Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Aitkopības attīstība Susāju pagastā

Viļakas novada Susāju pagasta iedzīvotājs, saimnieciskās darbības veicējs Arnis Dvinskis 2012. gadā reģistrēja savu ganāmpulku, pārņemot no mammas, lai nodarbotos ar aitu audzēšanu. Mīlestība pret dzīvniekiem un laukiem Arnim jau ir kopš bērnības, jo viņa mamma bija vetārste un jau kā mazam puikam viņam patika vērot, kā darbojas mamma, klausīties, mācīties un palīdzēt. Divpadsmit gadu vecumā iemācījās slaukt govi. Šogad Arnis Dvinskis realizēja divus projektus. Aitkopības attīstību sāka, realizējot Lauku atbalsta dienesta projektu pasākumā “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”, kurā paredzēja iegādāties traktoru MTZ, piekabi, kūtsmēslu izkliedētāju un aitu mātes. Viļakas novada pašvaldības atbalstītais projekts deva iespēju iegādāties saimniecības attīstībai nepieciešamos pamatlīdzekļus: aitu cērpjamās elektriskās šķēres, lopu sveramos elektroniskos svarus ar nožogojumu, jaudīgu elektrisko ganu un aitu aploka sietu.

“Kad 2009. gadā paliku bez darba, domāju, ko tālāk darīt. Avīzē redzēju, ka Medņevas pagastā ar aitkopību darbojas Irēna Bukša. No viņas nopirku pirmo aitu, kurai bija trīs bērniņi. Ja jauna aita pirmajā reizē atnesas ar dvīņiem vai trīņiem, tas liecina, ka būs laba auglība aitu mātei. Vaislai – turpmākai audzēšanai ieteicams atstāt dvīņus, kur ir vienādi pāri, ir bijušas divas aitiņas vai divi teķīši. Tad vēlāk nopirku nākamās četras aitas. Tā mēs ar sievu Inesi sākām pamazām saimniekot.

Patlaban saimniecībai ir pārejas posma periods uz bioloģisko saimniekošanas veidu. Tagad ir 12 aitu mātes, 3 vecākās jaunaitas, kuras šogad tiks lecinātas, 6 jaunākās jaunaitas, jaunās aitiņas turpinu audzēt par aitu mātēm, teķīši tiek pārdoti. Šogad no LAD projekta atbalsta iegādāšos vēl 25 aitu mātes, tā paplašinot ganāmpulku un attīstot aitkopību. Ganāmpulkā ir viens sertificēts vaislas Vācijas vietējās Merino šķirnes teķis. Aitiņas netiek aplecinātas ātrāk par pusotru gadu, lai aitiņa jau ir izaugusi, spējīga iznēsāt un dzemdēt stiprus pēcnācējus,” par savu darbošanos stāsta A. Dvinskis.

Darboties aitkopībā izvēlējās, jo tā esot vienkāršāka darbības joma. Kazas un govis ir jāslauc, lopiņš ir jāapmeklē vairākas reizes dienā. Kā arī liellopiem vajadzīgas lielākas platības, kuru saimniekam pie mājām nav. Audzējot aitas, brīvāks laiks ir, kad aitas ir ganos, bet visatbildīgākais laiks ir, kad dzimst jēri, tad nākas celties pat vairākas reizes naktī, lai dotos pie aitām un uzraudzītu, vai viss norit veiksmīgi. Dažreiz nākas jaunaitām palīdzēt dzemdībās, jo gadās lielāki jēri. Darbīgs ir arī siena sagatavošanas posms, un atbildīgs laiks ir novērot, kā pēc dzimšanas aug mazie jēriņi, ir svarīgi laicīgi tos sākt piebarot ar spēkbarību jau no divu nedēļu vecuma.

