Viļakas novada domes mājas lapa

Lekcija par dzimtas koka pētniecību

Viļakas novada muzejā 9. novembrī notika lekcija par dzimtas koka pētniecības iespējām dažādās datubāzēs un interneta resursos. Dzimtas vēstures pētniecība jau gadsimtiem ilgi ir piesaistījusi savu uzmanību cilvēkiem. Katrs cilvēks kaut reizi dzīvē ir aizdomājies par to, kāda viņam ir ģimene, kādi ir bijuši viņu tālie senči, ko darījuši, kur dzīvojuši un ar ko nodarbojušies. Paaudzēm mainoties, tālākie ģimenes dzīves notikumi sāk pazust, jo neviens vairs neatceras savus radus vairākās paaudzēs. No paaudzes paaudzē nodotās tradīcijas, ģimenes ikdiena un vērtības, laikam ejot, sāk mainīties. Dzimtas koka un vēstures pētniecība ir ļoti darbietilpīgs process, jo pētāmais materiāls ir ļoti plašs. Svarīgs nosacījums, lai veiksmīgi izpētītu dzimtas koku, ir valodu zināšanas, galvenokārt - poļu, vācu un krievu valodas.

Daudzi cilvēki grib uzzināt vairāk kaut ko par savam ģimenēm, bet diemžēl nezina, ar ko sākt izpēti, kur meklēt vēlamo informāciju. Gadsimtu gaitā ir izveidojušies dažādi avoti, kuros ir ziņas gandrīz par katru cilvēku - baznīcu grāmatas, tautu skaitīšana, arhīvi, datubāzes, interneta resursi. Katrs vēstures avots sniedz noteiktu informāciju par konkrētu vēsturisko laiku, vietu, notikumu un cilvēkiem. Mūsdienu aizņemtajā tehnoloģiju pasaulē šie avoti praktiski visi ir pieejami internetā, kas atvieglo pētniecības darbu.

Lekcijas laikā ar konkrētu piemēru palīdzību tika stāstīts, kā uzsākt un turpināt dzimtas pētniecību. Stāstījuma saturs tika veidots uz Viļakas novada muzeja direktores personīgās pieredzes darbā ar dažādiem vēstures avotiem un datu bāzēm. Katram cilvēkam ir svarīgi apzināties savu izcelsmi un piederību konkrētai tautai un valstij. Viens no pirmajiem soļiem ir runāt ar saviem tuviniekiem - vecmāmiņām, vectētiņiem, skatīties ģimenes albumus. Svarīgi piefiksēt atmiņas, kamēr viņi vēl ir dzīvi, jo līdz ar cilvēkiem aiziet arī atmiņas. Lai veiksmīgi izpētītu digitālos arhīvus, ir jāzina meklētās personas vārds, uzvārds, dzimšanas vai dzīves vieta, kā arī dzimšanas vai miršanas datums.

Viens no bagātākajiem informācijas avotiem dzimtas vēstures pētniecībā ir raduraksti.lv, kur reģistrējoties ikviens bez maksas var skatīties baznīcu grāmatas, dvēseļu revīzijas, tautu skaitīšanas u.c. datus. Šajā digitālajā arhīvā vajadzīgas valodu zināšanas, jo teksti ir svešvalodās un rakstīti rokrakstā, kurus ļoti grūti izlasīt. Protams, laikam ejot, arhīvos uzkrājas visi sabiedriskie, kultūras, izglītības un citi dokumenti. Dzimtas pētniecība notiek arī arhīvos. Katram Latvijas arhīvam ir sava specifika - Latvijas Valsts vēstures arhīvā glabājas dokumenti no vissenākajiem laikiem līdz 1945. gadam, Alūksnes Zonālajā valsts arhīvā - no 1945. gada līdz mūsdienām, Latvijas Valsts arhīvā - izsūtīto, karagūstekņu, pretošanās kustību u.c. lietas. Informācija iegūstama dažādos Latvijas muzejos un to arhīvos.

Tehnoloģijām attīstoties, tiek digitalizētas senas avīzes un laikraksti - periodika.lv, kur var meklēt ikvienu informāciju. Datubāzes veido arī ārzemēs, piemēram, Krievija ir izveidojusi datu bāzi ar sarkanās armijas kritušo karavīru sarakstiem Otrajā pasaules karā. Vairāki tūkstoši ierakstu skar Latvijas teritorijā dzimušos karavīrus, tajā skaitā no Viļakas un Šķilbēnu pagastiem. Pētāmās informācijas ir daudz un lekcijā tika apskatīta daļa no pieejamiem resursiem. Lai katram izdodas apzināt un sameklēt informāciju par Jūsu ģimenēm un pamazām, kā liekot puzli, gabaliņu pa gabaliņam tiek izpētītas dzimtas vēstures.

 

Teksts un foto: Viļakas novada muzeja direktore R. Gruševa un krājuma glabātāja M. Boldāne


14.11.2016
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agne, Agnese, Agnija
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...