Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Viļakas jaunieši viesojas Gruzijā

Viļakas Jauniešu iniciatīvu centrs sadarbojas ar jaunatnes organizāciju Gruzijā un saņēma lielisku piedāvājumu būt par partneriem programmas „Erasmus+” jauniešu apmaiņas projektā nr.2015-3-DE04-KA105-013270 „Be the solution to earth pollution”, kura tēma bija vides piesārņojums.

Saņēmuši patīkamo vēsti par projekta apstiprināšanu, jaunieši sāka gatavoties tālajam ceļojumam un nopietnām aktivitātēm.

Februāra nogalē Viļakas Jauniešu iniciatīvu centra vadītāja Madara Jeromāne un Jauniešu domes prezidente Elīne Sprukule devās iepriekšplānošanas vizītē, lai iepazītos ar projekta partneriem, kopīgi pārrunātu projekta programmu, katras valsts pienākumus un atbildību, kā arī jauniešu apmaiņas norises vietu.

23. martā jaunieši devās ceļā uz Gruzijas pilsētu Rustavi un beidzot arī visa latviešu grupa ar prieku varēja teikt: „Gamardžoba, Sakartvelo!”, kas tulkojumā nozīmē: „Sveika, Gruzija!”. Oriģinālvalodā gruzīni savu valsti sauc Sakartvelo — zeme gruzīniem.

Projektā piedalījās jaunieši vecumā no 18 gadiem, kuri pārstāvēja Armēniju, Gruziju, Latviju, Norvēģiju un Vāciju. Jauniešu apmaiņas laikā jaunieši diskutēja un veica dažādus uzdevumus, kas saistīti ar vides piesārņojuma aktualitātēm, dalījās savas valsts pieredzē, prezentēja savas valstis, kā arī organizēja nacionālos vakarus un noslēgumā, Eko dienā, iepazīstināja vietējos jauniešus ar jauniešu apmaiņā paveikto. Protams, neatņemama sastāvdaļa bija gruzīnu virtuves ēdienu nogaršošana, nacionālo dziesmu un deju baudīšana, kā arī galvaspilsētas Tbilisi un citu ievērojamu vietu un tūrisma objektu apskate.

Latviešu grupas līdere Madara Jeromāne atzīst, ka Gruzija ir skaista valsts ar burvīgām dabas ainavām, kuras nav raksturīgas Latvijai, tur ir daudz vēsturisku baznīcu, kurās jūtama īpaša aura un senatnes spēks. Jāpiebilst, ka tās atrodas ne tikai pilsētās, bet arī kalnos, pavisam neierastās vietās. Tāpat gruzīni var lepoties ar savu kultūru un tās tradīcijām, kuras pārzina ikviens jaunietis un ar lepnumu un entuziasmu prot tās popularizēt, pastāstot par tām arī viesiem. Gruzijā jaunieši ir pieredzējuši kara šausmas, ir lieli savas valsts patrioti un apzinās to, cik ļoti svarīgs ir miers pasaulē. Patīkami pārsteidza fakts, ka jaunieši ir zinoši, mērķtiecīgi, prot brīvi pastāstīt par savas valsts vēsturi un pārvalda svešvalodas. Iespējams, ka motivācija ir ekonomiskā situācija valstī, jo ir jācenšas un jāiegulda daudz darba, lai tiktu augstskolu valsts budžeta apmaksātajās studiju programmās.

Vēlētos apciemot Gruziju vasaras sezonā, kad nav tik vējains un var nogaršot arbūzus, kuri Gruzijā nav importa prece. Protams, arī gruzīnu nacionālie ēdieni ir garšīgi un to dēļ vien ir vērts atgriezties.