Aitkopim ir jābūt plaša profila speciālistam, viņam ir jābūt vetārstam, grāmatvedim, agronomam un zootehniķim. “Ir jāveic pieraksti aitkopības uzskaites žurnālā. Ir jāiekārto speciāla burtnīca, kur pieraksta visu, kas notiek ar aitām, kad lecinātas, kad dzimuši jēri, cik svēruši, kad dzimuši, cik pirms lecināšanas svērušas aitas, jo ziņas jāsūta Lauksaimniecības datu centram, jāpiefiksē, kādi veterinārie pasākumi veikti, jo atmiņa nav tik laba, lai visu precīzi, precīzi atcerētos par katru aitu. Pagaidām ganāmpulks nav liels, tāpēc visām aitām zinu vārdus: Zuze, Skaistule, Boce u.c. Tos izdomāju, skatoties no aitu mammas un tēva pirmajiem burtiem vai pēc izskata. Cenšos nelikt cilvēku vārdus, bet, kad nopērc aitas no citiem saimniekiem, tad bieži vien vārds jau ir dots, un tā turpinu saukt jauno ganāmpulka aitu. Svarīgi, lai ir proteīniem bagāta barība, ir jāsēj speciāli sējumi ganībām, tad varēs sagatavot arī kvalitatīvu sienu ziemas sezonai. Esmu apmeklējis arī kursus par tiesībām veikt aitu pārraudzību savā ganāmpulkā - ir sertifikāts un apliecība, lasu atbilstošu literatūru, apmeklēju kursus, seminārus. Ļoti noderīgi ir arī pieredzes apmaiņas braucieni, kad apmeklējam lielās aitu audzēšanas saimniecības,” aitkopības nozares specifiku atklāja Arnis.

Pašvaldības projektā iegādātās lietas ir vērtīgas. Jaudīgais elektriskais gans palīdzēs ne tikai aitas nosargāt aplokā, bet neļaus arī klejojošiem suņiem iekļūt aplokā un uzbrukt aitām. Arnis cer, ka pasargās arī no nelūgtiem meža zvēriem. Aitas ātri apgūst, ka žogs ir pieslēgs elektriskajam ganam, bet jēri gan ir ziņkārīgi, un paiet laiks, kamēr saprot, ka tur nedrīkst pieskarties, tur elektrība. Arī aploka žoga siets ļoti noderīgs, it sevišķi gar ceļmalām. Ar elektriskajām šķērēm varēs daudz ātrāk nocirpt aitu un ganāmpulku būs iespējams nocirpt īsākā laika posmā. Iegādājoties elektriskie svari bija jāverificē, lai precīzi varētu nosvērt gan jērus, gan aitas. Projekts saņēma 2000,00 Eur pašvaldības finansējuma, līdzfinansēja ar vairāk nekā 10 %, tas sasniedza 20 % jeb 400,00 Eur. Projekta realizētāju visvairāk samulsinājuši projekta nosacījumi, ka var iesniegt tie, kuru saimnieciskā darbība VID (Valsts Ieņēmumu Dienestā) reģistrēta ne ilgāk par 5 gadiem. Vēlētos, lai vairāk būtu projektu konkursi uzņēmējiem. Nākotnē saimniecībā būtu nepieciešams dziļurbums, lai varētu nodrošināt ūdens apgādi saimniecībai un ganāmpulkam, kuru ir plānots paplašināt. “Ir jādara tas, kas patīk! Darbs ir jādara tāds, par kuru ir gandarījums un kurš atalgojas. Darbs ir jādara ar mīlestību. Man patīk nodarboties ar aitkopību. Gandarījums ir, kad dzimst mazie jēri, kad izdodas pārdot teķīšus, kuri tiek realizēti galvenokārt gaļai, un klienti ir priecīgi par kvalitatīvu produkciju,” sniedz padomu aitkopis.

Arnis Dvinskis saka: “Paldies Viļakas novada lauku attīstības speciālistei Anitai Kokorevičai, kura iedrošināja startēt Lauku atbalsta dienesta izsludinātajā projektu konkursā; liels paldies Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Balvu konsultāciju biroja konsultantei Vinetai Smirnovai, kura palīdzēja sagatavot projektu Lauku atbalsta dienesta projektu konkursam! Paldies Viļakas novada domei par uzņēmējdarbības projektu konkursa izsludināšanu, paldies Susāju pagasta pārvaldei par atbalstu un paldies Vijai Klegerei par iedrošinājumu un konsultācijām, sagatavojot projekta pieteikumu pašvaldības projektu konkursam! Liels paldies visiem, kas atbalstīja manu projektu - “Aitkopības nozares attīstība-2”! Liels paldies manai sievai Inesei par lielu atbalstu šajā man saspringtajā dzīves posmā!”

 

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

19.10.2016
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Antis, Antons, Antonijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...