Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Viens no svarīgākajiem valsts un pašvaldības uzdevumiem - enerģijas resursu pārvaldība

Vides resursu pārvaldība nozīmē lietderīgu resursu izmantošanu, piesārņojuma samazināšanu un risku konstatēšanu, un negatīvo seku mazināšanu. Resursu pārvaldības sistēma palīdz novērtēt būtiskās ietekmes uz vidi un samazināt negatīvo vides un finansiālo ietekmi. Galvenais uzdevums - modernizēt energoapgādes sistēmu un taupīt enerģiju.

Ņemot vērā Latvijas ierobežotos energoresursus, liela uzmanība jāpievērš enerģijas taupīšanai un energoefektīvu tehnoloģiju ieviešanai valstī.

Eiropas Savienības Reģionu komitejas darbības ietvaros Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs 18. un 19. oktobrī piedalījās Vides, klimata pārmaiņu un enerģētikas (ENVE) komisijas 10. sanāksmē un konferencē Burosas (Boras) pilsētā, Zviedrijā.

18. oktobrī Reģionu komiteja organizēja konferenci „Enerģētikas savienība – vietējie un reģionālie risinājumi ilgtspējīgai, drošai un cenas ziņā pieejamai enerģijai”, kas pēc Vesterjētlandes reģionālā parlamenta priekšsēdētāja Jookim Larsson ielūguma notika Burosas pilsētā.

Konferencē tika analizēti, raugoties no vietējo un reģionālo pašvaldību perspektīvas, svarīgākie ES Enerģētikas savienības mērķi: ilgtspējīga, droša un cenas ziņā pieejama enerģija iedzīvotājiem un uzņēmumiem.

Darba gaitā tika analizēti vietēja līmeņa piemēri Zviedrijas Vesterjētlandes un citu valstu reģionos. Tika atklātas pastāvošās problēmas, kas jāatrisina, lai veicinātu vietējo un reģionālo pašvaldību ieguldījumu ilgtspējīgā enerģētikā. Jookim Larsson, Vesterjētlandes ES Reģiona komitejas loceklis un Vesterjētlandes reģionālā parlamenta priekšsēdētājs, iepazīstināja ar sava reģiona pieredzi, kā pašvaldība darbojas enerģētikas jomā.

Galvenā uzmanība konferencē tika veltīta jautājumiem:

  • cik ilgtspējīgi ir tradicionālie vietējie enerģijas resursi,
  • kā vietējo energoresursu struktūra varētu kļūt videi draudzīga,
  • kāds līdzsvarots piedāvājums un pieprasījums būtu jāpanāk starp liela mēroga un reģionālā mēroga enerģijas infrastruktūru,
  • kāda ir ES un valstu politika attiecībā uz piegādātājiem no trešajām valstīm un to ietekme uz vietējo infrastruktūru,
  • kā pašvaldība var nodrošināt, ka uz vietas ražotie atjaunojamie resursi ir komerciāli dzīvotspējīgi un cenas ziņā ir pieejami sabiedrībai.

Sīkāk ar dažādu valstu pieredzi tika analizēts, kāda loma ES iekšējā enerģijas tirgū ir patērētājiem un maziem uzņēmumiem. Tika izteikti praktiski priekšlikumi politiskiem lēmumiem, lai enerģijas resursu pārvaldību decentralizētu un palielinātu pašvaldības lomu un atbildību resursu sadalē, uzskaitē un racionālu izmantošanu.

Konferences noslēgumā dalībniekiem tika dota iespēja apmeklēt uzņēmumu “Torpa Stenhus”, kur varēja iepazīties ar efektīvu vēsturiskas ēkas resursu izmantošanu. “Sobachen” atkritumu pārstrādes uzņēmuma apmeklēšanas laikā bija iespēja iepazīties ar optisku atkritumu šķirošanu. Uzņēmums, pārstrādājot atkritumus, ražo biogāzi, kas ļauj to kā degvielu izmantot gan vieglajam, gan smagajam atkritumu savākšanas transportam.

Konferences dalībnieki varēja apskatīt arī siltumenerģijas ražojošā uzņēmuma 70 m augstu 3700 kubikmetru karstā ūdens akumulācijas tvertni, kas pilsētā palielina enerģētisko drošību un efektīvāku enerģijas izmantošanu.

19. oktobrī notika kārtējā Vides, klimata pārmaiņu un enerģētikas (ENVE) komisijas 10. sanāksme. Sanāksmes laikā tika diskutēts par atzinumu sagatavošanu „Efektīva ūdens resursu apsaimniekošanas sistēma: inovatīvu risinājumu pieeja” un atzinuma sagatavošanu „Ceļā uz jaunu pielāgošanos klimata pārmaiņām ES stratēģiju – integrētās pieejas piemērošana”. Tāpat tika lemts par ENVE komisijas 2017. gada darba plānu. Nākamā sanāksme - 1. decembrī Briselē.

Balstoties uz veikto izpēti, jāsagatavo, jāapstiprina un jāievieš minētā programma. Jāapzina iespēja piesaistīt ES finansējumu programmas īstenošanai. Vienlaikus ar enerģijas patēriņa samazinājumu samazināsies arī vides piesārņojums, kas rodas no nekvalitatīva kurināmā un degvielas izmantošanas, tiks veicināta atjaunojamo enerģijas resursu plašāka izmantošana utt. Tika veikta energoresursu patēriņa izpēte un izstrādāta to samazināšanas programma NBS objektos.

 

20.10.2016
Kalendārs
« Oktobris 2021 »
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Daina, Dainida, Dainis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...