Jāsaka, ka šajā valstī izteikti ir jūtams, ka tā nav Eiropas Savienības dalībvalsts un tās attīstība nav tik strauja, īpaši, zinot to, ka, tāpat kā Latvija, Gruzija ir bijusi Padomju Savienības sastāvā. Gruzijas iedzīvotājiem ir citas vērtības - daļa celtņu ir vizuāli nepievilcīgas, daudzas skaistas vietas aizēno izmestie atkritumi, kas bieži vien radīja nepatīkamu iespaidu. Mūsu projekta tēma bija atbilstoša šai problēmai un cerams, ka gruzīnu jaunieši projekta laikā aizdomājās par to, cik būtiska ir atkritumu šķirošana un to izmešana tam paredzētajās vietās. Piemēram, stāsts par atkritumu šķirošanu Norvēģijā lika aizdomāties arī mums, jo šajā valstī katrai ģimenei ir pieci atkritumu šķirošanas konteineri un, lai atbrīvotos no vecas mobilās ierīces, kas ir kaitīgs atkritums, ir jāmaksā nodeva.

Ņemot vērā, ka mūsu novadā ir maz tādu jauniešu, kuri drosmīgi atgriežas laukos, strādā sava novada iestādē, uzdrošinās uzsākt uzņēmējdarbību un pat brīvprātīgi nodarbojas ar labdarību Latvijas Sarkanā krusta ietvaros, Līnai Barovskai tika dota iespēja piedalīties šajā projektā un izjust to, ko savā skolas gadu laikā nebija iespējams izbaudīt. Par šo projektu Līna saka tā: „Sapņi piepildās! To es varu teikt 100%, ja kaut ko ļoti vēlies, tad noteikti to saņemsi. Man bija unikāla iespēja piepildīt savu sapni aizceļot uz Gruziju. Es pavadīju desmit brīnišķīgas dienas kopā ar trīsdesmit jauniešiem no 5 dažādām valstīm skaistā pilsētā Rustavi.

Projekta ietvaros satiku daudz pozitīvisma pilnu jauniešu, pārvarēju daudzus izaicinājumus, ieguvu jaunas emocijas. Katru dienu notika nodarbības, grupu darbi, diskusijas, praktiskās nodarbības, dažādas aktivitātes svaigā gaisā utt. Nodarbībās bija iespēja izpaust sevi, iegūt jaunas zināšanas, pieredzi, dalīties ar savu zināšanu bagāžu, prezentēt savu kultūru, valsti, pilsētu. Ar dažādām radošām metodēm mācījāmies un mācījām citus par atkritumu šķirošanu, permakultūru un tās nozīmi mūsu dzīvē un mūsu nākotnē. Notika daudz starpnacionālo grupu darbu, diskusiju par pasaules piesārņojumu, to cēloņiem un iespējamiem risinājumiem, katra valsts prezentēja savu pieredzi un valsts politiku saistībā ar atkritumu šķirošanu un pārstrādi.

Mans ieguvums no šī projekta ir jauni kontakti, jauni draugi, papildinātas un uzlabotas angļu valodas zināšanas, iegūta neaizmirstama pieredze starpnacionālajā sadarbībā, kā arī jaunas zināšanas un citu valstu pieredze dabas aizsardzības jomā.”

Savukārt Jauniešu domes prezidentei Elīnai Sprukulei projekts bija lieliska iespēja iepazīt citu kultūru un vidi. Ņemot vērā, ka jauniete bija arī iepriekšplānošanas vizītē, tad šoreiz šī vieta viņai likās jau pazīstama. Projekta laikā Elīna paplašināja savu redzesloku un iepazina jaunus cilvēkus. Iemācījās domāt globālāk un aptvēra to, cik ļoti cilvēki ir atkarīgi viens no otra. Patīkami pārsteidza jauniešu aktivitāte - gan to, kuri piedalījās projektā, gan to, kuri nāca darboties Eko dienā. Laiks paskrēja vēja spārniem un doties mājās negribējās. Tagad Elīna noteikti zina, kura ir tā valsts, kurā vēlas atgriezties.

