Viļakas novada domes mājas lapa

Izzinošā ekskursija "Pa brīvības cīnītāju pēdām Viļakas novadā"

10. novembrī Viļakas novada muzejs sadarbībā ar Viļakas novada vēstures skolotājiem organizēja izzinošu ekskursiju novadā. Par spīti sniegputenim un aizsnigušiem ceļiem, ekskursija izdevās. Tuvojoties valsts svētkiem, ikviens aizdomājas par savu dzimteni, par savu valsti un ģimeni. Brīva Latvija - tas ir brīnums, kas ir jāsargā. Latvijas valsts nodibināšanai ir gara un sarežģīta vēsture, kura jāzina ikvienam. Latvijas valsti nācās izcīnīt smagās Brīvības cīņās, kad pēc Latvijas valsts proklamēšanas Latvijā joprojām atradās svešu varu karaspēks. Mēs varam būt lepni, ka dzīvojam savā valstī un runājam savā valodā. Par šo notikumu ir jāpateicas brīvības cīnītājiem, kuri 1919.-1920. gadā cīnījās par brīvu Latviju.

Īpaši smagas cīņas notika Latgalē, kur līdz pat 1920. gada janvārim atradās Sarkanā armija. Sīvas un veiksmīgas cīņas Latgales un Latvijas atbrīvošanā notika arī Viļakas novadā - Viļakā, Katlešos, Vecumu pagastā, Kangaros u.c. Paaudzēm mainoties, šie notikumi kļūst arvien tālāki, par vienīgajiem lieciniekiem kļūst pieminekļi. Ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāzina savas valsts un novada vēsture, jāzina un jātur godā cilvēki, kuri atdeva dzīvības, lai mēs un Latvijas valsts dzīvotu. Viļakas novada Brīvības cīņās kritušajiem izveidots piemineklis Jaškovā. Katru gadu 11. novembrī ejam lāpu gājienā godināt kritušos karavīrus. Svarīgi ir atcerēties un turēt atmiņās šos karavīrus.

Ekskursijas pirmā pietura bija Katlešu kalns, kur novadpētniece, vēsturniece, skolotāja M. Brokāne pastāstīja par Brīvības cīņām Katlešos un Žīguru pagasta vēsturi. Skolotājs I. Šnepers visus iepazīstināja ar I pasaules kara notikumiem un brīvības cīnītāju ikdienu. Tālākais mūsu ceļš veda uz bijušo Vecumu dzelzceļa staciju. Dzelzceļam visos laikos ir bijusi svarīga loma cilvēka dzīvē, īpaši tas bija jūtams kara laikos. Pie Vecumu dzelzceļa bija notikušas sīvas Brīvības cīņas. Ikvienam par šīm cīņām pie dzelzceļa pastāstīja skolotāja A. Leitena. Skolēniem bija jāpiedalās aktivitātē - jānostājas vienā rindā pēc auguma un jāskaita uz pirmo otro. Ekskursijas noslēgumā piebraucām pie Kangaru kalnu virsotnes, kur skolotāja I. Slišāne pastāstīja par Brīvības cīņām Kangaru apkaimē.

Ekskursijas laikā tika veidota skolēnu izpratne par Latvijas valsts veidošanās vēsturi, Brīvības cīņām Latgalē un pašu novadā.

Lielu paldies sakām: Vēstures un sociālo zinātņu MA vadītājai A. Ločmelei, vēsturniecei, novadpētniecei, vēstures skolotājai M. Brokānei, novada vēstures skolotājiem - I. Slišānei, A. Leitenai, I. Šneperam, B. Miņinai, Ģ. Loginai, skolotājai L. Spridzānei, foršajam šoferītim F. Bukšam, kā arī novada skolu direktoriem.

Teksts un foto: Viļakas novada muzeja direktore R. Gruševa un krājuma glabātāja M. Boldāne


14.11.2016
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Alģirds, Orests, Oļģerts, Alģis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...