Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Sociālais dienests informē iedzīvotājus

Pēc Viļakas novada Sociālā dienesta speciālistu apmeklētā semināra “Fiktīvās laulības kā cilvēktirdzniecības formas mazināšana: multiplikatoru izglītošana” vēlos padalīties ar iegūtām zināšanām ar sievietēm, jaunietēm, kuras plāno doties darbā uz ārzemēm. Mācības notika ar mērķi sagatavot dažādu jomu speciālistus - tālākizglītības trenerus - tēmas aktualizēšanai speciālistu kolektīvos, kā arī iniciēt tēmas aktualizēšanu sabiedrībā kopumā. Seminārs notika projekta ietvaros - „Novēršot cilvēku tirdzniecību un fiktīvās laulības: daudznozaru risinājums” (HESTIA) Nr.Home/2013/ISEC/AG/THB/4000005845, kuru organizēja biedrība “Patvērums “Droša māja””.

Cilvēku tirdzniecība

Cilvēku tirdzniecība mūsdienās ir ļoti aktuāla problēma visā pasaulē, un šī tēma ir svarīga, jo daudz latviešu, tai skaitā arī mūsu draugi un radinieki, dodas uz ārzemēm un tiek pakļauti daudzreiz lielākam riskam kļūt par cilvēku tirdzniecības upuriem nekā Latvijā.

Cilvēku tirdzniecība ir mūsdienu verdzības forma, kurā personas, visbiežāk sievietes un meitenes, ar varu, draudiem, spaidiem vai krāpšanu tiek izmantotas darbam, seksuālai ekspluatācijai un verdzības nolūkos. Cilvēku tirdzniecība ir starptautiska problēma, kurā iesaistīta gandrīz katra pasaules valsts - vai nu kā pārdoto cilvēku saņēmējvalsts, vai arī kā nosūtītājvalsts.

Cilvēku tirdzniecības pirmsākumi ir meklējami senā pagātnē – verdzībā. Laika gaitā verdzības formas un veidi ir ievērojami mainījušies, bet būtībā mūsdienu cilvēku tirdzniecība nozīmē to pašu, ko pirms tūkstošiem gadu – cilvēki pārdod cilvēkus.

Cilvēku tirdzniecības galvenais mērķis ir personas ekspluatācija - parasti peļņas gūšanas nolūkos. Personas ekspluatācija nozīmē personas izmantošanu dažādiem nolūkiem.

Katru gadu pasaulē par cilvēku tirdzniecības upuriem kļūst vairāk nekā 4 miljoni cilvēku, un Latvijā vien katru mēnesi tiek pārdoti 100 cilvēku.

Tiek izdalīti šādi cilvēku tirdzniecības veidi:

  • prostitūcija un citas seksuālās ekspluatācijas formas (ekslpuatatīvas fiktīvas laulības);
  • piespiedu darbs vai pakalpojumi;
  • verdzība; (tā vairāk sastopama nabadzīgajās valstīs, kur iedzīvotāji strādā smagu darbu, par to saņemot pavisam niecīgu atalgojumu)
  • orgānu izņemšana (tā visbiežāk sastopama tādās valstīs kā Albānija, Moldova un Ukraina).

Ekspluatatīvas fiktīvas laulības ir viena no izplatītākajām cilvēku tirdzniecības formām, kur sievietes piekrīt slēgt laulības ar ārvalstniekiem par lielām naudas summām, bet bieži vien šīs sievietes kļūst par upuriem tirdzniecības veidam – prostitūcijai. Un diemžēl šī ir ļoti aktuāla problēma arī Latvijā, jo pašlaik Latvijas ekonomiskā situācija nav no tām labākajām un visi meklē veidu, kā nopelnīt naudu, lai izdzīvotu.

Noslēgto fiktīvo laulību skaita ziņā dominē Īrija un Lielbritānija. Fiktīvo laulību popularitāti šajās valstīs izskaidro vairāki faktori: liberālā pieeja gan laulību reģistrācijai, gan laulības pārbaudei pēc tās noslēgšanas. Šīs valstis ir Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, bet nav Šengenas zonas dalībvalstis; tās ir salīdzinoši lielas trešo valstu izcelsmes iedzīvotāju kopienas, kuras nodrošina atbalstu fiktīvajām laulībām, piemēram, vervējot. Šie faktori mijiedarbojas ar to, ka uz šīm valstīm, meklējot darba iespējas, dodas Latvijas pilsones, kas labprātīgi piekrīt vai arī tiek maldinātas un piespiestas stāties laulībā ar trešās valsts pilsoņiem, tādējādi atvieglojot trešās valsts pilsoņu iekļūšanu ES. Visvairāk vervēšana tiek izvērsta interneta vidē.

Kā notiek vervēšana?

Valstis, uz kurām visbiežāk sievietes tiek aicinātas braukt stāties fiktīvajās laulībās - Īrija, Lielbritānija, Kipra.

Kas vervē?

