Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Vusi ļauds breinovuos - folkloras albuma prezentācija Upītē

Sestdien, 7.novembrī, Upītes tautas namā Šķilbēnu pagasta ļaudis un gosti piedalījās folkloras kopas “Upīte” pirmā albuma “Vusi ļauds breinovuos” atvēršanas svētkos. Pirmā izdotā albuma prezentācija 21.oktobrī notika Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā Rīgā, kur nemateriālā kultūras mantojuma konferencē prezentēja Ziemeļlatgales unikālās vērtības.

Nemateriālās kultūras mantojuma centra „Upīte” direktors Andris Slišāns atsavainojas visiem, kurus nevarēja uzaicināt uz diska prezentāciju, jo tautas nama ietilpība ir tik liela, lai uzaicinātu piedalīties tikai sava pagasta folkloras kolektīvus, kad tautas namam būs piebūvēta liela piebūve, tad vienkopus varēs pulcināt vairāk folkmūzikas mīļotāju.

Atklājot pasākumu, Andris Slišāns kā karalienēm lika sajusties Upītes meitām un vienam puisim, kuri dziedāja dziesmas albuma ierakstā, visiem dalībniekiem bija sašūti arī jauni linu tērpi. “Sageidam muojražuotoju, garšīguokuos gales žāvietoju, skanīguos bolss īpāsnīci Inesi Matisāni. Sageidam klarnetisti, stabulietoju, bundzenīci, skanīguos pusbolss īpāšnīci Kati Slišāni. Ar applausīm sageidam skanīgu dzīduotoju, kas pa mozam puortūp par dzīsmu suoceju Nataļju Putniņu. Ar applausīm sageidam dižas teicejas mozmeitu, spiecīgūs pusbolsu cieleju Santu Matisāni. Sageidam lobu doncuotoju, ar cīši skanīgu bolsi, vairuoku dzīsmu suoceju Daigu Gabrāni. Sageidam daudzu dzīsmu suoceju, plašuos bolss īpašnīci, treju dālu mammu Dainu Slišāni. Sageidam skaņas bolss īpašnīci, daudzu, daudzu garšīgu salatu gatavuotoju Kristīni Jurāni. Sageidam dižū vījūlnīku, spiecīguos ūtruos bolss īpāsnīku, ituo diska īrokstu konsultantu un vīnīgū  vīrīti Domeniku Slišānu. Vysbeidzūt ar applausīm sageidam, pīcu bārnu mammu, dzīsmu suoceju, plotuos bolss īpašnīci, dzīsmu zynuotoju, dzīduotoju kustynuotoju Ligitu Spridzāni. Kuo arī applausi viel vīnam ļūty stypram bolsam, kas dzierdams itumā diskā – Samantai Loginai,” ar dziedātājiem iepazīstināja Andris Slišāns.

Trīs stundu īsajā pasākuma apmeklētāji piedzīvoja neskaitāmus brīnumus, brīnījās ne tikai par Upītes meitu un sievu skanīgajām balsīm, bet arī par atraktīvajām spēlēm, interesantajām dziesmu apdarēm, jo Andris Slišāns katram kolektīvam bija uzdevis mājas darbu: savā apdarē sagatavot vienu dziesmu, ko dzied folkloras kopa “Upīte”, savukārt Upītes kopai bija jāizdomā kā nodziedāt dziesmu, ko dzied aicinātie kolektīvi. Upītes etnogrāfiskā ansambļa sievas ir lepnas, ka viņām ir izaugusi spēcīga paaudze, kura turpina saglabāt folkloras tradīciju un dzied Upītes sievu dziesmas, pasākumā jaunās meitas dziedāja Upītes sievu dziesmu “Tricej kolni, skanej meži”. Folkloras kopa “Upīte” bija izvēlējušās dziedāt Šķilbēnu etnogrāfiskā ansambļa dziesmu “Šudīn zīd`i uoru pļova”. Arī Šķilbēnu sievas atzina, ka nemaz tik viegli viņām pašām nav uzsākt un nodziedāt šo grūto dziesmu. Pirmā Šķilbēnu pagasta jauniešu folkloras kopa bija “Rekovas dzintars”, kuri parādīja, ka pēc balvas iegūšanas starptautiskā folkloras festivālā Grieķijā muzicē arvien labāk un atraktīvāk, tas nekas, ka daži dalībnieki ir vecāki par Eiropas Savienībā nodefinēto jauniešu vecumu. Folkloras kopa “Upīte” tik pat skanīgi nodziedāja dzintariešu dziesmu “Iz vacuo okas sukruma”.  Vēl lielāki pārsteigumi bija, kad “Unknow Artist” jauno dziesmu “Točkas dziesmu” folkloras kopa “Upīte” bija izveidojusi kā īstu folkloras dziesmu. Grupas “Nezināmais mākslinieks” puiši atzina, ka nebija iedomājušies, ka arī tā var skanēt viņu dziesma. Da Gunči brīnījās vien kā folkloras kopa “Upīte” nodziedāja viņa dziesmu  “Grybīs dzeivuot” . Guntis Rasims jeb Da Gunči nodziedāja dziesmu “Rūtoj saule, rūtoj bite”, jo lielākoties visas ir īstas meitu dziesmas, tāpēc viņš izvēlējās dziesmu, ko var dziedāt arī puiši. Vēl folkloras kopa “Upīte” dziesmas dziedāja  Šķilbēnu sievas “Kiukoj uoru zagiuzīte”, bet ar saviem vārdiem, “Rekavas dzintars” – “Treis muosines ūguos guoja" un “Unknown Artist” – “Jauni puiši, siermi zyrgi”. Folkloras kopa “Upīte” pierādīja, ka dziesmu “Kur tu skrīsi, vanadziņi?” prot nodziedāt arī tā kā to ir samiksējis Artūrs Slišāns albuma ierakstā.

