Viļakas novada domes mājas lapa

Viļakas pirmsskolas izglītības iestāde "Namiņš" rudens noskaņās

Rudens ir ražas vākšanas laiks, kad ļaudis gatavo ziemas krājumus no pašu audzētā dārzos un druvās, ievāktā laukos un mežos. Mūsu „Namiņš” arī vāc savā krātuvē lietas, kurām ir vērtība ne tikai iztikas tiesai, bet dzīves gudrībai. Mēs augam kopā ar saviem mazajiem audzēkņiem, kopā atkārtojam sen zināmās patiesības un iegūstam jaunas atziņas.

Pirmais ieguvums gudrību krātuvē 21. oktobrī bija tikšanās ar Valsts policijas pārstāvjiem - vecāko inspektoru Jāni Kokoreviču un inspektoru Edgaru Tiltiņu -, kuri iepazīstināja bērnus ar drošības noteikumiem, to ievērošanu, atrodoties uz ielas un braucot automašīnā. Mūsu bērni rotaļnodarbībās ar skolotājām jau ir iepazinušies ar uzvedības noteikumiem uz ielas pastaigu laikā, taču šī tikšanās ne tikai nostiprināja zināšanas, bet arī rosināja tās izmantot ikreiz, kad dodas pastaigās vai izbraucienos kopā ar savām ģimenēm. Mēs maldāmies savos uzskatos, ka mācām bērnus, bet īstie skolotāji mums, pieaugušajiem, ir tieši viņi. Bērni labprāt izmanto savas zināšanas un ikvienā piemērotā brīdī tās atgādina, dažreiz liekot mums kļūt uzmanīgākiem pret apkārtējo vidi, kurā atrodamies. Būt uzmanīgiem vienam pret otru un nenodarīt ļaunu citiem ir viena no paliekošām vērtībām mazajās sirsniņās un prātos, kura kļūs par ceļvedi viņu turpmākajā dzīvē.

Rudentiņ, bagāts vīrs,

Daudz tu vedi vezumā:

Rudens rutki, rācenīši

Rudens balti kāpostiņi. /Tautasdziesma/

Rudens dāsnums nav mērojams siekiem vai metriem, tas atnāk un ļauj mums uzņemt sevī visu krāsu bagātību, piepildīt sevi ar tā košumu, sagatavojot ilgākam laika posmam, kad zemi klās sniegs. Izbaudot tā dāsnumu, mūsu bērni priecājas rudens svētkos „Ābolu ballītē”. Sagatavošanas grupas „Kāpēcīši” bērni, skolotājas Tatjana Aleksejeva un Lilija Strupka bija pārtapuši par meža iemītniekiem, kuri atrada ābolu un iemācījās sadalīt to tā, lai katram tiktu pa gabalam. Esot draudzīgiem, arī ar mazumiņu var dalīties, lai pietiktu visiem. Ballītē ar savām dziesmām un dejām piedalījās visu grupu bērni un svētku nobeigumā katrs dabūja pa ābolam no lielā ābolu groza.

Dzīves un sirds gudrību caur dažādām jautrām un nopietnām aktivitātēm gūst ne tikai mazie bērnudārza audzēkņi, bet arī viņu vecāki un darbinieki, visi, kas ikdienā ir kopā ar bērniem. Tāpēc biedrība „Vecāku klubiņš” 19. oktobrī aicināja visus interesentus uz tikšanos ar psiholoģi Guntu Škapari. Liels paldies psiholoģei par saturīgām sarunām, dažu šaubu kliedēšanu un doto ievirzi turpmākajā darbā ar mazajiem pirmsskolas audzēkņiem.

Vēl viens ieguvums bērnu gudrības krātuvē ir mūsu gadskārtu ieražu iepazīšana. Skaista tradīcija kopš sendienām ir saglabājusies mūsu tautas gadskārtu ieražu svinēšanā 10. novembrī – Mārtiņdienā. Mārtiņi noslēdz garu darba posmu, kurš sākas ap Jēkabiem ar rudzu pļauju un turpinās pēc Miķeļiem, padarot atlikušos rudens darbus, kamēr zeme nav aizgājusi pie miera. Mārtiņos sākas masku jeb budēļu gājieni, kas turpinās līdz Meteņiem. Arī šogad vecākās grupas „Raibumiņi” bērni ar skolotāju Terēziju Brokāni bija pārtapuši par maskotiem Mārtiņbērniem, iepriecinot pārējo grupu bērnus un visus iestādes darbiniekus ar jautrām izdarībām - rotaļām, niķu baidīšanu un visa sliktā izdzīšanu no iestādes telpām. Jaunāko grupu bērni bija mazliet izbijušies no šī jampadrača un skaļās rībināšanas, tomēr vispārējā jautrība iedrošināja stāties rotaļnieku pulkā. Mārtiņi iezīmē rudens beigas un atver vārtus ziemai. To arī izbaudīja bērni pastaigas laikā iestādes rotaļlaukumā, kad sniega pārslas kā lielas pūkas lēni bira no Ziemas mātes spilvena.

