Viļakas novada domes mājas lapa

Kā RTU studente Evija palīdzēja savai skolai ar zināšanām

Mācos Rīgas Tehniskās universitātes Vides zinātnes I kursā. „Energopatērētāja vadības” studiju priekšmetā no profesores Dagnijas Blumbergas saņēmu uzdevumu izstrādāt kursa darbu, veicot elektroenerģijas auditu reālā objektā. Izvēlējos savu dzimtās pilsētas skolu ēkas: Viļakas pamatskolu un Viļakas Valsts ģimnāziju.

Darba gaitā tika noskaidrots, ka Viļakas pamatskolā ir veikti energoefektivitātes pasākumi, abās skolās dažviet kvēlspuldzes ir nomainītas uz LED spuldzēm, virtuves vecās iekārtas ir nomainītas uz profesionālām, skolās notiek IT nomaiņa un vecās elektroierīces tiek nodotas ZAOO.

Elektroenerģijas patēriņš gan ir mazinājies, ko varētu izskaidrot ar to, ka vecais ar jauno tiek nomainīts pakāpeniski, kas nozīmē, ka skolas nav pilnībā atbrīvojušās no vecajām ierīcēm, dažviet gan vecās, gan jaunās tiek lietotas paralēli.

Novēroju, ka vēl palikuši daži darbiņi, kas ļautu skolai kļūt vēl energoefektīvākai.

Pirmais pasākums būtu saistīts ar kāda sponsora palīdzības meklējumu. Vajadzētu investīcijas 388 eiro LED spuldžu iegādei. Lai samazinātu elektroenerģijas patēriņu, vēlams nomainīt atlikušās kvēlspuldzes uz LED spuldzēm, kas otrajā gada atmaksātos ar 280 eiro un gada laikā gaisā rastos par 200 kg CO2 emisiju mazāk.
Otrais pasākums saistīts ar atteikšanos no gaidīšanas režīma. Ja skolotāji (un skolēni) vienmēr atvienotu elektroierīces no kontaktligzdas, gada ietaupījums būtu 122 eiro, bet CO2 emisiju daudzums samazinātos par 78 kg. Lai atvienošanu atvieglotu un padarītu drošāku, skolām ieteicams iegadāties pagarinātājus ar ieslēgšanasizslēgšanas pogu.

Protams, ka no vecajām elektroierīcēm (un arī paradumiem) jāatbrīvojas pēc iespējas ātrāk, tas ātrāk arī dos pozitīvus rezultātus. Ja pasapņosim, tad skolas varētu uzstādīt viedos elektroenerģijas skaitītājus, tas palīdzētu analizēt datus un konstatēt, kas patērē visvairāk un kā meklēt risinājumus, kā samazināt elektroenerģijas patēriņu.

Kopumā autore ir pozitīvi noskaņota, jo skolas jau strādā ar energoefektivitāti, galvenais ir neapstāties, turpināt iesākto un apzināties, ka tiek samazināts ne tikai rēķins par elektroenerģiju, bet arī cilvēku radītais kaitējums klimatam un dabai.

Tas bija interesanti atgriezties mājās un nedaudz palīdzēt un padomāt, ko katrs skolēns var izdarīt.
Autore izsaka milzīgu paldies abu skolu direktorēm Anželikai Ločmelei  un Sarmītei Šaicānei, kas bija tik pretimnākošas un ieinteresētas sadarboties, skolas saimniekam Jurim Pužulam, kas veltīja daudz laika, lai palīdzētu atrast nepieciešamo informāciju un apzinātos situāciju, un novēl skolām izdošanos turpmāko plānu realizēšanā!

Evija Kitova,
Rīgas Tehniskās universitātes Vides zinātnes I kursa studente un Viļakas Valsts ģimnāzijas absolvente

30.12.2015
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Tenis, Dravis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...