Viļakas novada domes mājas lapa

Viļakas Valsts ģimnāzijas delegācija Vācijā

Viļakas Valsts ģimnāzijai jau vairākus gadus ir izveidojusies cieša sadarbība ar Clemens Brentano Europa schule Vācijas pilsētā Lollar. Skola, kurā mācās vairāk kā 1600 skolēnu patiesi pārsteidz ar savu infrastruktūras plānojumu, kurā sienas ir pārbīdāmas un, nepieciešamības gadījumā, no vairākām telpām var izveidot milzīgi lielu telpu pasākumu organizēšanai. Skola ir atvērta un slavena ar skolēnu  apmaiņas projektiem, tai skaitā, ar tālākām valstīm, kur skolēni brauc mācīties valodu  un iepazīt tās kultūru, ir Amerika un Austrālija, kur skolēni parasti pavada 3-5 nedēļas gadā.

2014. gada septembrī Vācijas skolēni ciemojās pie mums - dzīvoja ģimenēs un nedēļas laikā iepazina Latvijas tuvākās un tālākās pilsētas, tūristu iecienītākās vietas un, protams, lietas ar ko mēs lepojamies arī mūsu apkaimē. Mūsu novadā ciemojāmies Vēršukalna muzejā, vērojām maizes cepšanu un iepazinām mājas vēsturi A.Pušpura stāstījumā, “Cīrulīšos” daudzus skolēnus un skolotājus pārsteidza Dz. Dvinska kolekcija un sajūsmināja  iespēja pavizināties ar retro motocikliem. Jāņa Laicāna stāstījumā un ērģeļu mūzikas izpildījumā viesi iepazina Viļakas katoļu baznīcu. Ļoti interesanti mūs uzņēma jauniešu centrā “Zeimuļs” Rēzeknē, kur skolēni iepazina tā darbību , darbnīcu telpas, kā arī paši piedalījās neformālās izglītības aktivitātēs. Iepazinām Rēzeknes vēsturi un jaunā kultūras centra “Gors” plašās telpas, Karaļa kalnu,  Aglonas baznīcu, Siguldu un izmēģinājām spēkus “Meža kaķa” trasēs. Šo jauko piedzīvojumu nedēļas garumā jūs varēsiet apskatīt vācu skolēnu izveidotajā video.

Pavisam nesen,  2015. gada oktobrī,  astoņi  Viļakas Valsts ģimnāzijas skolēni (Arvils Želčs, Deivis Dvinskis, Laura Logina, Ketija Duļbinska, Karīna Duļbinska, Laura Orlovska, Elīna Zaķe un Linda Zaremba) un skolotājas Līga Leitena un Veneranda Medne devāmies  uz Vāciju.

Laura Orlovska stāsta:
“Sestdien agri no rīta devāmies ceļā un jau pēcpusdienā Frankfurtes lidostā  mūs sagaidīja mūsu ģimenēs uzņemtie jaunieši. Tālāk ceļš veda uz šī projekta norises vietu - Lollāru, kuras apkaimē arī pavadījām turpmākās dienas. Ierodoties ģimenēs, ar kurām dzīvojām, tikām laipni uzņemti, iepazīstināti ar māju, režīmu un plānotajām aktivitātēm. Brīvo laiku pavadījām pēc sava apmaiņas studenta ieskatiem - apskatījām pilsētu, iekārtojāmies.

Arī svētdien bija brīvais laiks, kuru izmantojām lietderīgi - kopā devāmies uz tirdziņu, apskatījām pilsētu Giessenu un piedāvātās iespējas. Pēc tam katrs laiku pavadījām ar jauniešiem un ģimenēm, kas mūs uzņēma-iepazināmies ar vāciešu tradīcijām, izklaidēm, paradumiem, piemēram, vakariņojot kopā.

