Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Dzīva liecība monsinjora Pētera Vilcāna piemiņai

19. aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika “Monsinjora Pētera Vilcāna piemiņas fonda” rīkotais grāmatas “Monsinjors Pēteris Vilcāns 1929-2012” atvēršanas pasākums un CD “Promesa” prezentācija. “Ir kāds spēks cilvēkā, ko dēvē par ticību. Tas ir cilvēka darbības neredzamais, mirdzošais spēks, cilvēks tic un dzīvo. Ja kādā laikmetā apsīkst ticība, tad cilvēki sašķeļas un naidā saceļas viens pret otru. Kristīgo ticību atzīst vairāki miljardi cilvēku uz mūsu planētas. Viņi tajā atrod atrisinājumu dzīves problēmām un pretrunām,” tā uzskatījis monsinjors Pēteris Vilcāns.

Pasākuma dvēsele, iniciatore, fonda vadītāja Ilga Cimbule bija aicinājusi ikvienu ziedot, lai piesaistītu ziedojumus pieminekļa uzstādīšanai monsinjora Pētera Vilcāna atdusas vietā - Līvānu Romas katoļu svētā Miķeļa Erceņģeļa baznīcas dārzā un lai kultūrvēstures mantojuma popularizēšanai izdotu grāmatu (pielikumā CD) par Pētera Vilcāna darbību. Lielu pateicību Ilga Cimbule teica ikvienam ziedotājam, kuri atbalstīja, lai būtu dzīva liecība monsinjora piemiņai, paveiktajiem darbiem un ticības gaismas nešanai draudzēs, kur kalpojis. Nepilnu divarpus gadu laikā, pateicoties Latgales laužu atsaucībai, fonda mērķi ir sasniegti. 2014. gada 20. septembrī Līvānu katoļu baznīcas dārzā uzstādīja pieminekli un 2016. gada 19. aprīlī prezentēja grāmatu un ierakstu disku, kuriem finansējumu bija piešķīrušas arī Preiļu, Krustpils, Viļakas un Kārsavas novadu domes, kā arī saņēma atbalstu projekta realizēšanai no Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijas valsts mežu atbalstītās Latgales kultūras programma 2015” un Amerikas Latviešu Apvienības Kultūras fonda.

“Šodien mēs pulcējāmies, lai suminātu grāmatu, ko Latgales cilvēki ir uzrakstījuši par vienkāršu priesteri, kurš ieņēma augstus amatus, tāpēc ka bija stipra ticība. Viļakas puses ļaudīm monsinjors ir palicis atmiņā kā cilvēks, kurš spēja būt ļoti stingrs, bet tajā pašā laikā ļoti cilvēcīgs. Viņš bija pārdzīvojis karu un zināja dzīvības vērtību. Esam pateicīgi Dievam, ka Viļakas, Kupravas un Liepnas draudzēs ir kalpojis Pēteris Vilcāns un viņa ieviestās tradīcijas vēl šodien tiek praktizētas. Paldies fondam par uzdrīkstēšanos! Novēlu veiksmi turpināt darbu un rakstīt par priesteriem un ticīgajiem Latgales cilvēkiem,” pateicās Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs.

Lai arī kurā draudzē Pēteris Vilcāns būtu kalpojis, draudzes locekļi viņu sauc par savu priesteri. Viņu par savu prāvestu sauc Rušonas, Bērzgales, Jasmuižas un Nīdermuižas draudzes, kur viņš kalpojis no 1951. līdz 1959. gadam. Preiļu draudžu prāvests un dekanāta dekāns bijis no 1969. līdz 1974. gadam. Gandrīz desmit gadus no 1974. līdz 1983. gadam kalpojis Malnavas draudzē, apkalpojot arī Ruskulovas draudzi. Visilgāk jeb 13 gadus bijis Viļakas, Kupravas, Liepnas draudžu prāvests un dekanāta dekāns, kad kalpošanas laiks sakrita ar Atmodas laiku un daudzu cilvēku atgriešanos baznīcā. No 1996. līdz 2000. gadam ir bijis Ludzas un Pušmucovas draudzes prāvests un dekanāta dekāns, Rēzeknes - Aglonas diecēzes ģenerālvikārs; pēdējā draudze, kur bija nosūtīts kalpot, bija Līvānu draudze, kur no 2000. līdz 2012. gadam bija dekanāta dekāns un turpināja pildīt Rēzeknes - Aglonas diecēzes ģenerālvikāra pienākumus. Pasākumā dziesmas dziedāja monsinjora dzimtās puses Atašienes folkloras kopa “Vīraksne”.