Laura Logina atzīst, ka regulāra un ilgstoša aktivitāte un ieinteresētība jauniešu centra darbībā atmaksājas. To apstiprināja tieši viņai dotā iespēja doties uz Gruziju šajā apmaiņas programmā. 10 dienas pavadot citā vidē, baudot citu kultūru, tradīcijas, ēdienus, un iepazīstot citu tautu jauniešus, piedalījāmies arī dažādās darba grupās, meklējot projekta tēmas – vides piesārņojuma problēmas sakni un arī šīs problēmas risinājumus. Darba process bija diezgan noslogots, intensīvi darbojāmies un, ņemot vērā, ka projektā piedalījās vairākas valstis, saziņa savā starpā notika angļu valodā, tā bija lieliska iespēja pilnveidot savas zināšanas svešvalodās. Šī bija vērtīga pieredze, kuru Laura neaizmirsīs nekad.

Jaunietis Arvils Zelčs, kuram patīk ceļot un veidot kontaktus ar citu valstu jauniešiem, priecājas par šo iespēju savām acīm redzēt un iemūžināt Gruzijas neskartās dabas ainavas. Jaunietis pirmo reizi piedalījās jauniešu apmaiņas projektā un atzīst, ka tas ir daudz citādāk, nekā bijis viņa iepriekšējā apmaiņas projektu pieredzē, kad katrs projekta dalībnieks dzīvoja kādā vietējā ģimenē. Šajā jauniešu apmaiņā ar visiem dalībniekiem esi plecu pie pleca katru dienu un arī vakaru, kas veicina lielāku saliedētību starp visiem jauniešiem, liek iejusties vidē, un tā ir sava veida izdzīvošanas prasme, jo ir jārēķinās ar svešu cilvēku vēlmēm un vajadzībām.

Arī Ritvaram Loginam šī bija pirmā reize šāda veida jauniešu apmaiņas projektā, viņš ir sajūsmā par Gruzijā piedzīvoto un redzēto un vēlētos vēlreiz apciemot jauniegūtos draugus, kā arī gaida viņus ciemos Latvijā. Visvairāk patika Gruzijas nacionālie ēdieni un dejas, kā arī vietējo iedzīvotāju atsaucība un laipnība pret viesiem no citām valstīm. Sākotnēji nedaudz šokēja transporta līdzekļu vadītāju pārgalvīgais braukšanas stils, taču pēc dažām dienām pie tā bija jau pierasts. Projekta laikā Ritvars kļuvis atvērtāks un tas iedrošinājis būt aktīvākam, viņš arī turpmāk neatteiksies no šādām iespējām un iesaistīsies jauniešu aktivitātēs.

Ikvienam jaunietim, kurš vēlas iesaistīties jauniešu apmaiņas projektos, ir dota tāda iespēja, ja vien viņš izrāda savu iniciatīvu un vēlas reāli darboties, ne tikai gaidīt uzaicinājumu. Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra izstrādājusi jauniešiem saprotamu informatīvo materiālu par projektu izstrādi, kā arī organizē bezmaksas apmācības. Jebkurš jaunietis vai jauniešu grupa var izstrādāt projektu patstāvīgi, konsultējoties jauniešu centrā vai pie projektu vadītājiem sava novada domē. Jauniešu apmaiņas projekti ir lieliska iespēja iepazīt citu tautu kultūras, kā arī iepazīstināt ar savas tautas kultūras iezīmēm un tradīcijām, pabūt ārzemēs, uzņemt viesus arī savā valstī, pilnveidot savas valodu prasmes, kļūt drošākam un sadraudzēties ne tikai ar citiem, bet arī sevī atklāt jaunas spējas un prasmes.

Paldies mūsu gruzīnu draugiem par laipno uzņemšanu un šo neaizmirstamo iespēju pabūt Gruzijā!


„Šis projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertas informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.”

Informāciju sagatavoja Viļakas Jauniešu iniciatīvu centra vadītāja Madara Jeromāne

Foto: Arvils Zelčs, Madara Jeromāne

08.04.2016
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agneta, Agnis, Ansis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...