Ja folkloras kopa “Upīte” dziedāšanai bija labi sagatavojusies, tad daudz grūtāk klājās skatītājiem, kuri piedalījās atrakcijās, lai iegūtu jauno albumu savā īpašumā. Pasākuma apmeklētājiem bija jābūt gan labai atmiņai, gan jāprot būt izveicīgiem, jāprot dejot, jāprot pieteikties pirmajiem uz nākamo atrakciju. Cilvēki bija gana atsaucīgi un gana daudzi saņēma jauno albumu. Visgrūtākais uzdevums bija jāveic Šķilbēnu pagasta pārvaldniekam Andrim Mežalam un Viļakas novada kultūras metodiķei Inesei Lācei. Viņiem uzdevums bija nozvejot lielo naudas zivi. Tas nekas, ka Andrim Mežalam aizsēja acis un sagrieza galvu, neko neredzot un tikai klausot Ineses Lāces norādēm, viņš lielo zivi atrada ļoti ātri. Tas nozīmē, ka arī nākotnē Šķilbēnu pagastam veiksmīgi tiks piesaistīts finansējums no dažādiem projektu fondiem.  “Paldies visiem, kuri šovakar ir atnākuši atbalstīt Upītes jauniešus. Šovakar mēs redzam vienu no Latgales veiksmes stāstiem par ko, pirmkārt, ir jāpateicas Irēnai un Ontonam Slišāniem, kā arī Andrim Slišānam un visiem pārējiem kopas dalībniekiem. Novēlu ikvienam no mums atrast savu ceļu. Novēlu, lai folkloras kopai Upītei iesāktā ceļa būvniecība nebeigtos, bet turpinātos un tas paliktu tikai platāks un garāks. Paldies, ka Jūs turieties kopā un aizraujiet jauno paaudzi!” vēlēja Andris Mežals. Inese Lāce pateicās Upītes jauniešiem, ka viņi nerimstoši katru dienu turpina kopt folkloras tradīciju un pateicās Andrim Slišānam par veiksmīgo darbu finansējuma piesaistīšanā kultūras projektiem.

Liels paldies par atbalstu diska tapšanā tika teikts Valsts Kultūrkapitāka fondam, mūzikas konsultantei Zanei Šmitei, Ziemeļlatgales nemateriālā kultūras mantojuma ekspertei Rutai Cibulei, skaņu ieraksta un apstrādes meistaram Guntim Rasimam, diska dizainerim Artūram Slišānam, konsultantei Andai Beitānei, latgaliskā tulkojuma nodrošinātājai Edītei Husarei, par veiksmīgo bildi albuma dizainam fotogrāfam Andrim Zelčam, ierakstu tapšanas vietai un jaunās paaudzes audzinātājiem Upītes pamatskolai un daudziem citiem labas gribas cilvēkiem.

Mārīte Slišāne apmeklēja albuma atklāšanas pasākumā Rīgā un  sociālajos tīklos pēc pasākuma rakstīja: “Grybu pasadaliet i pasalepuot! Grybeju jov vakar, 21.oktobrī,  uzrakstiet sovus īspaidus, bet cīš, cīš beju emocejuom pīpildāta, ka nazagrybeja nikuo rakstiet, tikai izbaudiet! Vakar beju Jāzepa Vītola Mūzikas Akadēmijā, kur nūtyka, nazynu voi pareizi saceit- lekceja, bet lai byutu tuo - Nemateriālais kultūras mantojums teorijā un praksē: Zemeļlatgales pieredze., i pats golvanīs, ka lekcejis ūtrajā pusī tyka prezentāts Folkloras kūpas Upīte jaunīs disks "Vusi ļauds breinovuos". I bej par kū breineitīs tīm, kas moz kū zynova par Zīmeļlatgali, bet vusu vaira, par Upīti! Es kuortejū reizi sasajutu lepna, ka ešu nu Upītes, Sasajutu lepna, ka ešu Ontona SLišana i Irenas Slišanes meita, sasajutu lepna, ka ešu Andra Slišāna muosa...Es beju skatietoju, klausietoju rynduos, bet tys namaina munu apziņu i dzeives uztveri! Klausūtīs lekcejā,klausītīs dzīsmies, verūtīs video otkoln bej sasatikšona ar tātu... emocejas bej tik syltas. Mani puorniema lapnuma, prīka sajyuta. Raisejuos puordūmas... Kod dzīdova Upītes jaunīši/jaunītes es izjutu tū, kod soka- skudrines skrieja puor kaulīm! bolsi skaneja, Muzikas akademejas telpas sajuta Upītes styprū goru! Paļdīs!

Pirms dancošanas dziedošās Igauņu ģimenes pavadījumā, Andris Slišāns un Guntis Rasims zīmīgi saskatījās un solīja, ka ar šī albuma atvēršanas svētkiem brīnumi Upītē nebeidzoties, jo būšot nākamais albums, kurā dziedāšot arī Andris Slišāns. Lai izdodas piedzīvot brīnumus Upītē un Viļakas novadā!

Teksts: Vineta Zeltkalne sadarbībā ar Nemateriālās kultūras mantojuma centra „Upīte” direktoru Andri Slišānu
Foto: Vineta Zeltkalne


09.11.2015
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Valērijs, Aivars
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...