Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Pirmo reizi Taizé dienas Rīgā

Uzticības svētceļojumā uz zemes pirmo piedalīšanos piedzīvoja 18 Šķilbēnu un Baltinavas Romas katoļu draudžu jaunieši, kā arī daži Viļakas draudzes jaunieši. Arī pirmo reizi Taizé kopienas organizētā tikšanās notika Rīgā - Latvijā. Daži jaunieši bija piedalījušies Baltijas valstu Taizé tikšanās, kas 2015. gadā arī notika Rīgā, un vairāki jaunieši bija piedalījušies Taizé lūgšanu vakarā, kas notika Rekovā 2016. gada novembrī. Bet pavisam citādi ir būt vienam no dalībniekiem pasākumā, kur piedalās 15 tūkstoši dalībnieku. Uzticības svētceļojumā dalībnieki vienojās kopīgās lūgšanās, neskatoties, kādai konfesijai un tautībai viņi pieder. Vienkāršā lūgšanas forma, ko veido Taizé dziesmas, lasījumi no Svētajiem Rakstiem, aizlūgumi, uzrunā jauniešus un arī pieaugušos. Daudzi pieaugušie, kuri kā jaunieši sāka piedalīties Taizé dienās, turpina to darīt arī tad, kad ir pieauguši. Jo Taizé vienotība nozīmē piederību saimei, kura lūdz par mieru, mīlestību un vienotību pasaulē. Ar savu kalpošanu brāļi, kuri dzīvo Taizé kopienā Francijā, organizējot reizi gadā Uzticības svētceļojumu uz zemes kādā Eiropas pilsētā un svētceļnieku uzņemšanu Taizé kopienā, parāda, ka ir iespējama šāda vienotība.

Taizé dienas Rīgā notika no 2016. gada 28. decembra līdz 2017. gada 1. janvārim, tajās piedalījās 4500 poļi, ap 2000 ukraiņu, ap tūkstoš dalībnieku no Vācijas, Lietuvas, Francijas, Horvātijas, kā arī bija dalībnieki no Itālijas, Baltkrievijas, Krievijas un vismaz pa vienam dalībniekam bija arī no Peru, Ķīnas, Indonēzijas, Dienvidāfrikas un daudzām citām valstīm. Pirmā diena ir paredzēta dalībnieku reģistrācijai, ierašanās uz vietējo draudzi, kur ir nosūtīti, un iepazīšanos ar viesģimeni, kura uzņēma svētceļniekus. Turpmākajās dienās ir vienota programma: rīta lūgšana vietējā draudzē, sarunas mazajās grupiņās, pusdienu lūgšana lielajās baznīcās Rīgas centrā vai Ķīpsalā un vakara lūgšanas Ķīpsalā vai Arēnā Rīga. Par galvenajām norises vietām tika izvēlētas Ķīpsala un Arēna Rīga, lai būtu iespējams uzņemt tik daudz dalībnieku un dotu iespēju arī viesģimenēm un citiem interesentiem doties uz vakara lūgšanām. Otrajā un trešajā dienā ir iespējams apmeklēt dažādus seminārus dažādās pilsētas vietās, bija iespēja apmeklēt koncertus Jāņa un Pētera luterāņu baznīcās, Ķīpsalā, bija iespēja piedalīties dažādās diskusijās Nacionālajā bibliotēkā un Rīgas domē, kā arī daudzās citās vietās. 31. decembra pēcpusdienā jaunieši tiekas pa valstīm viņu programmiņās norādītājās vietās, tā iepazīstoties ar saviem tautiešiem, kuri arī piedalās Taizé dienās. 31. decembra vakars ir īpašs, jo plkst. 23:00 sākas vienota lūgšana vietējā draudzē, kas noslēdzas pusnaktī, un turpinās ar tautu sadraudzības pasākumu. Šāda programma Taizé dienās ir vienmēr, tikai kopā ar vietējām draudzēm un atbalsta grupu izlemj par pasākuma norises vietām un semināros cenšas parādīt vietējās tautas tradīcijas.

