Viļakas novada domes mājas lapa

Rainim-150

MUMS ATKAL SPĀRNOS JĀCEĻAS...
...
Pie Raiņa priedēm mums jūras balss
No senatnes dziļumiem plūst.
Cik daudz vētru nav pāri te brāzušās,
Bet Rainis mums –
ir un būs.
Kā dzintara grauds iz dzelmes rauts
Viņš staro, viņš uzrunā mūs.
Cik daudz pretvaru nav mūs skaldījis,
Bet Raiņa tauta –
ir un būs.
Kā augstākā priede tā kāpās aug.
Dzīs jaunu, ja nāksies reiz lūzt.
Velti trin zobenu kara dievs Marss,
Raiņa Latvija
ir un būs.
/Alfrēds Krūklis/

Šogad 11.septembrī atzīmējām latviešu tautas dzejnieka, dižgara Raiņa 150. dzimšanas dienu. Rainis ir Eiropas un pasaules mēroga literāts un sabiedrisks darbinieks. Vairāk nekā simts gadu viņa personība un daiļrade ir bijusi mēraukla latviešu literatūrā un sabiedriski politiskajā domā. Neatsverams ir dižgara ieguldījums rietumu filozofiskās domas tuvināšanā un attīstībā Latvijā, kā arī idejas par brīvu un neatkarīgu Latviju izauklēšanā.

Savās piezīmēs Rainis raksta: „Vēstures gaitā uzvarēs tas, kas fizisko spēku pratīs savienot ar daili, ar cilvēces uzkrātajām zināšanām. Patiesa varoņa tēls: smalks garīgs spēks, kad iededzies par lielu ideju, un reizē bezbailība, tēraudcieta griba un pārliecība. Spēks un dvēseles smalkums – tāds ir nākotnes cilvēks.”

22.oktobrī Viļakas pamatskolā valdīja īpaša noskaņa, jo, atceroties un godinot Raini, šeit uz literāro pēcpusdienu ,,MUMS ATKAL SPĀRNOS JĀCEĻAS...’’ pulcējās latviešu valodas un literatūras skolotāji un skolēnu grupas no visām novada skolām. Šo izzinošo un radošo pasākumu organizēja novada latviešu valodas un literatūras MA sadarbībā ar skolu bibliotekāru MA vadītāju V.Riekstiņu, pamatskolas lasītavas vadītāju R.Jeromāni un Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes vadītājas vietas izpildītāju S.Šaicāni.

Pasākuma ievaddaļā, iepazīstoties ar prezentāciju (paldies Viļakas Valsts ģimnāzijas 11.klases skolniecei R.Zondakai), klātesošie varēja pārstaigāt dzejnieka mūža gājumu un vēlreiz apzināties Raiņa diženumu un nozīmi Latvijas un pasaules kontekstā.

Turpinājumā tika dots vārds skolēniem, kuri savu pedagogu vadībā bija sagatavojuši dažādus priekšnesumus.
Raiņa dzeju izjusti izrunāja, izdziedāja un izdejoja Viļakas pamatskolas audzēkņi (skolotājas R.Vilkaste, K.Romanova, I.Krilova).

Raiņa dzejoļi bērniem ir viegli uztverami, tajos darbojas dzīvnieki, dažādi dabas spēki un paši bērni, rotaļa dzejoļos mijas ar nopietnību, to varēja dzirdēt un redzēt atraktīvo Viļakas Valsts ģimnāzijas 7.klases skolēnu izpildījumā (skolotāja R.Vilkaste).

Mūža pēdējā gadu desmitā, bieži slimodams, dzejnieks uzturējās pie sava drauga, Bērnu slimnīcas ārsta Priedkalna. Tieši šajā slimnīcas atmosfērā radies bērniem veltītais dzejoļu krājums „Puķu lodziņš”, kura dzejas tēlos ļoti atbilstoši un prasmīgi bija iejutušies Žīguru pamatskolas audzēkņi (skolotāja B.Troška).

Raiņa dzejoļu krājums „Lellīte Lolīte” ir būtisks ieguldījums bērnu literatūrā. Dzejnieks ir rakstījis, ka šī gaišā, līksmā un poētiski krāsainā grāmatiņa viņam pašam bijis līdzeklis skumju domu novēršanai. Upītes pamatskolas bērniem( skolotāja S.Bukša) tieši šis dzejoļu krājums bija šķitis dvēseliski vistuvākais, jo viņi pēc savas prezentācijas ( arī par latgalisko Raini) skatītājus sirsnīgi un mīļi uzrunāja kā „Lellītes Lolītes” dzejoļu tēli.

