Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Vai Tu zini, kas ir Viļciems?

Viļakas jauniešus aizrāvusi jauna aktivitāte - simulācijas spēle „Mini ciems”, kura norisinājās Viļakas pamatskolā no 13. jūnija līdz 17. jūnijam projekta Nr. 4-27/2 „Nāc un piedalies!” ietvaros. Spēli organizēja Viļakas Jauniešu iniciatīvu centrs sadarbībā ar Eiropas brīvprātīgā darba veicējām Ramonu Welti no Vācijas un Lindu Beridzi no Gruzijas.

Tika veidota reāla ciema simulācija, kurā atradās dažādas iestādes, piemēram, pasts, banka, nodarbinātības aģentūra, kafejnīca, policijas iecirknis, amatnieku centrs, kā arī daudzas citas. Ciems tika nodēvēts par Viļciemu un vietējā valūta - par Viļciema eiro.

Iesākumā katram ciema iemītniekam bija jānofotografējas un jāizgatavo sava Viļciema identifikācijas karte, kura apliecināja piederību ciemam, policijas darbinieki kontrolēja, vai iemītnieki to ir paņēmuši līdzi katru darba dienu, kā arī iekasēja sodu, ja tā tika aizmirsta mājās. Katram dalībniekam tika izlozēts slepenais draugs, kurš nedēļas garumā slepus iepriecināja ar maziem pārsteigumiem.

Tika organizētas arī Viļciema priekšsēdētāja vēlēšanas. Par ciema priekšsēdētāju tika ievēlēts Markuss Milaknis, kuram bija jāuzrunā ciema iemītnieki un jāveic arī citi atbildīgi pienākumi.

Katrs ciema iedzīvotājs pašvaldībā saņēma savu darba algas grāmatiņu. Nodarbinātības aģentūra atbildēja par darba vietu sadali, tajā katrs ciema iemītnieks saņēma darba atļauju un devās uz savu darba vietu. Darba vietā tika aizpildīta darba algas grāmatiņa, kurā tika norādīts nostrādāto stundu skaits, kuru ņēma vērā bankas darbinieki, kad tika izmaksāta alga. Bankā iestādes varēja noformēt kredītus, lai varētu uzsākt savu darbību - nopirkt reklāmu vietējā avīzē vai radio, iegādāties seifu naudai un citus materiālus. Pasts izgatavoja pastkartes, aploksnes un seifus, kā arī pārdeva iestādēm nepieciešamās kancelejas preces. Tūrisma informācijas centrs uzņēma tūristus, kuri apciemoja Viļciemu, izrādot tiem ciema iestādes un iepazīstinot ar to darbību. Vietējā avīze publicēja ciema aktualitātes, savukārt radio izpildīja ciema iedzīvotāju pasūtītās dziesmas, reklamēja iestāžu piedāvājumus, kas bija maksas pakalpojumi, kā arī spēlēja fona mūziku. Aptiekā tika izgatavoti „zālīšu maisījumi”, kuriem tika piedēvēti dažādi nosaukumi. Kafejnīcā, bārā un restorānā bija pieprasītākās darba vietas, jo tajās tika dota iespēja gatavot ēdienus - kokteiļus, picas, kūkas un citus gardumus, kurus par nopelnīto naudu varēja iegādāties vietējie ciema iedzīvotāji. Policijas iecirknis bija viena no iecienītākajām darba vietām, jo jauniešiem patika uzvilkt policista maskas un iejusties policijas darbinieka ādā, atbildot par kārtību ciemā. Atkritumu apsaimniekotāji gādāja par Viļciema tīrību un sakoptību. Amatnieku centrā tika dota iespēja izpausties radoši un izgatavot dažādas preces, kuras tika pārdotas gan katru dienu, gan noslēguma dienas tirdziņā.

Simulācijas spēles nedēļas otrajā daļā jaunieši gatavojās Viļciema svētkiem, kuros vecākus iepriecināja ar pašu sagatavotiem priekšnesumiem, gardumiem un kopīgi piedalījās sportiskās aktivitātēs. Noslēguma dienā ciema iedzīvotāji kopīgi dalījās spēles laikā iegūtajās emocijās, viens otram par piemiņu rakstīja labus vārdus, komplimentus un vēlējumus, parakstījās kopīgā gleznā, atklāja savus slepenos draugus, tirdziņā iztērēja iekrāto naudu un izdejojās disenītē.

Simulācijas spēlē jauniešiem bija iespēja izprast, ka reālajā dzīvē par visu ir jānes atbildība, lai kaut ko iegādātos, ir jāstrādā, ja pārkāp noteikumus, saņem sodu. Ne vienmēr bija iespēja strādāt kārotāko darbu, jo darba vietu un darbinieku skaits katrā darba vietā bija ierobežots, kas dažreiz bija nepatīkami, jo pieprasītākās darba vietās tikt bija grūtāk, bet tas lika izprast dažādu amatu un profesiju specifiku un lika aizdomāties par to, vai nākotnē tas ir saistoši vai nē. Simulācijas spēle mācīja arī apieties ar naudas resursiem - daži dalībnieki krāja savu nopelnīto naudu, glabājot to bankā, bet citi to iztērēja jau pirmajā dienā.

Ciema iemītnieki gaidīja katru jaunu dienu ar nepacietību, jo organizatori vienmēr centās dažādot aktivitātes. Tika spēlētas dažādas spēles, dejotas dejas un dziedātas dziesmas, kurās ar prieku iesaistījās visi ciema iedzīvotāji. Prieku radīja arī starppaaudžu sadarbība, jo arī vecāki iespēju robežās apmeklēja un piedalījās simulācijas spēles aktivitātēs. Jaunākajam spēles dalībniekam Markusam Leitenam bija 5 gadi. Kopumā spēlē iesaistījās 50 dalībnieki. Jaunieši atzina, ka spēle tiešām ir aizraujoša, kā arī vecāki pamanīja, ka viņu bērni to uztver nopietni un atbildīgi, cenšoties ievērot ciema noteikumus, vienmēr paņemt līdzi savu ID karti, lai nebūtu jāmaksā sods. Prieku sagādājušas atbildīgās darba vietas un prasmes, kuras tika iegūtas simulācijas spēles laikā. Jauniešiem patika pašiem rīkoties ar savu nopelnīto naudu.

Jaunieši bija patiesā sajūsmā par jauno aktivitāti, tāpēc iespēju robežās to centīsimies ieviest kā ikgadēju tradīciju, pilnveidojot un dažādojot to.

Paldies Viļakas pamatskolas direktorei Anželikai Ločmelei un Viļakas Valsts ģimnāzijas ēku un apsaimniekojamās teritorijas pārzinim Jurim Pužulam par telpu nodrošinājumu un tehnisko atbalstu.

Paldies Eiropas brīvprātīgā darba veicējām Ramonai Weltei, Lindai Beridzei, Jauliai Weltei un Berit Haupt un jauniešiem, kuri ar entuziasmu piedalījās spēles organizēšanā un norisē - Laurai Loginai, Elīnai Sprukulei, Evijai Kravalei, Lailai Milaknei, Dinijai Romanovai un Sandim Leitenam.

Tāpat sakām paldies vecākiem, kuri atbalstīja šo spēli un atrada laiku piedalīties tās aktivitātēs.

Informāciju sagatavoja Viļakas Jauniešu iniciatīvu centra vadītāja Madara Jeromāne
Foto: no simulācijas spēles arhīva


Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2016.gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros27.06.2016
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agneta, Agnis, Ansis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...