Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Dvēseļu gans – novadnieks, dekāntēvs Jānis Bratuškins

Jānis Bratuškins dzimis 1945. gada 18. oktobrī, zemnieku ģimenē Viļakas pusē. Māte nomira, kad Jānim bija septiņi gadi. Bērnībā ar viņa audzināšanu nodarbojās tēvs un ļoti dievbijīgā vecāmāte Broņislava, kura arī Jāni veda uz dievkalpojumiem un iepazīstināja ar ticības lietām. Pēc mācībām Viļakas vidusskolā Jānis Bratuškins 1964. gadā iestājās Rīgas Garīgajā seminārā, kurā neiznāca sākt studijas, jo tika iesaukts armijā un aizsūtīts uz Ukrainu. Atgriežoties Latvijā, Jānis savu aicinājumu nebija pazaudējis, bet apņēmīgi atsāka studijas Garīgajā seminārā.  1970. gada 24. maijā Rīgas Svētā Jēkaba katedrālē pirmais Latvijas kardināls Julijans Vaivods ordinēja četrus priesterus, kuru vidū bija arī Jānis Bratuškins. Pirmā kalpošanas vieta viņam bija vikāra darbs Jelgavas Jaunavas Marijas baznīcas draudzē, bet no 1974. gada līdz 1980. gadam - Rīgas Svētā Alberta baznīcā. Sakarā ar to, ka pastāvošā vara uzskatīja, ka viņš ar kristīgo mācību virza jaunatni nepareizā gultnē, tika nozīmēts par priesteri attālajā Krāslavas novada Skaistas dievnamā. No 1982. gada veselus 32 gadus Jāņa Bratuškina pamatkalpošanas vieta bija Jēkabpils Svētās Jaunavas Marijas dzimšanas Romas katoļu baznīca. Svētās Mises prāvests regulāri vadīja latviešu, krievu un poļu valodās, bet zināja viņš arī lietuviešu valodu, piedalījās arī ekumeniskajos dievkalpojumos kopā ar citu konfesiju mācītājiem

Svētdien, 2014.gada 23.februārī mūžībā aizgāja Romas katoļu Baznīcas Jelgavas diecēzes Jēkabpils dekanāta dekāns, Jēkabpils, Salas, Seces, Pļaviņu, Viesītes, Zasas, Rites, Neretas, Sēlpils, Dunavas, Dignājas katoļu draudžu prāvests, Jēkabpils Goda pilsonis Jānis Bratuškins.

Jānis Bratuškins bija augstāko garīgo vērtību cilvēks. Dekāna ikdienas gaitas baznīcā bija viņa misija un ticība. Kā garīgais tēvs viņš rūpējās par neskaitāmiem tūkstošiem kristiešu un neatteica palīdzību arī tiem, kuriem Dieva vārds bija svešs. Rūpējoties par bērnu un jauniešu kristīgo audzināšanu, J.Bratuškins vadīja svētdienas skolas darbu.

Dieva svētība nāca no viņa rokām un viņa vārdiem bija spēks: "Mīļie! Tikai lūdzieties bēdās un izmisumā, lūdzieties priekos un pateicieties Dievam par visu, kas jums ir dots. Nedzīvojiet bez Dieva, bet nāciet un sviniet Kunga dienu, pieņemiet Jēzus dāvanas caur Svētajiem sakramentiem! Lūdzieties par savām ģimenēm, bērniem, sievām un vīriem! Cieniet un rūpējaties par saviem vientuļajiem vecākiem, mācieties un saglabājiet savu vecvecāku nesatricināmo ticību! Mīliet, piedodiet un palīdziet viens otram, esiet līdzjūtīgi viens pret otru!"- ar šo mīlestības mācību dekāns dzīvoja un arī aizgāja mūžībā.

2015.gada 25.oktobrī Jēkabpils Tautas namā notika filmas “Dvēseļu gans” pirmizrāde. Sadarbībā ar Jēkabpils pilsētas domi tā veidota kā piemiņas filma par dekānu, katoļu priesteri, Jēkabpils Goda pilsoni Jāni Bratuškinu. Filmas režisore Inga Nestere, tekstu autore Aleksandra Ugrika, video un skaņas nodrošinājums- Ģirts Spēlmanis. Filmā I. Nestere ir izmantojusi daudz dokumentālu liecību: fotogrāfijas, vēstules, piezīmes, dokumentus, intervijas ar tuviem radiniekiem un cilvēkiem, kuri viņu labi pazina. “Galvenais uzdevums filmā parādīt Jāni Bratuškinu tādu, kādu cilvēki viņu atceras. Lai noskatoties varētu pateikt: “Jā, tas ir mūsu dekāna tēvs!” teic filmas režisore. Sirsnīgajā filmā ir redzama ar dekāntēva Jāņa Bratuškina dzimtā puse Viļaka un intervijas ar Viļakas puses radiniekiem. Filmu ikvienam ir iespējams noskatīties youtube portālā, sekojot saitei https://www.youtube.com/watch?v=oxkiK4N7nwc.

Informāciju sagatavoja: Vineta Zeltkalne pēc www.jekabpils.lv un www.katolis.lv materiāliem

20.11.2015
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...