Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Šķilbēnu krājaizdevu sabiedrības vēsture un nākotne

“Kooperatīvā krājaizdevu sabiedrība ŠĶILBĒNI” (turpmāk KKS) ir reģistrēta uzņēmumu reģistrā 2003. gada 5. decembrī. Šobrīd Latvijā ir reģistrētas 42 krājaizdevu sabiedrības (www.lursoft.lv datu bāze), no tām 18 atrodas Vidzemes reģionā, 12 – Rīgā, 6 – Zemgalē, 5 – Kurzemē un tikai viena Latgalē. Visaktīvākais krājaizdevu sabiedrību izveidošanas laiks bija no 2000. līdz 2009. gadam, kad Latvijā nodibināja 25 krājaizdevu sabiedrības. 20. gs. 90. gados ir dibinātas 11 organizācijas. No 2010. līdz 2015. gadam ir izveidotas 6 krājaizdevu sabiedrības.

Latgales reģionā vienīgā reģistrētā un darbojošās krājaizdevu sabiedrība ir Šķilbēni, kuras juridiskā adrese ir Rekova, Šķilbēnu pagasts. Pirms divpadsmit gadiem šādu sabiedrību nolēma izveidot aktīvie Šķilbēnu pagasta ļaudis. To dibināja 20 cilvēki. Tā tika nodibināta, pateicoties Lielbritānijas valdības finansētas Baltijas valstu lauku nabadzības novēršanas programmas atbalstītam projektam, piešķirot 2000,00 Ls, kas kļuva par pamatkapitālu šādas sabiedrības izveidei. Tālajā 2003. gadā Lielbritānijas finansēto programmu administrēja un projektu konkursu izsludināja biedrība “Balvu rajona partnerība”. Krājaizdevu sabiedrību nodibināja, lai palīdzētu cilvēkiem, jo daudziem bija nepieciešamas nelielas naudas summas, piemēram, medikamentu iegādei, bērnu sagatavošanai skolai un citiem mērķiem, kuras neaizdod bankas.

Viena no dibinātājām, projekta vadītāja un šobrīd esošās valdes locekle Skaidrīte Krakope priecājas, ka šāda sabiedrība tika izveidota un ir pastāvējusi tik daudzu gadus. “Šobrīd aizdevumus varam izsniegt Šķilbēnu un tam pieguļošo pagastu iedzīvotājiem, bet vēlētos krājaizdevu sabiedrības darbību paplašināt un kļūt par Viļakas novada organizāciju. Esmu par attīstību, lai organizācija paplašinātos un attīstītos. Krājaizdevu sabiedrībā ir vieglāk saņemt aizņēmumu un ir mazāki procenti nekā bankas kredītiem. Paldies KKS valdes priekšsēdētājam Pēterim Supem, kurš visus šos gadus veiksmīgi ir vadījis sabiedrību bez atlīdzības. Paldies grāmatvedei Irēnai Pastarei, ka viņa katru mēnesi tiek galā ar sarežģītajām finanšu bankas atskaitēm. KKS valde un komisijas strādā sabiedriskā kārtā, gribētu redzēt aktīvāku darbību komisiju darbā. Lielākā sāpe ir parādu nemaksātāji. Jaunajam biedram Ainaram Pudulim ir uzdots strādāt ar parādniekiem. Aicinu aizņemties atbildīgi un atdot parādus laicīgi, jo arī citiem ir nepieciešams finansiāls aizņēmums. Visus, kuri vēlētos saņemt aizņēmumus, aicinu sazināties ar mūsu grāmatvedi Irēnu Pastari un KKS valdes locekļiem,” darbību vērtēja Skaidrīte Krakope.

Kooperatīvās krājaizdevu sabiedrības ŠĶILBĒNI valdes priekšsēdētājs Pēteris Supe atzīst, ka bija vērts dibināt šādu organizāciju un palīdzēt cilvēkiem. “Domāju, ka darbība ir jāpaplašina un krājaizdevu sabiedrībai būtu jādarbojas visā Viļakas novadā. Esmu jau pensijā un aicinu jaunus cilvēkus aktīvāk iesaistīties šīs organizācijas darbībā,” aicināja Pēteris Supe.

Teksts: Vineta Zeltkalne
Foto: vēstures arhīvs


20.07.2016
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Raita, Jogita, Evija
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...