Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

V.E. bīskapam K. Duļbinskim 110

2016. gada 5. aprīlī novadniekam, V.E bīskapam K. Duļbinskim apritēja 110 gadi. Bīskaps dzimis 1906. gada 5. aprīlī Viduču sādžā trūcīga, bet ticīga zemnieka ģimenē. Mācījās Viduču trīsklašu skolā, pēc tam - Eržepoles skolā, taču sākās karš un juku laiki, tāpēc mācības bija jāpārtrauc. Viļakas prāvests Pēteris Apšinieks bija ievērojis Kazimira gaišo galvu, centību un labo uzvedību. Bez vecāku piekrišanas pieteicis viņu tālākām mācībām Aglonas ģimnāzijas sagatavošanas klasē. Skolas direktors bija izcilais jaunatnes audzinātājs monsinjors Nikodems Rancāns, toreizējais Preiļu dekāns. 1927. gadā Kazimirs Duļbinskis Aglonas ģimnāziju pabeidza un rudenī  tika uzņemts Rīgas Garīgajā seminārā.

1932. gada 8. maijā Svētā Jēkaba katedrālē arhibīskaps Antonijs Springovičs diakonu Kazimiru Duļbinski kopā ar citiem diakoniem ordinēja par priesteri. Savu pirmo Svēto Misi K. Duļbinskis celebrēja  Viļakas baznīcā 22. maijā. Kalpojis Rēzeknes Jēzus Sirds baznīcā, Aizpūrē, Daugavpilī, Ciskādos,  u.c. 1939. gadā K. Duļbinskis uzsāka mācības Teoloģijas fakultātē Rīgā. 1940. gada vasarā fakultātes dekāns bīskaps Jāzeps Rancāns izsniedza viņam diplomu par Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes beigšanu.

1949. gadā bīskaps K. Duļbinskis bija sv. Jēkaba katedrāles pārzinis. Kādā agrā maija rītā drošības policija katedrālē izdarīja kratīšanu un tika atrasti agrāko gadu žurnāla „Gaisma” numuri. Tas bija „pietiekams” iemesls, lai bīskapu K. Duļbinski arestētu. 1949. gada 26. novembrī viņam piesprieda 10 gadus ieslodzījuma nometnē. 1954. gadā sakarā ar vispārējo amnestiju viņu atbrīvoja, taču 1956. gadā bīskapu arestēja atkal, pamatojot ar to, ka viņš esot amnestēts nelikumīgi. 1958. gadā soda termiņš beidzās, taču Latvijā viņš atgriezties nedrīkstēja. Pirmā viņa apmešanās vieta bija Druja, tad Verhņedvinska, beidzot Pitalova. Tikai pēc vairākiem gadiem Duļbinskis dabūja atļauju apmesties tēva mājās Viļakā. Paziņojumu par reabilitāciju viņš saņēma 1988. gada 20. decembrī. Tad bīskapam jau bija 82 gadi, savus pienākumus viņš pildīt vairs nespēja. Pēc ilgas un grūtas slimības bīskaps Kazimirs Duļbinskis nomira 1991. gada 17. oktobrī Viļakā. Bīskaps K. Duļbinskis apbedīts Viļakas baznīcas dārzā.[1]

Par godu bīskapa K. Duļbinska 110 gadu jubilejai Viļakas Romas katoļu baznīcā priesteris St. Kovaļskis novadīja svēto misi. Mises laikā varēja ieklausīties ērģeļu dzidrajās skaņās, kā arī J. Dukaļskas un A. Pušpura skanīgajā dziedājumā. Pēc svētās mises notika atceres brīdis pie bīskapa kapa, kur klātesošie nolika ziedus, svecītes un lūdzās par K. Duļbinska dvēseli, tika dziedātas garīgās dziesmas. Pēc atceres brīža ikvienam interesentam Viļakas novada muzejā bija iespēja ieklausīties atmiņu stāstos par bīskapu un viņa dzīvi. Savas mātes atmiņās par bīskapu dalījās Z. Vancāne, A. Duļbinska pastāstīja par bīskapa bērnību un dzīvi pēc izsūtījuma. J. Dukaļska pastāstīja par bīskapa reliģisko darbību pēc izsūtījuma un dažiem svarīgiem bīskapa dzīves posmiem.

A. Annuškāne un V. Kozlovska atcerējās interesantus faktus no bīskapa dzīves. Pasākumu papildināja fokloras kopas “Atzele” skanīgās balsis.

Sakām lielu paldies Viļakas novada domei, Viļakas Romas katoļu baznīcas draudzei un īpaši A. Annuškānei, priesteriem St. Kovaļsķim un F. Šnevelam, ērgelniecei un dziedātājai J. Dukaļskai, A. Pušpuram, folkloras kopai “Atzele”, šoferītim Aivaram u.c.

Teksts un foto: Viļakas novada muzeja direktore R. Gruševa un krājuma glabātāja M. Boldāne

08.04.2016
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...