Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Bīskapa Jāņa Buļa svētība Viļakas draudzei

Svētki ir katru svētdienu, kad dodamies uz sv. Misi, lai lūgtos un pateiktos Dievam. Lieli svētki ir, kad atzīmējam jubilejas un lielus Baznīcas svētkus. Īpaši svētki ir tad, kad draudzi apmeklē diecēzes bīskaps, kas Rēzeknes – Aglonas diecēzē vidēji notiek reizi piecos gados. 24. jūlijā Viļakas Romas katoļu draudze svinēja lielus svētkus, jo atzīmēja Viļakas Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcas iesvētīšanas 125 gadu jubileju un svinēja arī visas Latvijas svētkus – Rīgas Metropolijas dievnamu iesvētīšanas gadadienu. Šos svētkus īpašus padarīja V. E. Rēzeknes – Aglonas diecēzes bīskapa Jāņa Buļa vizitācija Viļakas Romas katoļu draudzē. Lai tiktos ar bīskapu, bija ieradušies ticīgie arī no Balvu, Šķilbēnu, Baltinavas, Kupravas draudzēm un 47 bērni un jaunieši kopā ar saviem vecākiem un krustvecākiem, lai saņemtu Iestiprināšanas sakramentu.

“Lai arī kur mēs pasaulē dotos, ir redzamas baznīcas. Visskaistākās un brīnišķīgākās celtnes ir tieši dievnami. Cilvēki vienmēr ir centušies Dievam atvēlēt pašu labāko un skaistāko. Viscēlākā un visskaistākā celtne Viļakas pilsētā un Viļakas novadā ir šī baznīca, kurā šodien esam pulcējušies un atzīmējam 125. gadadienu. Dievnamus cilvēki cēla tādēļ, ka bija ticīgi. Ticēja Dievam, ticēja mūžīgajai dzīvei un dvēseles nemirstībai. Bija vajadzīga vieta, kur viņi varēja iepazīt Dieva mācību, kur varētu svinēt Euharistiju - sv. Misi, pieņemt svētos sakramentus, dziedāt Dieva godam dziesmas savā valodā. Patīkami, ka Viļakā koris dzied latgaliski, patīkami, ka runājat sentēvu valodā.

Skumji redzēt, ka tūristu grupas apmeklē baznīcas un apbrīno tikai tās arhitektūru. Bēdīgi, ka cilvēki nenometas ceļos, pagodinot Dievu, nelūdzas un nepateicas Dievam. Svarīgi zināt un saprast, kādam mērķim ir baznīcas, kas notiek baznīcā. Svarīgi ir dzirdēt un sadzirdēt. Esat pamanījuši, ka baznīcas Eiropā tiek nojauktas vai kalpo citam mērķim. Ir maz ticīgu cilvēku. Ja cilvēku nebūs, paliks arī maz ticīgo. Tad nav jābrīnās, ka mūsu dievnamiem blakus pacelsies citas celtnes, kurās nelūgsies latgaliski. Vēl ir laiks, lai nesekotu Rietumu piemēram, bet tas ir atkarīgs no mūsu vadības, no mums pašiem un mūsu ģimenēm. Cik bērnu ir ģimenē, cik vecāki ir ticīgi?

Ar ticību un lūgšanām izdzīvojām laikos, kad Baznīca tika aizliegta, un ticīgie tika vajāti. Arī Šķilbēnu draudzes baznīca tika celta kā baznīca, bet tad kalpoja citiem mērķiem, un paldies Dievam, ka izdevās atjaunot Šķilbēnu dievnamu, kur pielūgt Dievu. Svarīgi ir skatīties, lai kristīgās tradīcijas neizzustu no mūsu ģimenēm. Ir katoļu Baznīcas katehisms, kur ir rakstīts, kā cilvēkiem ir jāuzvedas baznīcā, ir izskaidrotas ticības patiesības, Dieva baušļi, svētie sakramenti. Brāļi un māsas, mums ir jāuzvedas tā, lai mēs ar savu uzvedību liecinātu par savu ticību, liecinātu par savām zināšanām ticībā. Sv. Pāvils atgādina, ka vissvarīgākā un visskaistākā svētnīca ir cilvēka sirds. Ieskatieties, kāda ir Jūsu dvēsele! Vai esat padomājuši par saviem pienākumiem ticības jomā, vai atlicināt laiku gandarīšanai, grēksūdzei?

Šo gadu pāvests Francisks ir pasludinājis par Žēlsirdības gadu, aicinot mūs pievērst uzmanību garīgajai dzīvei. Vai esam izmantojuši iespēju iziet pa Svētajām durvīm, arī pa Jūsu baznīcas durvīm? Vai esam apņēmušies vairs negrēkot? Varbūt atradīsim laiku dvēseles svētdarīšanai? Ikviens visu dzīvi savā sirdī ceļ savas ticības svētnīcu, par pamatu liekot dzīvo Jēzu Kristu. Cik skaista būs šī svētnīca, ir atkarīgs tikai no mums pašiem! Ja Dievs neatrod vietu mūsu sirdī, tad nevienam dievnamam, pat visskaistākajam, nav nozīmes. Raudzīsimies, lai pirmajā vietā būtu rūpes par to, lai nākamās paaudzes būtu ticīgas. Lūdzieties arī par jauniem aicinājumiem uz priesterību, lai būtu priesteri, kuri kalpo draudzēs. Lūdzieties par stiprām un kristīgām ģimenēm. Aicinu skolotājus rādīt piemēru skolēniem: nāciet uz grēksūdzi, aiciniet sekot bērnus, ienesiet ticības garu skolā, lai skolēni iesaistītos Baznīcas darbā,” teica Rēzeknes – Aglonas diecēzes bīskaps Jānis Bulis un pateicās ikvienam ticīgajam, kurš atnāca, lai iepriecinātu Dievu, pateicās kapucīņu tēviem, kuri daudzus gadu desmitus ir kalpojuši Viļakā, un pateicās Viļakas novada domes vadībai par atbalstu, sapratni un sadarbību ar draudzi. Bīskaps atgādināja, ka bērni un jaunieši, kuri šodien saņēma Iestiprināšanas sakramentu, ir kļuvuši Kristus liecinieki un aicināja viņus ar saviem darbiem apliecināt savu ticību un sekošanu Kristum.

Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Staņislavs Kovaļskis, OFMCap, aicināja lūgties par draudzi un par tiem cilvēkiem, kuri uzcēla šo skaisto dievnamu. Viļakas Romas katoļu draudze sirsnīgi sagaidīja un pateicās V.E. bīskapam Jānim Bulim par dāvāto iespēju saņemt svētību, stiprinājumu ar teiktajiem Dieva vārdiem un mācību. Viļakas Romas katoļu draudzes vecākā Inita Raginska sacīja, ka svētdien jutās ļoti labi, esot bijis satraukums kā ērģelniecei, jo pirmo reizi spēlēja sv. Misi, kuru celebrēja bīskaps, bet tāpēc dziedātāji centīgi gatavojās šim notikumam. “Prieks bija par to, ka pēc sv. Mises bija iespēja tikties ar bīskapu Viļakas novada domē. Prieks, ka jau šobrīd sekoju bīskapa norādījumiem, jo Viduču pamatskolā ir kristīgā mācībā un skolā notiek sv. Mises. Esmu katehēte un stāstu bērniem par savu pieredzi. Priecājos, ka V.E. bīskapa Jāņa Buļa teiktais apstiprināja, ka es pareizi daru. Gribētos, lai citās novada skolās ieviestu kristīgo mācību, vismaz pirmajām trim klasēm, kad mācām, ka Dievs ir radījis skaistu pasauli, mācāmies, kā cienīt vienam otru. Ticības mācības stundās piedalās visu konfesiju bērni, šajās stundās negatavojam bērnu I sv. Komūnijai katoļu Baznīcā. Labi, ka bīskaps atrada laiku un atbrauca pie mums, jo ir svarīgi dzirdēt bīskapa viedokli un saprast, ka neesam vieni paši, kas cīnāmies par ticības patiesībām. Uzskatu, ka bīskaps pie mums atbrauc tik reti, ka ikviens varam atrast laiku, lai tiktos un sarunātos ar bīskapu,” savus iespaidus atklāja draudzes vecākā Inita Raginska.

Pēc sv. Mises Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs bija uzaicinājis domē V.E. bīskapu Jāni Buli tikties ar Viļakas novada domes deputātiem un izglītības iestāžu vadītājiem.

Bīskaps Jānis Bulis, uzrunājot pedagogus, aicināja padomāt, vai skolas ir domātas tikai, lai sniegtu zināšanas, vai tomēr skolām būtu arī jāaudzina. Mācības bez Dieva nenesīs augļus, jo bērnā netiek ieaudzināta labestība, bet bērnā paliek agresivitāte un ļaunums. Svarīgi, lai skolā būtu ticības mācība, kad māca kopā lūgties, māca ticības patiesības un iepazīstina ar svētajiem sakramentiem. Labs paraugs ir skolotāji, kuri novērtē un māca skolēniem kristīgās vērtības.

“Mūsdienu sabiedrībā ir izaudzināti cilvēki, kuri negrib aprūpēt vecus un slimus cilvēkus, tāpēc parādās eitanāzija, kad cilvēks it kā pats piekrīt, ka viņam tiek atņemta dzīvība. Tāpat arvien samazinās dzimstība, Saeimā ir pieņemts likums, ka var atteikties no nedzimušiem bērniem. Mēs katrs varam darīt labo un pozitīvo, lai rādītu piemēru bērnam. Aicinu skolas sadarboties ar draudzēm un atbalstīt jauniešu svētceļojumus uz Aglonu un citur.

Atceros, ka pirmo reizi, kad biju vizitācijā Viļakā (ap 1998. gadu), tad Iestiprināšanas sakramentu saņēma 500 cilvēki. Aicinu skolās runāt, lai jaunieši paliktu savā novadā, Latvijā. Atgādināt Franča Trasuna sacīto: “Vajag skatīties, ko es varu dot savai tautai?” Iegūt tādu profesiju, lai kaut ko labu varētu dot saviem laukiem, novadam, Latvijai. Lai būtu cilvēki, lai lauki nepaliktu tukši, lai neaizietu bojā mūsu kultūra un valoda. Vēlu visiem stipru ticību Dievam, ticību skaistajam un labajam, ko Dievs dod. Nešaubīties, ka ir mūžīgā dzīve, kurai visu dzīvi ir jāgatavojas,” aicināja un vēlēja bīskaps Jānis Bulis.

 

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne


29.07.2016
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...