvu jubilejas pasākumos, kad tiek svinētas 50, 60, pat 80 gadu kolektīvu jubilejas. Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels uzdāvināja Medņevas etnogrāfiskajam ansamblim vienu baznīcas procesiju karogu, lai dziedātājas ar saviem skaistajiem tērpiem piedalītos procesijās arī baznīcā un pateicās dziedātājām, ka popularizē arī kristīgās tradīcijas, dziedot maija dziedājumus pie ceļmalu krucifiksiem un dziedot psalmus.

Savu gonu bolsu pūru parādīja Viļakas novada kolektīvi: etnogrāfiskais ansamblis “Abrenīte”, folkloras kopa “Egle”, Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis un viesi no Rēzeknes novada Ozolmuižas, Marijas Andiņas kolektīvs.

Folkloras kopas “Egle” vadītāja Ināra Sokirka novērtēja iespēju mācīties no Medņevas sievām un pamācīja, ka vislabāk veicas, ja ar savām zināšanām un pieredzēm dalāmies ar citiem, tad paši kļūstam bagātāki un zinošāki kļūst arī mūsu līdzcilvēki.

Skaidrīte Šaicāne pateicās visiem par kopā izdziedātajiem jubilejas gonu bolsīm un pateicās visiem par sadarbību daudzo gadu garumā, un vēlēja, lai savstarpēja cieņa, mīlestība un izpalīdzība pavada arī turpmāko sadarbību, lai kopā nemateriālo kultūras mantojumu nodotu jaunajām paaudzēm, mācot tām mīlēt dziesmu un deju!

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

 

 

09.05.2017
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agneta, Agnis, Ansis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...