Viļakas novada domes mājas lapa

Rekavas vidusskolas skolēni piedalās “Ēnu dienās”

Šī gada 10.janvārī notika Ēnu diena visā Latvijā. Jauniešiem bija iespēja ēnot kādas profesijas pārstāvi, iepazīties ar viņa darbu. Arī četri jaunieši no Rekavas vidusskolas devās uz Rīgu, lai ēnotu savu izvēlēto profesiju pārstāvjus.

Egils Keišs mācās Rekavas vidusskolas 10. klasē. Egils par savu Ēnu dienu stāsta: “Es piedalījos Latvijas Ēnu dienā un iepazinos ar pārtikas inspektora profesiju Pārtikas un veterinārajā dienestā. Kāpēc šogad biju izvēlējies ēnot tieši pārtikas inspektoru? Pagājušajā vasarā man vēl nebija skaidras domas par profesiju, kura mani interesē, līdz kādu dienu atbrauca PVD darbinieki, un es viens pats biju mājās, tad nu es gāju ar šiem darbiniekiem runāt, kad darbinieki aizbrauca, es atgriezos istabā un internetā uzmeklēju Pārtikas veterināro dienestu, un apskatījos nedaudz sīkāk viņu darba pienākumus un vajadzīgo izglītību, un sapratu, ka šī, iespējams, varētu būt arī mana nākotnes profesija. Tā nu es iedomājos ēnot Pārtikas un veterinārā dienesta darbinieku. Pirms pieteikšanās Ēnu dienai vēl nezināju, ka ir iespēja ēnot gan pārtikas, gan veterināros inspektorus, bet, aprunājoties ar vecākiem, secināju, ka labāk došos ēnot pārtikas inspektoru. Man bija tas gods būt vienīgajam ēnotājam divām jaukām inspektorēm. Dienas sākumā mēs dzērām tēju un ēdām kūku, vēlāk nobildējāmies pie PVD Rīgas Pārvaldes karoga un tad braucām uz lielveikalu, kurā tika veikta plānveida pārbaude, izskatīta saņemta sūdzība un veikta svaigu augļu un dārzeņu atbilstības pārbaude. Inspektores deva arī man iespēju veikt patstāvīgi dažus inspektoru darba pienākumus, kā temperatūras mērījumu fiksēšanu, derīguma termiņu kontroli un deva izskatīt darbinieku personu medicīniskās grāmatiņas, kā arī higiēnas apmācības apliecinājumus. Pēc inspektoru ēnošanas secināju, ka rokraksts darba laikā var būt arī nesaprotams, tikai lai beigās pats varētu izlasīt, un vēl es nebiju domājis, ka Pārtikas inspektoriem ir tik daudz darba ar dokumentiem.”

10.klases skolēns Edgars Prancāns pastāstīja: „Es Ēnu dienā devos uz Rīgas ugunsdzēsības koledžu. Iepazinos ar ugunsdzēsēju darbu un mācībām koledžā. Ieguvu ļoti noderīgu informāciju par to, kā kļūt par labu ugunsdzēsēju, kas ir jāmācās, jāzina, jāpraktizē. Ugunsdzēsēji un glābēji dalījās savā pieredzē par to, kā viņi tiek galā ekstremālās situācijās. Viņi pastāstīja par savu dienas režīmu, kas ir ļoti stingrs un pamatā paredzēts fiziskās formas uzturēšanai. Uzzināju, kādi ir šīs profesijas plusi un mīnusi. Diena bija izdevusies, es sapratu, ka, iespējams, savu nākotni saistīšu ar ugunsdzēsēja, glābēja darbu.”

