Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Restaurētas Viļakas katoļu baznīcas plēšas

25.oktobra Sv. Misē skanēja Viļakas Romas katoļu baznīcas ērģeles, kurām gaisa padevi nodrošināja restaurētās plēšas. Ērģelēm gaisu piegādā liela plēša (magazīnplēša), kurā gaiss tiek iepumpēts ar divām minamām pumjplēšām. Plēšas ar kājām var darbināt viens cilvēks.  Plēšu un magazīnes stāvoklis bija kritisks, jo plēšu ādojums bija daudzkārt aplīmēts ar dažādiem ielāpiem. Plēšās gaisu uzpumpēt bija grūti, jo bija gaisa noplūde. Lietojot plēšas 120 gadus, bija cietušas arī koka daļas un faltes savienojošās metāla šķēres nedarbojas precīzi.

Ērģeļu eksperts Tālivaldis Deksnis kopā ar palīgiem - ērģeļmeistariem Arnoldu Dimantu, Aivaru  Vīksnu un citiem - veica plēšu restaurāciju. Lai nodrošinātu kvalitatīvu restaurācijas procesu,  plēšas tika nomontētas, nolaistas lejā no 23 metru augstuma, aizvestas uz Rīgu, kur tika veikts rūpīgs restaurācijas darbs, atjaunojot koka daļas, metāla šķēres un nomainot visas ādas detaļas. Restaurētās plēšas 21.oktobrī atgriezās atpakaļ Viļakā, kur divu dienu laikā tika uzmontētas vēsturiskajā vietā.  Restaurētās plēšas ir viegli uzpumpēt gan minot ar kājām, gan darbinot ar motoru. Tās saglabā gaisu un nodrošina kvalitatīvu skaņu, kad tiek spēlētas ērģeles. Ir izgatavots arī jauns gaisa kanāla posms, kas savieno ar tornī izvietoto elektrisko motoru un izgatavoti jauni gaisa vārstuļi. Ērģeļu restauratori secināja, ka samērā rets ir gadījums, kad plēšu noslogojošie atsvari ir novietoti īpašā noslēgtā kastē uz plēšas vāka. Tas novērš neparedzētus atsvaru zudumos, ko dažkārt ir nācies novērot, kad tie nereti pazuduši, lai nodrošinātu vieglāku plēšu minēja darbu. Bet, samazinot plēšu noslogojumu, samazinas arī gaisa spiediens ērģeļu stabulēs un ērģeles sāk skanēt vārgāk. Viļakas ērģelēm skaņa tiek nodrošināta tāda, kādu to ar atsvaru skaitu bija paredzējuši  ērģeļu būvētāji.

Ērģeles Viļakas Romas katoļu baznīcā iebūvētas drīz pēc baznīcas uzcelšanas, 1895.gadā. Viļakas Romas katoļu baznīca ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Valsts nozīmes mākslas pieminekļi baznīcā ir Varšavā Blombergu firmā izgatavotās 22 reģistru ērģeles un 13 vitrāžas. Šīs ir Blombergu firmas 158 uzbūvētās ērģeles,  uz to norāda uzraksts firmas zīmē – opus 158. 2011.gadā Viļakas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcai atzīmēja 120 gadu jubileju. Viļakas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcas pamatus iesvētīja Krāslavas dekāns kanoniķis Jāzeps Jalopeckis 1884.gadā. Tā ir būvēta laikā no 1884.-1890.gadam. Bīskaps Ludvigs Felikss Zdanovičs baznīcu iesvētīja 1891.gadā 13.janvārī (pēc vecā stila).

Viļakas katoļu draudzes vecākā un ērģelniece Inita Ragiska vērtējoši pastāstīja: “Spēlējot ērģeles Sv. Misē, tās skanēja ļoti labi, gaidīju čirkstēšanu, bet tās nebija, likās, ka skaņa ir palikusi skaļāka. Būs jāeksperimentē ar reģistriem, iespējams sākšu izmantot reģistrus, kurus senāk neizmantoju. Pozitīvi, ka ir paveikts vērtīgs darbs”.

Liels paldies Mārtiņam Rēdmanim, Valentīnam Kokorevičam, Vitālijam Orlovam, Raimondam Ielaidnim, Dainim Vēverim, Sergejam Paškovam un Aivaram Mihailovam par palīdzību ērģeļu plēšu montāžā, palīdzot tās nomontēt un uzmontēt atpakaļ!

Viļakas ērģeļu restaurācijai ir veikts tikai 1.posms jeb realizēts projekts Nr. 2015-1-KMA033 “Viļakas Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācija”, kura realizēšanu nodrošināja Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiāls atbalsts 3700,00 Eur apmērā. Projektam realizēšanai līdzfinansējumu nodrošināja Viļakas novada dome. Lai ērģeles vēl bagātāk parādītu skaisto skanējumu ir nepieciešams turpināt ērģeļu restaurāciju, aprīkojot tās ar speciālu ērģeļmotoru ar gaisa turbīnu, veikt metāla un koka stabuļu remontu, reģistru slēdžu remontu, spēles galda (ieskaitot klaviatūru) restaurāciju un citus restaurācijas darbus.

Ērģeļu skanējumu ir iespējams dzirdēt Sv. Mises laikā un visi interesenti tiek aicināti ērģelspēli novērtēt, apmeklējot 28.novembrī koncertu “Dievmātes skatiens” Viļakas Romas katoļu baznīcā, kurā ērģeles spēlēs Ilona Birģele un dziedās soprāns Evita Zālīte. Ieeja koncertā par ziedojumiem.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne
03.11.2015
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...