Nozīmīga diena latviešu tautas liktenī ir 11. novembris, kad kopīgās lūgšanās, iededzinot svecītes, mēs pieminam mūsu tautas varoņus - latviešu strēlniekus. Kopš 1920. gada 11. novembris ir Lāčplēša Kara ordeņa svētku un pasniegšanas diena, kas vēlāk kļuvusi par visu Latvijas brīvības cīņās kritušo varoņu piemiņas dienu. Mūsu audzēkņi vēl ir mazi un pilnībā nevar apjaust šīs dienas nozīmi, taču piedalīties Valsts svētku svinēšanā jau mācās, ejot bērnudārzā.

Skolotājas bērniem stāsta par šo svētku nozīmi, kopā skatās interneta vietnēs ievietotus filmētos svētku svinēšanas fragmentus – lāpu gājienu, svecīšu nolikšanu piemiņas vietās, runā par Latvijas valsts simboliem – karogu un himnu. Arī grupas telpā uz palodzes tiek noliktas iedegtas svecītes, godinot brīvības cīņās kritušos karavīrus. Tas ir sākums katra bērna apzinātas piederības izjūtas veidošanā savai tautai un valstij.

Vairāku gadu garumā par paliekošu tradīciju ir izveidojies mūsu audzēkņu ikgadējais gājiens uz Viļakas pilsētas muzeju Latvijas Republikas Dzimšanas dienas priekšvakarā. Arī šogad 15. novembrī sagatavošanas grupas bērni, skolotāja Lilija Strupka un skolotājas palīdze Līga Kaļāne - Kokareviča apmeklēja muzeju, tikās ar muzeja darbiniecēm Maiju Boldāni un Ritu Gruševu. Bērni guva priekšstatu par mūsu pilsētas vēsturi, par ļaudīm, kas dzīvojuši Viļakā, aplūkoja senos darbarīkus un traukus, kuri glabā savu bijušo saimnieku pieskārienus. Atceroties pilsētas bijušos iedzīvotājus, tiek pieminēti arī varonīgie cīnītāji un bojā gājušie par pilsētas brīvību un mūsu valsts neatkarību. Pirmsskolas audzēkņi kopā ar muzeja darbiniecēm devās uz Jaškovas kapiem iededzināt piemiņas svecītes. Tāpat tika iededzinātas piemiņas svecīšu liesmiņas bijušajai Viļakas Valsts ģimnāzijas direktorei, mūsu audzēkņa Agrīša māmiņai Ilzei Strapcānei, kura atdusas šajos kapos, kura ne mazums pūļu, izdomas, savas sirds mīlestības bija veltījusi mūsu pilsētas izaugsmei, un gribas ticēt, ka tagad no mākoņa maliņas vēro sava darba turpinātājus. Mūsu audzēkņiem šādi braucieni kļūst par mācību stundu, kuri rosina atcerēties, pieminēt un būt pateicīgiem tiem, kas savu dzīvi ir veltījuši nākamo paaudžu labā.

18. novembris ir mūsu Dzimtenes – Latvijas - 98. Dzimšanas diena. Tie ir svētki, kuru svinēšanā vienmēr piedalās gan lielie, gan mazie mūsu valsts iedzīvotāji. Mūsu bērnu sirsniņu krātuvītēs nozīmīgu vietu ieņem tēvzemes mīlestība. Tā ir mīlestība pret savu mājvietu, ģimeni, draugiem un radiem, ar kuriem sastopamies ikdienā. No savas mājas mīlestības izaug mīlestība pret Dzimteni, savu valsti, kurā dzīvo, mācās un strādā.

Svinīgs brīdis 17. novembrī iestādes darbiniekiem un bērniem notika pirmsskolas izglītības iestādes zālē. Tas iesākās ar iestādes karoga ienešanu un kopīgu Latvijas Republikas himnas dziedāšanu. Iestādes skolotājas un audzēkņi mūzikas skolotājas Elitas Loginas vadībā rādīja Latvijas 98. Dzimšanas dienai veltītu koncertu „Ozola zīle ozola vainagā”. Katras grupas bērni un skolotājas ielika ozolzīļu vainagā iepriekš sagatavotu ozolzīli, ar to iezīmējot četrus mūsu valsts novadus – Latgali, Zemgali, Vidzemi un Kurzemi, sūtot labas domas un laba vēlējumus visiem mūsu valsts iedzīvotājiem svētkos. Vienotībā mēs esam stipri, nesalaužami un neuzvarami.

Svinīgā brīdī tika godinātas mūsu pirmsskolas darbinieces – skolotāja Līga Mūrniece, skolotāju palīdzes Viviāna Grabule un Līga Kaļāne – Kokareviča par darbu, ko velta iestādes labā, par sirds siltumu un atsaucību, mācot un audzinot mūsu pirmsskolas audzēkņus.

 

„Mums ticis viszilākais ezers,
Un rudākais rudzu lauks.
Visbaltākā bērzu birze,
Vismelnākais rupjmaizes klaips.
Un tieši Latvijai ticis
Vissvētākais debesu jums,
Jo savu visskaistāko zemi
Dievs ir atdevis mums.” /L. Vāczemnieks/

Viļakas pirmsskolas izglītības iestādes skolotāja Guna Rižanova


17.11.2016
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Alnis, Andulis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...