Viļakas novada domes mājas lapa

Rekavas vidusskolas skolēnu mācību ekskursija

28. aprīlī Rekavas vidusskolas vecāko klašu skolēni devās interesantā, izglītojošā ekskursijā.

1. pieturas punkts bija Ādažos, kur apmeklējām čipsu ražotni, uzzinājām par čipsu ražošanas vēsturi. 1972. gadā sāka ražot kartupeļu salmiņus, bet 1993. gadā Ādažos sāk cept čipsus. Pirmie čipsi bija ar paprikas garšu, kas šodien veikalos nav sastopami. Interesanti, ka visvairāk pirktie ir čipsi ar tomātu, krējuma, siera, diļļu un bekona garšu.

No rūpnīcas ik dienu uz veikaliem Latvijā aizved 13.5 tonnas čipsu un 13.5 tonnas - uz ārzemēm. Gadā fabrikā saražo 3.5 miljonus kilogramu čipsu. Ārzemju produkciju eksportē ar preču zīmi Taffel, jo vārdu “Ādaži” ārzemēs ir neiespējami izrunāt. Čipsus cep 170 grādu temperatūrā 1.5 min.

Bez čipsiem ražo arī sāļās uzkodas – salmiņus, virtuļus, siera bumbiņas, kur par izejmateriālu izmanto kukurūzas miltus. Siera bumbiņas veidojas kontrolētā sprādziena rezultātā. Visus čipsus vāra palmu eļļā, izņemot Meistardarba čipsus, tos vāra saulespuķu eļļā, jo tie ir cietāki.

Uzzinājām daudz jauna, varējām arī degustēt dažāda veida čipsus. Mums atgādināja, ka čipsi ir tikai uzkoda, nevis brokastis vai pusdienas.

2. pieturas punkts bija Eiropas māja Rīgā, kur skatījāmies interesantu prezentāciju par Eiroparlamentu un dažādām aktivitātēm, ko piedāvā Eiropas Savienība. Uzzinājām par ar Eiropas eksāmenu, atbildējām uz jautājumiem, par ko ieguvām balvas.

3. pieturas punkts mūsu ekskursijā – Latvijas Nacionālā bibliotēka. LNB Gaismas pilī atrodas kopš 2014. gada. Bibliotēkas ēku projektējis pasaulē atzītais latviešu izcelsmes arhitekts Gunārs Birkerts (ASV) 1989. gadā, un tā ir viena no nozīmīgākajām kultūras būvēm 21. gadsimtā Latvijā, kuru būvēja 5 gadus.

Ēkas kopējā platība ir 42733 kvadrātmetri, garums – 170 metri, platums – 44 metri, augstums – 68.3 metri. Bibliotēkai ir 14 stāvi. Mēs ekskursiju sākām no 11. stāva – skatu laukuma – no kura varējām vērot Rīgu uz visām pusēm.

8. stāvā atrodas Bibliotēku un informācijas zinātņu lasītava, LNB Mācību centrs, 7. stāvā – Bērnu literatūras centrs, 6. stāvā – Karšu un ģeotelpiskās informācijas lasītava, sīkiespieddarbu lasītava. 5. stāvā redzējām Dainu skapi, šeit atrodas LULFMI Latviešu folkloras krātuve. 4. stāvs – Mūzikas, Mākslas lasītava, Audiovizuālā lasītava. 3. stāvs – Tehnoloģiju un dabaszinātņu lasītava, kurā varējām pārbaudīt fizikas zināšanas, spēlējot Fizmix. 2. stāvs – Humanitāro un sociālo zinātņu lasītava. Starp 1. un 2. stāvu ir mezonīna (pusstāvs starp 1. un 2.) stāvs, kur atrodas Uzziņu un informācijas centrs, Jaunākās periodikas lasītava u.c. 1. stāvā atrodas Imanta Ziedoņa zāle, izstāžu zāles. Vienā no zālēm mēs apskatījām Konrāda Ubāna, izcila latviešu tonālās glezniecības meistara, gleznas.

Šobrīd LNB glabā vairāk nekā 4 miljonus iespieddarbu. Interesanti šķita tas, ka grāmatas un citus materiālus uz mājām ņemt nedrīkst.

Tikai ekskursantam ir iespēja izstaigāt bibliotēku no 1. līdz 12. stāvam gida pavadībā. Apmeklētājam, saņemot apmeklētāja karti, ir iespēja staigāt no 1. līdz 8. stāvam. Pirms ieiešanas bibliotēkā somas jāatstāj tām paredzētajos skapīšos, kurus var aizslēgt, ievietojot 1.00 EUR monētu, kas tiek atdota, skapīti atslēdzot. Bibliotēkā drīkst ņemt līdzi tikai dzeramo ūdeni oriģināliepakojumā, bet ūdens ir atrodams arī katrā stāvā.

Esam sajūsmā par plašo un grandiozo Nacionālās bibliotēkas ēku. Tā tiešām ir īsta Gaismas pils!

Teksts - A. Koniševa, A. Cibule, foto - I. Slišāne

03.05.2016
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Alģirds, Orests, Oļģerts, Alģis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...