Baltinavas Romas katoļu draudzes jauniete Viktorija Kušnire piekrita kļūt par brīvprātīgo un ieradās Rīgā jau 26. decembrī. Viktorija izvēlējās darboties kora grupā. “Man patīk dziedāt, gribēju zināt, kā tas ir, gribēju pārbaudīt savu balsi, cik varēšu izturēt. Tas bija jauns izaicinājums manā dzīvē, šo izaicinājumu izturēju. Ierados jau 26. decembrī, lai diriģentu pavadībā sāktu mācīties Taizé dziesmas. Katras dziesmas tekstu tulkoja vairākās valodās, mācījāmies pareizu izrunu, tad dziedāt pa balsīm. Mēģinājumi notika telpā Rīgas centrā, kura nebija apkurināma, sildījāmies ar dziedāšanu. Tā kā daudzas dziesmas bija latviski, jo pasākums notika Latvijā, tad mācīju citu tautu jauniešiem latviešu valodas izrunu. Dienas un vakara lūgšanas notika vairākās vietās, tāpēc koristus sadalīja pa norises vietām, dziedāju Rīgas Doma baznīcā, Arēna Rīga un Ķīpsalā. Tā kā Arēnā Rīga drošības apsvērumu dēļ nedrīkstēja ienest ūdeni, tad lielāko pārbaudījumu piedzīvoja mana balss, kura pēdējās dienās bija jau pazudusi. Visus mūs mīļi aicināja būt par koristiem arī nākamgad, kad tikšanās notiks Bāzelē, Šveicē. Ja radīsies iespēja, noteikti piedalītos Taizé dienās arī nākamgad,” par savu brīvprātīgā darba pieredzi pastāstīja Viktorija.

Šķilbēnu katoļu draudzes jaunietis Egils Keišs sākumā bija apsvēris ideju braukt vai nebraukt, tad ļāvās notikumu gaitai un pieteicās doties, jo gribēja iegūt jaunu pieredzi sev, saprast, kā tas ir, un sagaidīt jauno gadu neierastāk. Egils bija drosmīgs un pieteicās kļūt arī par animatoru, kas nozīmēja, ka viņam būs jāvada diskusiju grupiņa vietējā draudzē. “No mūsu grupas divi kļuvām par animatoriem – es un Marija Maksimova. Sākumā nedomāju, ka atsaukšos šim piedāvājumam, bet tad saskatījāmies ar Mariju un sapratām, ka varētu pamēģināt. Tas bija sarežģīti, grūtākais bija agri rītos un vēlu vakaros nokļūt uz draudzi, jo mēs bijām iekļauti Alberta draudzē, kas atrodas Pārdaugavā, bet es Rīgā paliku Purvciemā. Kopumā bija forši, sapratu, ka vajadzēja būt vēl aktīvākam. Mums bija diezgan liela grupiņa, sadalījāmies divās mazākās grupiņās, viena runāja krieviski, otra – angliski. Nezinu, vai nākotnē vēl uzņemtos animatoru lomu, skatītos pēc apstākļiem. Visvairāk man patika atmosfēra Arēnā Rīga vakara lūgšanu laikā. Patika, ka varēja apmeklēt seminārus, aizgāju uz semināru Nacionālajā bibliotēkā, pēc tā apskatīju arī pašu bibliotēku. Patika arī, ka lūdzoties varēja sagaidīt jauno gadu un būt kopā ar daudzām tautām jaunā gada sagaidīšanas pasākumā. Visticamāk, ka šādā pasākumā piedalītos arī nākotnē, ja vien būtu tāda iespēja,” tā savos iespaidos dalījās Egils.