Latviešu izcelsmes cilvēki – gan atrodoties Latvijā, gan arī savā jaunajā dzīvesvietā Īrijā, Kiprā utt. Bieži meklē sievietes paziņu, radu un draugu lokā. Arvien vairāk gadījumu, kad vervē paši pakistānieši, indieši, apejot starpniekus.

Kur vervē?

Interneta un sludinājumu portālos, savā apkaimē, savu tuvinieku un draugu vidū.

Kā pārliecina braukt?

Cenšas pārliecināt, sakot, ka tas ir pakalpojums pret pakalpojumu. Proti, tu palīdzi cilvēkam legalizēties Eiropas Savienībā un saņem par to konkrētu samaksu. Fiktīvās laulības ir jāizmanto kā atbalsta punkts. Par darbā iekārtošanu ir jāmaksā, savukārt līgavaiņi sagādā biļeti, izmitina pie sevis līdz kāzām un palīdz atrast darbu. Ja nepatiks līgavainis, piemeklēsim citu!

Kad jābrauc?

Vervētāji vienmēr ir ieinteresēti, lai „prece” galamērķī nonāktu pēc iespējas ātrāk.

Ko piedāvā?

Naudu par fiktīvajām laulībām.

!!! Realitātē nekad nav garantijas, ka summa tiks samaksāta! Daudzas piekrāptās „līgavas” vēlāk vēršas policijā vai LR vēstniecībā, taču darījums ir nelegāls un naudas piedzīšanai nav pamata.

Pārsvarā sola:

Darbu

Ja tu šurp atbrauksi, tad tu varēsi viegli atrast darbu un nopelnīt labu naudu.

!!! Īrijā un Lielbritānijā pašlaik ir ļoti grūti atrast darbu, īpaši bez angļu valodas zināšanām.

Uzturlīdzekļus

Tiek solīts apmaksāt lidmašīnas biļeti. Tur būšot jādzīvo pie trešās valsts pilsoņiem, kuri maksā īri. Uzturēšanās būs ar tiem vai nu vienā istabā vai arī, ja būs vēlēšanās, atsevišķā istabā.

Piemēri: Var sarunāt, ka tev citā vietā noīrē kādu istabiņu vai mazu dzīvoklīti. Tev apmaksās ēšanu, pirks visu, ko gribēsi – drēbes, datoru, mobilo telefonu utt. Mēs dosim tev kabatas naudu! Mēs palīdzēsim tev ar kredīta nomaksu! Ja pēc fiktīvajām kāzām tev būs nepieciešama vēl kāda palīdzība – mēs tev noteikti palīdzēsim!

!!! Realitātē solījumi tiek pilnīgi vai daļēji pildīti tikai līdz kāzām. Pieredze rāda, ka trešās valsts pilsoņa uzvedība pēc kāzām var kardināli mainīties, vīrietis kļūst vardarbīgs un uzskata sievieti par savu īpašumu.

Kā tiek raksturoti precinieki?

Trešo valstu pilsoņus vervētāji raksturo tikai un vienīgi pozitīvi. Seksuālā uzmākšanās ir izslēgta, tikai ar meitenes piekrišanu. Apskatīt topošo līgavaini pirms braukšanas gan iespējams tikai retos gadījumos. Iepriekš ar viņiem nav iespējams parunāt, jo vienkārši, ja kāda atbrauks ātrāk par tevi, tad tāpat tev būs cits puisis! Tev ir jāuzticas! Es tevi nepametīšu, lai vai kas! 80% uzsāk ar viņiem īstas attiecības, jo viņi meitenes nēsā uz rokām!

!!! Realitātē sieviete izvēlas “kaķi maisā”. Jāatceras, ka līgavaiņi pārstāv pavisam atšķirīgu kultūru – nav nekādu garantiju, ka „sieva” ar „vīru” labi sapratīsies. Turklāt arvien pieaug izvarošanas, draudu un spēka pielietošanas gadījumu skaits!

Šķiršanās

Pēc vervētāju teiktā, izšķirties var aptuveni pēc pusgada, gada, un visvieglāk šķirties var Latvijā.

!!! Realitātē Īrijas likumdošana šķiršanās jomā ir viena no konservatīvākajām Eiropā. Sākt šķiršanās procesu var vienīgi tad, ja iepriekšējos četrus gadus pāris nodzīvojis šķirti. Tas attiecas arī uz Kipras likumdošanu! Arī Latvijā ar citas valsts pilsoni ātri izšķirties ir problemātiski.

Ko vervētāji saka par sevi

Galvenokārt vervētāji stāsta, ka paši ir fiktīvi precējušies vai arī palīdz meitenēm aiz labas sirds. Es pati arī atbraucu uz Īriju un apprecējos. Tagad man ir labi apmaksāts darbs, nav nekādu izdevumu, jo visu apmaksā mans puisis, ar kuru apprecējos! Esam labākie draugi! Kad gribu, tad varu braukt atpakaļ uz Latviju! Es tikai palīdzu meitenēm izrauties no nabadzības – aizbrauksi, man paldies pateiksi! Kad es pati braucu, tad es arī ļoti baidījos! Taču viss ir ideāli!