Arī jaunajiem priesteriem monsinjors palicis atmiņā kā patiess Dieva gaismas apgaismots cilvēks un patiess Dieva vārda turētājs. Krustpils un Atašienes draudzes prāvests Viktors Naglis atcerējās, ka monsinjors viņam kā jaunajam vikāram devis neatkarību un brīvību, licis darīt daudz praktiskas lietas, kuras ir jādara jau patstāvīgam prāvestam, nevis vikāram. Raipoles, Rundānu un Istras draudzes prāvests Artūrs Mozga strādāja kopā ar monsinjoru Pēteri Vilcānu Līvānos, visvairāk palikusi atmiņā monsinjora dedzība, ka, neskatoties uz pārdzīvoto padomju laikos, viņš nebija salūzis, lai arī nebija vairs tik stiprs fiziski, tad garā bijis dedzīgs un uzticīgs baznīcai. Balvu draudzes prāvests Mārtiņš Klušs studiju laikā garīgajā seminārā vienu vasaras praksi pavadīja Līvānos un uzsvēra, ka šis priesteris bija lūgšanu cilvēks, tā parādot piemēru arī jaunajiem priesteriem, kā arī priesteris ļoti mīlējis grāmatas, uzskatot, ka tām ir liela vērtība, kur varam smelties daudzas gudrības. Ilga Cimbule piebilda, ka monsinjora grāmatu skaits bija sasniedzis 8000, vajadzējis lielu mašīnu, lai pārvestu grāmatas no vienas draudzes uz otru.

“Kad iesāku dziedāt Viļakas katoļu baznīcas korī, ērģelnieks bija Francis Logins, tad nāca ērģelnieks Staņislavs Baranovskis. Dekānam Pēterim Vilcānam ļoti patika mūzika, pats spēlēja fisharmoniju. Monsinjora Pētera Vilcāna kalpošanas laikā notika pāreja no Sv. Mises latīņu valodā uz Sv. Misi latgaliešu valodā. Kāds tas bija uztraukums, cik bieži mēs rīkojām mēģinājumus pie priestera Vilcāna dzīvoklī, lai viss būtu labi un gludi. Vilcāns mīlēja un cienīja baznīcas ērģelnieku un dziedātājus, priecājās, ka mēs nācām un dziedājām. Viņš katru gadu starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu rīkoja fantastiskas eglītes ar spēlēšanu, dziedāšanu, mīklu minēšanu. Atvadoties no kalpošanas Viļakā, Sv. Misē raudāja visa baznīca un likās, ka raud pat Viļakas baznīcas brūnie mūri. Paldies mūsu dekānam, mūsu draugam, mūsu labajam ganam!” atmiņās dalījās susājietis Aldis Pušpurs.

Pateicoties Monsinjora Pētera Vilcāna piemiņas fondam par paveikto darbu, Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimova aicināja, lai, dodoties mājās, godinām monsinjora Pētera Vilcāna piemiņu, palūdzoties rožukroni. Ceru, ka pasākuma dalībnieki no daudzām Latgales un Latvijas vietām atsaucās Viļakas novada priekšsēdētāja aicinājumam un pateicās monsinjoram par kalpošanu ne tikai vārdos, bet arī lūgšanās. Lūgsimies arī par šobrīd mūsu draudzēs kalpojošiem priesteriem, lai ticīgo lūgšanas viņiem palīdz kļūt par labajiem ganiem savās draudzēs, lai arī viņus pēc daudziem gadiem ticīgie pieminētu kā savējos priesterus!

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

 

21.04.2016
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...