Pirmdien mūs sagaidīja un sirsnīgi uzņēma sadarbības skolā gan direktors un pedagogi, gan jaunieši. Vācu skolēni pezentēja savu valsti, pilsētu, skolu, kopā noskatījāmies video, kurā ir fragmenti no kopā piedzīvotā pagājušā gada apmaiņas laikā, kavējāmies atmiņās, skatoties bildes, apmeklējām stundas, pusdienojām skolas kafejnīcā. Pēc skolas pavadījām laiku Giessenā, bet vakarā visi nodevāmies aizraujošai boulinga spēlei.
Otrdien, iekāpjot vilcienā, pēc mazāk kā stundas bijām Frankfurtē - vienā no lielākajām Vācijas pilsētām, kuras debeskrāpji pamanāmi jau no liela attāluma. To arī izbaudījām paši - vērojām lielisko skatu, kas paverās no galvenās ēkas panorāmas platformas. Apskatījām vecpilsētu, baznīcas, tiltu, rātslaukumu, bet vakaru pavadījām tradicionālā vāciešu atpūtas vietā, kas daudz atklāja par viņu kā tautas kultūru.

No rīta atkal tikāmies vilcienu stacijā, no kuras tālāk ceļš veda uz Mārburgu, kas izrādījās skaista, dzīvības pilna pilsēta ar brīnišķīgu pili tās kalnā un pat ielu, kurā attēlotas Grimmu pasaku varoņi. Šo lielo piedzīvojumu vakarā noslēdzām ar vakarēšanu pie ugunskura gluži kā Latvijā.

Un jau atkal agri no rīta ceturtdien, pēc atvadīšanās no ģimenēm un jaunajiem draugiem, devāmies ceļā, kura galamērķī - mājās - nokļuvām jau vakarā.”

Elīna Zaķe atzīst: “Ģimenes ir ļoti laipnas un atsaucīgas. Jau no ierašanās brīža viņi aicina justies kā mājās, visu izrāda, neliek justies neērti un lieki. Šo dienu laikā mūs uztvēra gandrīz kā pilntiesīgus ğimenes locekļus, uzklausīja, kā arī centās respektēt mūsu viedokli. Vācu draugi mūs iesaistīja visās iespējamajās aktivitātēs un maksimāli daudz centās izstāstīt par savu valsti, pilsētu un dzimtu.

Vācijā vecāki ļoti vēlas pareizi izaudzināt savus bērnus, kā galveno no vērtībām akcentējot ğimeni, mājīgumu un laika pavadīšanu kopā. Pēc rakstura viņi ir ļoti precīzi, punktuāli un dienas grafiks ir sīki izplānots.

Bērni ğimenē ciena vecāku augstās prasības. Arī ierašanās uz ğimenes pusdienām ir ļoti svarīgs šīs ğimenes noteikums, jo viņiem patīk pavadīt laiku kopā, uzzinot, kā klājas otram. Mēs jutāmies ļoti iederīgas ğimenē - tas ir vislielākais viņu nopelns.“

Linda Zaremba uzskata, ka vācieši paši par sevi nav mājās sēdētāji, iespējams, tāpēc, ka viņiem ir augstāk attīstīts dzīves līmenis un materiālais nodrošinājums. Spilgts piemērs - vakariņas mājās viņa ēda tikai vienu dienu, pārējās dienas visi brauca uz dažādiem restorāniem vai ēda fast food McDonaldā. “Ja par to būtu jāmaksā man pašai, šķiet, es bankrotētu jau pirmajās dienās,“ pasmaidot saka Linda.

“Brīvajā laikā tika dota iespēja izbaudīt dažādas izklaides iespējas. Visspilgtāk atceros vakaru, kad devāmies uz karuseļu parku. Pirmo reizi mūžā biju griezusies tik trakā karuselī, ka vēl 10 minūtes pēc brauciena sirds dauzījās kā negudra.“

Tāds bija mūsu brauciens skolēnu skatījumā.

Viļakas Valsts ģimnāzijas vārdā vēlos pateikties augstākminētajiem skolēnu vecākiem par uzņemšanos pieņemt ģimēnē jauniešus un līdzdarbošanos aktivitātēs, kā arī skolotājiem par atbalstu un sapratni. Liels paldies Viļakas novada domei un ģimnāzijas direktorei S. Šaicānei  par lidmašīnas biļešu iegādi, personīgi Andrim Zelčam un Aivaram Leitenam par skolēnu nogādāšanu lidostā un visiem pārējiem atbalstītājiem.Projekta koordinatore Līga Leitena

20.10.2015
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Tenis, Dravis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...