Viļakas novada domes mājas lapa

Oktobris Medņevas pirmsskolas izglītības iestādē „Pasaciņa”

Oktobris ir īstens rudens krājumu veidošanas mēnesis, kad pēdējās barības vielas steidz uzkrāt gan augi, gan zvēri, un putni aktīvi barojas un dodas uz ziemošanas vietām. Taču šogad esam labvēlīgu laika apstākļu lutināti, tādēļ vēl varam izbaudīt rudens kārumus un uzņemt pēdējos saules starus, lai pamazām sagaidītu balto ziemu.

Oktobrī “Lāčuku” grupiņas bērni, skolotāju Birutas Konovalovas un Valentīnas Circenes  aicināti,  aktīvi   iepazinās ar Latvijas mežu dabas bagātībām, devās pārgājienā uz vietējo mežu, vēroja un pētīja rudens norises paši savām acīm. Klausījās un analizēja dažādus daiļdarbus par dabas skaistumu, tās saudzēšanu, minēja mīklas. Ar pirkstiņiem zīmēja krāšņos kokus, arī aplicēšanā tapa rudens ainavas. Bērni izbaudīja lapkriti gan ar kājām, gan ar rokām, kā arī svinēja Rudens svētkus kopā ar lellītēm Pelīti un Zaķīti.

Izmantojot grāmatas un attēlus, bērni iepazina Latvijā biežāk sastopamos putnus, vingrinājās tos grupēt nometniekos un gājputnos. Mākslas nodarbībās atveidoja dažādus putnus dažādās tehnikās.

Bērni paplašināja priekšstatu par lauku sētu, tās iemītniekiem, mājlopu un mājputnu nozīmi cilvēku dzīvē, par cilvēku darbību laukos, par tādu lauku cilvēku pamatvērtību, kā čaklums. Izmantojot lauku labumus, veidojām mīklu un cepām garšīgu pīrāgu.

Oktobra mēnesi noslēdza ar sarunām, rotaļām un spēlēm, kuru pamatā kā pamatvērtības figurēja morālās un ētiskās vērtības – saticība, pieklājība, līdzjūtība, sirsnība, draudzība, izpalīdzība.

Oktobris “Rūķīšu” grupā bija ļoti aktīvs un radošs.  Skolotāja Gunta Briediņa aicināja bērnus katru dienu baudīt rudeni.

Pirmajā oktobra nedēļā bērni iepazina bagātīgo augļu un dārzeņu ražu. Katram gribējās palielīties, kas ir izaudzis viņu ģimenes dārziņos. Grupiņā zaķēns atstiepis lielo grozu stāstīja, kas viņa dārzā izaudzis. Bērniem bija iespēja arī pagaršot zaķēna dārza veltes. Nedēļas noslēgumā visi gatavoja veselīgas sviestmaizes ar gurķiem, tomātiem, puraviem un pētersīļiem. Kāds prieks bija vērojams bērnos, kad viņi smērēja maizītes paši, tas nekas, ka citam sviesta kārtiņa biezāka, citam plānāka, bet visiem garšoja lieliski.

“Rudu, rudu, rudenīti” tēmas ietvaros mazie “rūķīši” vēroja rudeni. Cik daudz ko interesantu varēja uzzināt! Noskaidrojām, ka kokiem lapas dažāda lieluma, krāsas un formas. Katram kokam, tāpat kā cilvēkam, ir savs vārds. Interesi radīja koku miza, katram tā bija citāda. Visjautrākās likās rotaļas ar lapām – likām taciņas un celiņus, gatavojām lapu kokus un virtenes, vācām visskaistākās lapas herbārijam. Vispriecīgāk bija, kad nolija lapu lietus.

Iepazinuši rudeni devāmies izpētīt mežu. Mežs likās interesants un mazliet baiss. Nekad nevar zināt, kas aiz koka, zem krūma vai kādā alā. Te vaļa bērnu fantāzijai. Kas tik mežā nedzīvo – vilki, lāči, lapsas, zaķi, pat iemaldījušies tīģeri un krokodili. Saņēmām drosmi un gājām skatīties. Ejot pa meža taciņu pārliecinājāmies, ka tas ir skaists ne tikai no “ārpuses”, bet arī no “iekšpuses” . kā lielu pārsteigumu taciņas malā atradām beku, kura pārcietusi salnas gozējās rudens saulītē. Nogaršojām zaķkāpostus un brīnījāmies, kāpēc zaķis nav savācis savus kāpostus, jo tuvojas taču ziema, ko tad viņš ēdīs. Mežā bērni saskatīja ne tikai skaistumu, bet arī cilvēku atstātās nekārtības. Te vietā saruna par meža aizsardzību, drošību, saudzēšanu.

Iepazinām meža veltes – ogas, riekstus, sēnes un citus augus. Mācījāmies grupēt sēnes ēdamās un neēdamās, pilnveidojām skaitīt prasmi. Daudz klausījāmies un paši runājām tautasdziesmas par rudeni, mežu rudenī. Vēl noskaidrojām, kādi tad īsti dzīvnieki dzīvo mūsu mežos, kur tie guļ, ko ēd, kuri guļ ziemas miegu un vēl daudz ko interesantu, kas atbilst bērnu interesēm.

Savukārt „Ežuku” grupiņas bērni, skolotājas Karinas Aleksejevas rosināti,  ik dienas atdarināja dabā dzirdētās skaņas –„ lietus  dziesmiņu”, lapu čaboņu, koku šalkšanu. Mācījās  par augļiem un dārzeņiem, atšķirt smaržas,  dziedāja  dziesmas par rudeni, vingrināja  pirkstiņus.

Aktīvā darbībā un rosībā pavadījām oktobri un esam sākuši gatavoties novembrī gaidāmajiem svētkiem.

Mīļš paldies visam manam kolektīvam par aktīvu, interesantu un radošu darbu.

Medņevas PII „Pasaciņa” vadītāja Ilze Brokāne

06.11.2015
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Tenis, Dravis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...