Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Upītes Uobeļduorzam – 15

Sestdien, 17. septembrī, Upītē jau piecpadsmito reizi notika Latgalīšu meilys aiļu i dzīsmu festivāls „Upītes Uobeļduorzs”. Jubilejas festivālu finansiāli atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds, Viļakas novada dome, z/s Kotiņi, SIA “Dolo”, SIA “Advors”, z/s “Laduži” un SIA “Anneles zeme”.

Atklājot jubilejas pasākumu, Nemateriālā kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors Andris Slišāns bija patīkami pārsteigts, ka uz pasākuma sākumu bija atnākuši tik daudz cilvēki, jo Andrim nav pārsteigums, ka daudz apmeklētāju ir ap pusnakti. Katru gadu arvien vairāk cilvēki nāk uz sākumu, lai ar interesi ieklausītos dzejas rindās, lai dzirdētu dzīvu latgaliešu valodu, klausītos folkloras grupu sniegumā, lai tiktos ar dziesminiekiem un kārtīgi izgrieztu valšus Upītes Tautas nama zālē, kamēr vēl nav jākāpj citiem uz kājām.

Pasākums iesākās ar Ontona Slišāna dzeju, kuru citēja Upītes bibliotēkas un teātra pulciņa vadītāja Lolita Spridzāne, bet Upītes bērni un jaunieši izspēlēja stāstīto etīdēs, atklājot, ka vislabāk klājas savā dzimtajā zemē. Pirmo reizi festivāla pastāvēšanas laikā festivāla himnu izpildīja folkloras kopa “Upīte”. Laiks, kad radās festivāls, dzejnieka meitai Mārītei Slišānei bija svarīgs, jo bija pabeigusi Upītes pamatskolu. Kā pirmo nolasīja tēva veltīto dzejoli viņai. Mīlas dzeja nerodas nemaz tik bieži, bet visas autores - Mārīte, Ineta Atpile Jugane, Ligija Purinaša, Līvija Liepdruviete, Anna Rancāne un Mārīte Bikovska - centās savā krājumā atrast vai radīt kādu jaunu mīlas dzejoli. Inetai drīz iznāks dzejoļu krājuma grāmata, Līvija darbosies interesantā kopprojektā ar citām dzejniecēm. Anna Rancāne vienkārši nevarēja neatbraukt uz jubilejas pasākumu. Vairums jaunākās paaudzes festivāla apmeklētāju domāja, ka viena no pazīstamākajām dzejniecēm, kura raksta dzeju latgaliski, festivālā piedalās pirmo reizi, bet vecāki ļaudis pastāstīja, ka Anna Rancāne ir piedalījusies festivāla pirmsākumos, kad to izveidoja un vadīja pats Ontons Slišāns.

Folkloras virziens festivālā bija pārstāvēts ar latgaliešiem iemīļotām grupām: Igauņu ģimeni, kas muzicēja pilnā sastāvā - mamma Rasma, tētis Gunārs un meitas Liene, Marta un Laima -, un postfolkloras kopu “Rikši”, kas dziedāja dziesmas par pavasari, jo tas, viņuprāt, ir gadalaiks, kurā mīlestība plaukst visvairāk. Jaunatklājums bija “Rūžupes veiri”, grupa pastāv sešus gadus, tajā dzied vīri no Līvāniem, Rožupes un Sutriem. Spēcīgās balsis, pārliecinošais sniegums, īstu vīru augumi un stāja ieguva daudz jaunu atbalstītāju Viļakas novadā.

Daudzi gaidīja īpašo gostu jeb grupas “Gain fast” uzstāšanos Latgalē. Izrādījās, ka kaimiņu puika vien ir, jo grupas dibinātāja un solista Kaspara Zlidņa dzimtā puse ir Kārsava. Upītē bija unikāla iespēja dzirdēt viņu uzstāšanos akustiskajā versijā, jo grupas bunģieris ir aizbraucis uz Ameriku. Kaspars Zlidnis aicināja fanus nesatraukties, jo būšot lielāka iespēja dzirdēt dziesmām vārdus un ieklausīties, cik tie ir nozīmīgi. Kopā ar atbalstītājiem Kasparam izdevās noorganizēt draudzīgu sadziedāšanos.

