Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

„Iepazīsti seno Viļakas koka apbūvi”

2015.gada 11.septembrī Viļakas novada muzejs aicināja skolēnus un interesentus uz vēsturisku ekskursiju pa Viļakas seno koka apbūvi. Koka arhitektūras mantojums ir neatņemama latviešu identitātes sastāvdaļa. Attīstoties tehnoloģijām koka celtņu paliek arvien mazāk. Viļakas pilsēta kādreiz bija bagāta ar dažādām koka ēkām. Šīs celtnes ietver sava laika kultūras atspulgu, sadzīves īpatnības un dzīves uztveri. Katram laikmetam ir sava aura, kura saglabājās koka celtnēs. Katrai celtnei tāpat kā cilvēkam ir savs mūžs, bagāts dažādiem notikumiem. Dažas ēkas pilsētā saglabājušas savu pirmatnējo izskatu, bet daudzas jau  pārveidotas.

Ekskursijas mērķis bija iepazīstināt skolēnu un interesentu auditoriju ar pilsētas seno koka arhitektūru un tās atstāto kultūrvēsturisko mantojumu.

Ekskursija sākās no Viļakas Valsts ģimnāzijas, pirmais objekts ko apskatījām ir māja Pils ielā 7, celta 20.gs sākumā, kurai raksturīgi nacionālā romantisma elementi. Šī māja tāpat kā daudzas citas ir pārbūvēta- mājai vairs nav kolonnu, balkoniņu, sētiņas u.c. Klausoties stāstos un skatoties bildes skolēni uzzināja šīs mājas vēsturi. Ejot pa vienu no nozīmīgākajām ielām pilsētā Abrenes ielu nonācām pie Viļakas bijušās slimnīcas. Slimnīcas ēka tāpat kā baznīca un mācītāja māja ar saimniecības ēkām tika uzceltas 1891.gadā. Slimnīca tāpat kā baznīca bija būvēta neogotikas stilā- tai bija raksturīga smailloka arka pie ieejas, dažādi neogotikas stila logi-ar apļiem, kā arī seno latvju rakstu zīmes, kuras iegrebtas spāru galos.

Katra uzceltā ēka bija pārdomāta, pārdomāti arī rotājumu elementi, jo 19.gs vēl ir tas laiks, kad ļoti cieši cilvēki ticēja mitoloģiskām lietām. Katram iegrebtajam simbolam bija sava nozīme- bieži vien laimei, veselībai, veiksmei, saticībai un auglībai. Ieklausoties bijušajā slimnīcas vēsturē, skolēni varēja vērot bildes, kurās bija redzams šīs ēkas pirmatnējais izskats, kas pēc kāda laika mainās, kā pazūd raksturīgie elementi. Mācītāja māja ir raksturīga neogotikas stila būve, kas diemžēl mūsdienās iet bojā, un tai nepieciešama restaurācija. Skolēniem bija iespēja izgatavot savu talismanu veiksmei.

Ejot pa pilsētu jaunieši iepazina arī Viļakas vēsturi. Viļakas aptieka  ir viena no koka celtnēm ar savu vēsturi, kas sniedzas tālajā 1894.gadā. Mūsdienās tā ir daļēji pārbūvēta. Kādreiz tā bija vienstāvu koka ēka ar divslīpju jumtiņu un zedeņu sētu apkārt, bet padomju laikā tika uzbūvēts otrais stāvs un izveidoti dzīvokļi. Skolēni varēja pēc 20.gs 30-to gadu recepšu paraugiem uzrakstīt zāļu recepti, kas ir ļoti atšķirīgas no mūsdienu receptēm. Celtne jau no pašiem pirmajiem saviem pastāvēšanas gadiem pildīja aptiekas funkcijas.

Ekskursijas viens no pēdējiem objektiem bija pati vecākā koka celtne Viļakā –vecā plebanija, kura celta 1748.gadā,  atrodas blakus  bijušajai klostera ēkai. Šī ēka celta pēc seno latviešu apbūves principiem, kādreiz ir bijis divslīpju jumts. Mācītāja māja bija saistīta gan ar seno koka baznīcu, kura atradās bijušā klostera ēkas vietā, gan arī saimniecības ēkām, kas veidoja koka apbūves centru, kas bija nodalīts ar koka žogu. Ekskursijas noslēgumā visi devāmies uz Viļakas novada muzeju, kurš ir 20.gs sākuma koka arhitektūras mantojums mūsu pilsētā,  uzcelts 1913.gadā. Gadiem ejot šajā ēkā bija dažādas iestādes. Ēkai īpaši izceļams lievenītis. Muzeja ēkas arhitektūrā jūtama krievu arhitektūras ietekme, par ko liecina maz rotāti un izgreznoti logi. Ekskursanti muzeja telpās iepazinās ar padomju laika rakstāmmmašīnu, kā arī izmēģināja to darbībā. Ekskursijas noslēgumā skolēniem bija uzdots uzdevums- izveidot no klučiem koka arhitektūras apbūvi kā nākotnes vīziju Viļakas pilsētā.

Skolēni pasākuma laikā apskatīja nozīmīgākās senās koka celtnes, iepazina šo celtņu vēsturi, skatījās fotogrāfijās un salīdzināja kā laika gaitā ir mainījies ēkas izskats, piedalījās dažādās aktivitātēs, iepazina  dažu ēku dvēseli- priekšmetus, kas bija un ir neatņemama redzēto ēku sastāvdaļa.

Koka ēkas dzīvos tik ilgi, cik ilgi spēsim tās saglabāt un kopt.

Teksts un foto: Viļakas novada muzeja vadītāja R.Gruševa un krājuma glabātāja M.Boldāne

 

17.09.2015
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Liesma, Elita, Alita
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...