Viļakas novada domes mājas lapa

Rekavas vidusskolas 5. – 8. klašu izglītošanās Vidzemē

Kārtējo reizi apstiprinājās teiciens: „Trīs lietas – labas lietas”, jo ekskursijā gribējām braukt jau oktobrī, pēc tam – februāra sākumā, līdz beidzot 10. februārī, izsvītrojot sapni par „Žagarkalnu”, devāmies ceļā.

Mūsu pirmais pieturas punkts – Lizums, kur tiek ražotas konfektes „Gotiņa”, pārsvarā izmantojot roku darbu. Mūs sagaidīja gide Sanita, kura izstāstīja, ka dienā šeit tiek saražota tonna „Gotiņu”, izlietojot aptuveni 12 tonnas piena. Uzzinājām, ka viena strādniece dienā ietin vidēji 60 kg konfekšu, bet ātrākā – līdz pat 100 kg dienā. Tā, ietērpti speciālajā darba apģērbā, devāmies uz ražošanas cehu un sākām strādāt. Lai gan nevienam neizdevās pārspēt ātrāko ietinēju, tomēr viens otrs iepildīja 2 iedalītos maisiņus. Iegādājušies saldumus līdzņemšanai un saņēmuši „Gotiņu” ciemakukuli, devāmies tālāk.

Nonācām Rubenē, kur varēja izskrieties, izšūpoties, griezties karuselī un apskatīties BMX trasi.

Tālāk devāmies uz Daibes ZAAO. Lai gan šos burtus visi vairākkārt ir redzējuši uz atkritumu konteineriem, tomēr neviens precīzi nevarēja pateikt, ko tad īsti tie nozīmē. Izrādījās, ka tā ir Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija, un šāds nosaukums ir no 2012. gada. Noklausoties izglītojošo lekciju un vērojot prezentāciju, uzzinājām, kā pareizi šķirot atkritumus. Piemēram, konteineros stiklam nedrīkst mest logu, durvju, automašīnu, pakešlogu stiklu, spoguļus, traukus un keramiku. Konteineros papīram nedrīkst mest papīra dvieļus, salvetes, čipsu pakas, saldējuma papīrus un fotopapīrus. Uzzinājām, ka cilvēks gadā vidēji rada 350 kg atkritumu. Ejot pa poligona teritoriju, uzzinājām, ka tās kopējā platība ir 12,96 ha, kas sadalīta 4 krātuvēs. Pašreiz atkritumu noglabāšana notiek pirmajā krātuvē, kuras platība ir 3,16 ha. Vērojām, kā notiek darbs atkritumu šķirošanas līnijā: strādnieki ar rokām no slīdošās lentes šķiro atkritumus pēc to sastāvdaļām. Pēc tam tos nodod pārstrādei, sapresētu pakās: papīru, kartonu, PET pudeles, polietilēna plēves, sadzīves ķīmijas un kosmētikas plastmasas iepakojumu, konservu kārbas u.c. Atkritumi, kas otrreiz nav izmantojami, tiek noglabāti atkritumu krātuvē un pārklāti ar kompostu. Ne visai patīkamu aromātu sajutām, tuvojoties infiltrāta baseinam, kurā tiek savākti visi nokrišņi, kas izsūcas cauri noglabāto atkritumu slānim, un pēc tam tiek attīrīti. Saņēmām sertifikātu par piedalīšanos bērnu un jauniešu vides izglītības programmā „Atkritumu apsaimniekošanas veidi”. Ar apņemšanos turpmāk šķirot atkritumus un nepiesārņot vidi devāmies uz Cēsīm.

Z(in)oo – mācību procesa iedvesmojošs partneris ikvienam. Šeit katrs varēja secināt, vai viņam piemīt unikāls un neatkārtojams potenciāls. To varēja atklāt, rosinot dabisko zinātkāri par sevi, apkārtējo pasauli un tehnoloģijām. Katrs varēja izmēģināt dažādas tehnoloģijas un pārbaudīt dabas likumus: mācīties matemātiku lēkājot, izbaudīt gravitāciju šūpolēs, izprast berzi, braucot ar neparastiem kartingiem, redzēt skaņu, veidot zobratu pārnesumus, redzēt zibeni un vēl daudz ko citu. Tā kā centra darba laiks ir līdz 17:00, tad bija vien jādodas projām, lai gan daži vēl gribēja „padedzināt” kalorijas, braucot ar velosipēdu.

Arī man bija iespēja izlasīt dažas interesantas atziņas: „Pašam sevi nav iespējams sakutināt. Pats spēcīgākais cilvēka organismā ir mēle. Sievietes gandrīz gadu pavada, domājot, ko vilkt mugurā. Tikai 2% pasaules iedzīvotāju ir blondi. Dzīves laikā cilvēks apēd tik daudz barības, cik sver 6 ziloņi.” Visvairāk mani pārsteidza tas, ka kilogramā citronu ir vairāk cukura nekā kilogramā zemeņu.

Diena pagāja nemanot. Domāju, katrs no šīs ekskursijas guva sev kaut ko noderīgu.

Paldies šoferim Francim par mūsu vizināšanu un ZAAO par finansējumu!

Aina Cibule, 5. klases audzinātāja12.02.2016
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Spodris, Kārlis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...