Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

„Ai jel, munu skaņu bolsu!”

Lins. Labības kūlītis. Ziedi. Baltās etnogrāfiskā ansambļa „Abrenīte” sievas uz Viļakas kultūras nama skatuves. Skaistas un mazliet samulsušas svinīgi iesāk rotāšanas dziesmu, tad sasparojas jestrajai „Kas kaiteja nadzīvot opolam puisānam” un 30 gadu darbības jubilejas koncerts iet vaļā - tiek izdziedāti tolku bolsi, darba un godu dziesmas.

Kolorītā saspēlē par visām dzīves lietām sarunājās atraktīvās dāmas Dome un Stepce (dramatiskā kolektīva dalībnieces Ineta Lindenberga un Jolanta Vrubļevska): Ka ikviens darbs labāk sokas dziedot un ka lielāki darbi – būvēšana, labības kulšana, linu mīstīšana un mēslu izvešana – raitāk, vieglāk un jautrāk paveicami pulkā. Talkās puiši varēja satikt meitas un meitas puišus, varēja iedzert, uzdziedāt, uzdejot, nobaudīt labākus ēdienus. Abas atminējās mēslu talkas, kad sabrauca vīri ar divjūgu ratiem, vai vismaz vienjūgu vāģiem un ar priecīgām sarunām stājās pie netīrā darba.  Vīri krāva vezumus, bet pusaudžu zēni brauca zirgus laukā. 

Meitas ar mazajām dakšām mēslus uz lauka izārdīja un savu darbu izpušķoja ar dziesmām tā, ka pat visnetīrākais darbs ieguva pievilcību.

"Laid, māmiņa, talkā mani, talkā laba dzīvošana:
Pulks druvā, pulks pļavā – drīz darbiņu nodarīja."

Savs viedoklis Domei ar Stepci bija arī precību jautājumā, jo esot atklājušas, ka mūsdienās vairs neievēro senos rituālus un tradīcijas. Piemēram, jaunie atrod viens otru diskotēkās, sarakstās pa datoriem, sameklē sludinājumos. Vecākiem pat nepajautā, vai izredzētais iet pie sirds. Agrāk lielos svētkos notika jaunu meitu un puišu ieskatīšanās un cerēšanās, tad – saderināšanās un gatavošanās kāzām. Meitas pašas pielocīja pūru, kas atklāja, cik viņas ir čaklas un tiklas. Apdāvināti tika visi tuvinieki un jaunie radi. Kā varētu šīs tradīcijas mācīt šodien?

„Abrenīte” atbildēja ar dziesmu, jo tautasdziesmās var atrast visas senču gudrības!

Dziedāja gan katra aizsākot savu pantu, gan piebalsojot Marijai Štotakai, dziesmu teicējai un priekšdziedātājai, gan ansambļa vadītājai Albīnai Veinai. Albīna un Marija ir vienīgās dalībnieces no tā dibināšanas laika 1985. gadā, bagātas ar dziesmu pūru un dzīves pieredzi.

Kad sievas gana izdziedājušās, mutīgā Stepce un straujā Dome sāka vedināt „Abrenīti” uz nerātnākām vārsmām, jo „senči sauca lietas īstajos vārdos, un šiem vārdiem piemita spēks, auglības maģija. Cilvēks, kā jau Dieva radījums, ir dabas daļa, un, skaļi izteikti, vārdi iedarbojas uz augiem un dzīvniekiem, tāpēc zāle labāk aug un govis dod vairāk piena.”

„Baltās sievas” palika nelokāmas, un arī apdziedāšanas dziesmu panti izskanēja mīļi un sirsnīgi, kaut apdziedāti tika visi ciemos nākušie kolektīvi. Ne velti viņas skandēja rindas:

Labāk skaisti padziedam,
Nekā blēņas runājam!

Tautasdziesmu krātuvē netrūkst pamācību, asprātības un humora, bet vislielākajā godā latviešiem ir darbs un darītāja tikums, jo darbs ir kas vairāk, kā cīņa par izdzīvošanu vai iztikas līdzeklis, kas palīdz sasniegt un uzturēt labklājību - tas ir dzīves saturs.

Arī „Abrenītes” patreizējās trīspadsmit dziedātājas Albīna Veina, Marija Štotaka, Lucija Pužule, Vija Circāne, Tamāra Krilova, Marta Dortāne, Veneranda Dortāne, Marija Voika, Teresija Medne, Lidija Šaicāne, Irēna Zaremba, Inese Petrova un Ināra Andrejeva prot turēt godā i darbu, i dziesmu, i dalīties šajā bagātībā. Svinīgi un pacilāti izskanēja jubilāru koncertprogrammas noslēguma dziesma „Gona agri es cielūs”.

Skaistajos svētkos „Abrenīti” kā jau savu kolektīvu pirmie sveica Viļakas kultūras nama saime. Tālākais ciemiņš - Latvijas Nacionālā kultūras centra folkloras eksperte Gita Lancere – pasniedza centra pateicības- Atzinības rakstus ilggadējām dziedātājām, uzsverot, ka „Abrenīte” ar sava novada dziesmām ir bagātinājusi visus starptautiskā folkloras festivāla „Baltica” pasākumus Latvijā, bet Viļakas novada Domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs pasniedza novada Atzinības rakstus un dāvināja aukstumsomu ceļojumiem, dalībnieces sveica arī novada Kultūras metodiķe Inese Lāce.

Ar dziesmām, ziediem un dāvanām nāca ansambļi - Salacgrīvas folkloras kopa „Cielava”, „folkloras kopa "Krauklēnieši” no Cesvaines, Rencēnu folkloras kopa „Rota”, Medņevas etnogrāfiskais ansamblis, krievu dziesmu ansamblis „Sudaruška”, folkloras kopa „Atzele” un „Atzeles” muzikantu kapela. Tika godināti bijušie dziedātāji un ansambļa vadītāja Albīna Veina. Bija satikšanās prieks, dziesmas prieks un svētku pacilātības sajūta!

Lai svētku prieks dod ansamblim jaunu sparu un jaunas idejas arī turpmāk!

Viļakas kultūras nama pasākumu organizatore
Silvija Kupriša26.08.2015
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Liesma, Elita, Alita
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...