10. klases skolniece Elvita Krakope iepazinās ar NM ārsta palīga profesiju: „Šo profesiju izvēlējos ēnot, jo jau kopš bērnības vēlos kļūt par ārstu. Jāsāk ir ar mazumiņu. Ēnot man ļoti patika. Grupiņā mēs bijām četras meitenes. Ar šo profesiju mūs iepazīstināja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Rīgas reģionālā centra BAC "Purvciems" vecākais ārsta palīgs Ģirts Vējiņš. Mēs iepazināmies un apskatījām NMPD automašīnas, ar kurām dodas izsaukumos, ierīces, kas tajās atrodas. Uzzinājām, kā tiek sniegta pirmā palīdzība. Pirmo palīdzības sniegšanu, elpināšanu mums bija iespēja izmēģināt uz tā saucamās „Anniņas”. Ģ. Vējiņš arī pastāstīja par to, kurās skolās jāmācās, lai apgūtu profesiju. Ārsta profesija nav sēdēt pie datora, ārsts atbild par pacienta dzīvību. Stāstīja arī situācijas no dzīves, dažādus traģiskus atgadījumus, bet tas mani neietekmēja negatīvi. Pēc ēnošanas tāpat vēlos kļūt par ārstu, jo vēlos strādāt pēc moto „Glabāt un sargāt cilvēku dzīvības!” Ceru, ka pēc vairākiem gadiem arī es kļūšu par ārstu un varēšu piedalīties Ēnu dienā kā ēnu devēja.”

Arī viena jauniete no 12. klases piedalījās Ēnu dienā. Sabīne Koniševa ēnot devās uz Valsts Ieņēmumu dienestu. Viņa stāsta: “Izvēlējos ēnot VID Sabiedrisko attiecību daļas vadītāju Aigu Ozoliņu, jo vēl īsti neesmu izlēmusi, ko studēt, tāpēc gribēju uzzināt, ko dara sabiedrisko attiecību speciāliste, jo tas ir viens no variantiem, par ko gribētu studēt. Pagājušajā gadā es ēnoju Rīgas Biznesa skolas mārketinga speciālisti, jo pagājušajā gadā man bija doma mācīties par mārketinga speciālisti, bet Ēnu diena lika man saprast, ka tas nav īsti tas, ko es gribu. Ieņēmumu dienestā man ļoti patika, nebiju domājusi, ka būs tik aizraujoša diena. Kopā VID mēs bijām 11 ēnotāji, sākumā mums parādīja ļoti interesantu prezentāciju par to, ko tad īsti dara VID. Pēc tam visi kopā devāmies nelielā ekskursijā pa VID galveno ēku. Apskatījāmies tādas vietas, kurās VID apmeklētāji netiek ielaisti. Pēc ekskursijas devāmies katrs pie sava ēnu devēja, proti, es pie A. Ozoliņas. Kopā ar ēnu devēju piedalījos divās tikšanās ar citiem vadītājiem, kur vajadzēja izveidot jaunu projektu par EDS un izteikt savas domas, sniegt savas idejas, jo vadītājiem bija svarīgi uzzināt jauniešu domas, jo jauniešiem ir radošāka pieeja lietām. Kopā ar ēnu devēju papusdienojām un kārtīgāk iepazināmies. Iepazināmies arī ar galveno direktori un citiem ietekmīgiem cilvēkiem VID. Iepriekš es nezināju, ko tieši dara VID, bet tagad es zinu ļoti daudz par VID darbību un vairāk par sabiedrisko attiecību daļas vadītājas darbu. Mani pārsteidza tas, ka, lai arī galvenajā VID ēkā ir 2000 darbinieku, viņi visi ir ļoti saliedēti, palīdz, atbalsta un labi izturas viens pret otru, tāpēc, kā saka arī A. Ozoliņa: „Tādā draudzīgā un jaukā kolektīvā ir ļoti patīkami strādāt.” Ēnu diena bija izdevusies. Mēs visiem jauniešiem iesakām piedalīties Ēnu dienās, jo tā var labi iepazīties ar dažādu profesiju pārstāvjiem klātienē, saprast, vai tev šī profesija ir atbilstoša.

Teksts un foto: S. Koniševa, E. Keišs, E. Prancāns, E. Krakope

16.02.2016
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Alģirds, Orests, Oļģerts, Alģis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...