!!! Realitātē vervētāji parasti raksta no viltus profiliem un e-pastiem, neatklājot savu īsto vārdu. Līgavaiņi „nopērk” līgavu no starpniekiem. Tādējādi starpnieki uzskatāmi par vervētājiem, kas nodarbojas ar cilvēku tirdzniecību!

Fiktīvo laulību sekas

Vīrs vai vervētāji tev var atņemt dokumentus, telefonu, ieslēgt dzīvoklī un liegt sazināšanos ar apkārtējiem, liekot izpildīt visas viņu vēlmes, tostarp seksuālās. Pret tevi var izturēties vardarbīgi, jo vīrs uzskata tevi par preci un savu īpašumu; gadījumā, ja nevēlēsies precēties ar konkrēto cilvēku, pret tevi var pielietot spēku, draudus; zināmi vairāki izvarošanas gadījumi! Tu vari nokļūt kreditoru rokās, jo vīrs tevi izmantos kā galvotāju! Citas tautības vīrs tev var uzspiest savu ticību un tradīcijas. Vīrs tev var nedot šķiršanos pat pēc likumā paredzētajiem gadiem, savukārt tev var sagādāt problēmas pierādīt, ka laulība bijusi fiktīva! Tevi var aizvest uz citu zemi, kur būsi viena pati un nevarēsi vērsties pēc palīdzības!

!!! Uzmanību! Daudzos gadījumos vervēšana notiek ar viltu – meitenēm sākumā piesola darbu ārzemēs un uz vietas paskaidro, ka „darbs” ir fiktīvās laulības ar trešās valsts pilsoni. Rūpīgi pārbaudi darba piedāvājumu, pirms tam piekrīti!

Būtībā var teikt, ka cilvēku tirdzniecība ir liela, neaptverama un globāla problēma, kas ar katru dienu kļūst arvien lielāka un lielāka. Katru gadu cieš arvien vairāk cilvēku. Tāpēc ikvienam vajadzētu kaut vai nedaudz aizdomāties par šo problēmu un, dodoties uz ārzemēm strādāt, mācīties vai atpūsties, censties izvairīties no vilinošiem piedāvājumiem, jo tās var būt lamatas, lai iegūtu nākamo tirdzniecības upuri.

Kas jāņem vērā pirms došanās uz darbu ārzemēs:

 • Iekārtot darbā Latvijā un ārzemēs var tikai licencētas darbā iekārtošanas firmas. Vari uzzināt: www.nva.gov.lv, T: 67021706;
 • Kur meklēt darbu Eiropā – www.eures.europa.eu;
 • Piezvani izvēlētās valsts vēstniecībai Latvijā un noskaidro, kas ir nepieciešams, lai Tu varētu strādāt attiecīgajā valstī;
 • Nokārto visu iespējamo apdrošināšanu – www.vnc.gov.lv;
 • Apgūsti izvēlētās valsts valodu elementārā līmenī;
 • Informē tuviniekus par darbu ārzemēs, atstāj precīzu uzturēšanās adresi un visu informāciju par darba devēju;
 • Atstāj mājās savu pases kopiju, vismaz vienu pases kopiju paņem līdzi gadījumam, ja pazūd pase vai kāds to atņem;
 • Apmeklē ārstu, noskaidro, vai esi pietiekami vesels, lai dotos ceļā;
 • Paņem līdzi vismaz tik daudz naudas, lai pietiktu atpakaļceļam;
 • Īslaicīgi (līdz 3 mēn.) izbraucot no Latvijas, dod ziņu par sevi Konsulārajā reģistrā – kr.am.gov.lv, lai krīzes gadījumā būtu iespējams ar tevi sazināties (piem. dabas katastrofu, kara darbību utt.);
 • Vienojies ar tuviniekiem vai draugu, ka viņš informēs tiesību aizsardzības iestādes, ja norunātajā laikā Tu nedod ziņu par sevi.

Iegaumē: (+371)26337711 (diennakts dežūrtālrunis ārkārtas situācijās)

80005905 – Ārlietu ministrijas konsulārais departaments (sazinies, ja ir aizdomas par vardarbību vai izmantošanu ārzemēs)

67075450 – Valsts policija cilvēku tirdzniecības apkarošanai vai 110 (02) Valsts policija

Cilvēktirdzniecības upuriem nodrošina valsts apmaksātus sociālas rehabilitācijas pakalpojumus:

 • Biedrība Resursu centrs sievietēm „Marta” – epasts: centrs@marta.lv, T: 80002012 (bezmaksas zvaniem Latvijā) un T:+371 67378539 (zvaniem no ārzemēm)
 • Biedrība „Patvērums “Drošā māja”” – epasts: drosa.maja@gmail.com, T: +371 67898343, +371 28612120 (diennakts uzticības tālrunis)

 

Teksts: sociālā darbiniece Vēsma Rancāne

09.11.2016
Kalendārs
« Oktobris 2021 »
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...