Teicama debija izdevās ailinīkam Vucanu Voldykam, kurš dzeju steidza rakstīt vai piekoriģēt vēl pirms savas uzstāšanās un kurš dzejas rīmes citēja savā īpašajā zelta mikrofonā. Viņa skolotājs ir populārais dzejnieks Raibīs un viņa protežē bija maz pazīstamie ļaudis Guntis Rasims un Juris Vucāns. Voldykam dzeja bija reāla, iz dzeives. Par dzīvi rīmes lasīja arī Raibīs un Karonhisake.

Festivāla apmeklētāji, kuri sagaidīja pusnakti, tika atalgoti ar nopietnākā projekta uzstāšanos festivālā. Maz pazīstamie Raseims i Vucans festivālā ieradās laicīgi, lai nepamanīti noklausītos citu grupu uzstāšanos. Nopietnākie mākslinieki atklāti paziņoja, ka šajā sastāvā dzied tikai ar fonogrammu un visas dziedātās dziesmas ir veltījums kādiem īpašiem cilvēkiem. Svarīgākais, lai vienmēr līdzi ir laptops, Apple kompānijas, protams, un dzeltenas mapītes, kur paslēpti dziesmu vārdi, kā arī apģērbam ir jābūt tuvu smokinga dresskodam.

Prieks bija, ka vietējās grupas “Unknown Artist” un “Napruots” no Viļakas novada netiek aizmirstas un tiek laipni aicinātas uz festivālu. Dziesmas “Točkas dzīsme” un “Latgalīts” fani nesajauks, kura grupa izpilda. Rēzeknes novada grupas “Gondreiž 10nīkā” muzicēšanas stilu grūti ielikt vienā virzienā, tajā saklausījām punk rock, grunge, folk un citu stilu elementus, bet visbiežāk to saucot par pagasta pankroku. Grupas solists Jānis ir bijis aktīvs dejotājs, konkursu dalībnieks Upītes Uobeļduorzā un savulaik laimējis pat leģendāro T-kreklu ar Uπte logo. Lasot afišu, bija grūti atcerēties, kas ir grupa “Trykmīns”, bet, redzot festivālā Vincentu Kūkoju ar domubiedriem, bija skaidrs, ka Kūkojs uzstāsies, šoreiz paplašinātajā sastāvā. Grandžroku pārstāvēja “Metrs”, kuras uzstāšanās laikā ikviens varēja nodemonstrēt labāko galvas izvingrināšanas vingrinājumu. Jaunajām mākslinieku grupām “3. Ņūtona lykums” un “Piparmētra” novēlam turpināt aktīvi darboties un atrast savu atbalstītāju loku. Grupas “Dabasu Durovys” uzstāšanās noslēdza jubilejas festivālu.

Ir labi būt festivāla „Upītes Uobeļduorzs” dalībniekiem, jo par dalību vienmēr saņem vērtīgas dāvanas. Jubilejas gadā Andris Slišāns visiem dalībniekiem dāvināja iepirkuma maisiņu ar Upītes logo, lai lepni to nestu mazākās un lielākās pilsētās, kā arī SIA “Anneles zeme” veidotos ābolus, kur rakstīts “es mīlu Upīti” vai “Upīte mīl mani”, no kuras puse lasīsi, tā izlasīsi. Laimīgie dalībnieki dāvanā saņēma arī abus folkloras kopas “Upīte” diskus. Ligita Spridzāne bija padomājusi arī par tiem, kuriem festivālā patīk pavadīt daudz laika svaigā gaisā, viņiem bija iespējams redzēt bilžu šovu no 2005. līdz 2015. gada festivāliem un varbūt kādā bildē ieraudzīt arī sevi.

Šogad katrs festivāla dalībnieks, ailinieks un mūzikas grupa centās saskaitīt, cik reizes ir piedalījies festivālā. Kādam tā bija tikai otrā reize, kādam piektā, kādam sestā, cits bija pabijis pat desmit reizes, varbūt kāds kādu gadiņu pielika klāt, lai izskatītos labāk, ka vairāk reizes ir piedalījies, varbūt kāds kādu reizi nepieskaitīja, jo laiks steidzas tik ātri, bet galvenais - atcerēties atnāk, atbraukt, atstopēt uz festivālu „Upītes Uobeļduorzs” arī nākamgad!

 

Teksts: Vineta Zeltkalne
Foto: Vineta Zeltkalne, Andris Slišāns, Ligita Spridzāne


 

22.09.2016
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maigurs, Mārica, Māris
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...