Rainis bez moralizēšanas veido bērnu ētiskās pasaules pamatus, aicina dzīvot draudzīgi, saskaņā ar sevi un pasauli. Bērniem veltīta arī luga „Suns un kaķe”, kuras fragmentu ļoti radoši un atraktīvi bija iestudējuši Viļakas Valsts ģimnāzijas 7.-8.kl. skolēni (skolotāja I.Lindenberga).

Raiņa dzeja ir ne tikai filozofiska un dvēseliska, bet arī ļoti ritmiska un  muzikāla. Daudzu latviešu klasiķu dziesmās izmantoti Raiņa dzejoļi, un tā ir intīma pasaule. Mūzika to padara vēl sadzirdamāku. Rainis mūzikā atklājas kā spēcīgas, daudzveidīgas un mūsdienās arvien aktuālas dzejas autors, to visiem pierādīja
Rekavas vidusskolas ģitāristu izjustās un skanīgās dziesmas ar Raiņa vārdiem (skolotāji A.Cibule un V.Cibulis).

Vecāko klašu skolēni literatūras stundās iepazīstas ar Raiņa mīlas liriku, kura fascinē ar savu intimitāti, dvēseliskumu un gleznainību.

Zīmīgākie elementi Raiņa mīlas lirikā ir jūsmošana, sievietes, jaunības un mīlas pielūgšana. Viļakas Valsts ģimnāzijas 10.klases jaunieši bija ielūkojušies noslēpumainajā mīlas pasaulē un ar izjustu dzeju un deju asociatīvi aizveda tajā arī klausītājus (skolotāja S.Šaicāne).

Rainis, ko literatūrā pazīstam vairāk kā dzejnieku un dramaturgu, arī prozā radījis nozīmīgas vērtības - galvenokārt tie ir aforismi. Aforismos Rainis pauž cerību, ka cilvēku, tautu un pat cilvēci var veidot labāku nekā tā ir. Viņš centās īstenot ētisko uzdevumu – palīdzēt cilvēkam kļūt cilvēces cienīgam pārstāvim. Arī mūsdienās ētisko vērtību kopšana ir īpaša aktuāla. Pasākuma vadītājas E. Zaķe un D. Kokoreviča iepazīstināja skolēnus ar sev nozīmīgiem Raiņa aforismiem :
,,Viegli uzņemas pienākumus tas, kam viegli nākas tos nepildīt”;
,,Mēs varam šo zemi iekārtot tik labi kā savas mājas. Bet tas jādara mums pašiem.”

Ļoti nozīmīga ir Raiņa un Aspazijas savstarpējā sarakste, kura ir iekļauta arī UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā. Sarakste aptver hronoloģiski plašu Latvijas vēstures posmu, atspoguļo dzejnieka lomu un vietu nacionālās kultūras procesu eiropeizēšanā, valstiskuma idejas izlološanā, kā arī dzejnieku attiecību kolorītās nianses. Pasākuma dalībniekiem Aspazijas un Raiņa vēstules dvēseliski un intīmi lasīja Viļakas Valsts ģimnāzijas jaunieši L.Orlovska un D.Dvinskis (skolotāja R.Vilkaste), un romantiskāku gaisotni radīja dziesma ar Raiņa vārdiem ,,Es mīlu tevi” Viļakas Valsts ģimnāzijas 11.klases meiteņu izpildījumā (skolotāja I.Bukša).

Klātesošos uzrunāja skolotāja R.Vilkaste, kura aicināja aplūkot izzinošo un izglītojošo izstādi par Raiņa dzīvi un daiļradi, pateicās visiem dalībniekiem, skolotājiem un atbalstītājiem par ieguldīto darbu(īpašs paldies Viļakas pamatskolas direktorei A.Ločmelei), dvēseles siltumu un novēlēja sirdī saglabāt Raiņa vārdus:
,, Pats cīnies, palīdz, domā, spried un sver,
Pats esi kungs, pats laimei durvis ver.”

Pasākuma noslēgumā Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes vadītājas vietas izpildītāja S.Šaicāne pedagogiem un pasākuma atbalstītājiem izsniedza pateicības, kā arī dzejas un foto albumu ,,Latgales sirdspuksti”.

Novada latviešu valodas un literatūras
metodiskās apvienības vadītāja Rasma Vilkaste

30.10.2015
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Spodris, Kārlis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...