Viena no jaunākajām dalībniecēm mūsu grupā bija Šķilbēnu katoļu draudzes jauniete Karīna Rudziša. Viņa kopā ar draudzenēm iemācījās orientēties Rīgas sabiedriskajā transportā, jo katram dalībniekam, samaksājot dalības maksu, tika piešķirta dalībnieka kartīte, kas bija arī braukšanas talons Rīgas pilsētas autobusos, tramvajos un trolejbusos. “Man ļoti patika Taizé dienas Rīgā. Biju 2016. gada jūlijā piedalījusies Pasaules jauniešu dienās Krakovā, Polijā, un nolēmu piedalīties arī Taizé dienās, jo bija sajūta, ka tas būs līdzīgs pasākums, biju dzirdējusi pozitīvas atsauksmes, uzrunāja arī Taizé vakars, kas notika Rekovā. Visvairāk patika pozitīvā atmosfēra Taizé dienās Rīgā. Patika arī atmosfēra, kas valdīja vakara lūgšanu laikā Arēnā Rīga. Atmosfēru veidoja kopīgas dziesmas, lūgšanas, kopīga sēdēšana uz zemes. Bija forši un interesanti dziedāt dziesmas svešvalodās, iemācījāmies dziesmu grāmatiņā atrast arī pareizo dziesmu, jo neteica dziesmu numurus. Domāju, ka tie jaunieši, kuri nebija, ir daudz zaudējuši. Īpaši to kopā būšanas sajūtu, ka pasākums notiek Latvijā, un visdrīzāk, ka varbūt pat nākamajos 40 gados tas vairs nenotiks Latvijā. Tā bija pacilājoša sajūta par savu valsti, ka mēs varam uzņemt 15 tūkstošus svētceļnieku no visas pasaules. Patika arī tautu sadraudzības vakars, kad visas tautas, kas bija vietējā draudzē, rādīja prezentācijas, savu kultūru un iesaistīja visus! Aicinu jauniešus piedalīties Taizé dienās! Nākamgad noteikti brauktu, vienkārši gribētu braukt, daudz nedomājot, atsauktos šādam aicinājumam!” ar savu prieku saviļņoja Karīna.

31. decembrī latvieši tikās Rīgas Sāpju Dievmātes draudzē, kur brālis Filips atklāja, ka viņš šobrīd ir atbildīgs par Latviju un visiem svētceļniekiem, kuri gribēs doties uz Taizé kopienu Francijā, būs jākontaktējas ar viņu. Priesteris Andris Kravalis atklāja, ka jūtas ļoti saviļņots, ka Rīgā notika Taizé dienas. “Šajās dienās saņēmām lielas Dieva žēlastības. Mūsu sirdis piepilda prieks un mīlestība. Esmu pateicīgs Dievam, ka, organizējot Taizé dienas, arī mūsu katoļu draudze (Sv. Marijas Magdalēnas draudze) ir vairāk iepazinusies un iedraudzējusies ar luterāņu draudzēm. Jūtamies vienotāki un ceram, ka Taizé dienās iegūtās emocijas, pieredze un sadarbība turpināsies arī nākotnē,” teica pr. Andris Kravalis.

Kopā ar Šķilbēnu un Baltinavas jauniešiem bija arī draudžu prāvests Staņislavs Prikulis, kurš bija arī viens no iniciatoriem un aicināja jauniešus noteikti piedalīties šajā Uzticības svētceļojumā uz zemes. “Es ļoti priecājos, ka no mūsu draudzēm bija jaunieši, kuri atsaucās aicinājumam un piedalījās šajā vēsturiskajā notikumā, ieguva jaunus draugus un pieredzi. Man pašam ļoti patika, jo arī pats pirmo reizi piedalījos Uzticības svētceļojumā uz zemes gada nogalē, nebija iznācis būt uz kādu pasākumu ārzemēs. Taizé dienas atstāja pozitīvu iespaidu uz mani. Liels prieks, ka, tuvojoties Latvijas simtgadei, notika pasākums, kas aicināja domāt par valsts garīgo atjaunošanos. Aicinu jauniešus padomāt par garīgo valsts atdzimšanu, jo tieši Jūs, jaunieši, būsiet tie, kuri veidos valsts nākotni. Vēlētos, lai piedzīvotais turpinātos arī mūsu draudzēs uz vietas, jo Taizé ir vienkārša lūgšanu forma, to pašu varam darīt uz vietas, tiekoties ar dažādu konfesiju pārstāvjiem,” sacīja pr. Staņislavs Prikulis.

Paldies Dievam par saņemtajām žēlastībām! Paldies Dievam, ka piepilda negaidītākās vēlēšanās, jo pirms daudziem gadiem pat nevarējām uzdrīkstēties sapņot, ka Taizé dienas varētu notikt Rīgā! Paldies jauniešiem par izturību un dalību pasākumā, lai Dievs palīdz uzticības svētceļojumu turpināt arī savās draudzēs!

 

Teksts: Vineta Zeltkalne,
Foto: dalībnieku arhīvs


18.01.2017
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...