Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Četrrocīgi spēlē Viļakas katoļu baznīcas ērģeles

Viļakas novada svētki noslēdzās 2.augustā Viļakas Romas katoļu baznīcā ar skaistu ērģeļmūzikas koncertu, kurā muzicēja Riga Organum Duo. „Neparasto ērģeļu stāstu” izstāstīja divas jaunas, bet pieredzes bagātas ērģelnieces Diāna Jaunzeme un Ilona Birģele.

Ērģeļu dueti ir neierasta lieta ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē. Nav daudz ērģelnieku, kuri ir apvienojušies duetos. „Šādi dueti ērģelēm ir ļoti maz. Tāpēc mums radās doma, ka mēs varētu spēlēt kopā, organizēt koncertus, rakstīt projektus, lai varētu iepazīstināt Latvijas klausītājus ar oriģinālmūziku duetiem - rakstītu tieši četrām rokām un četrām kājām, gan arī veidot pārlikumus duetiem,” atklāja ērģelniece Ilona Birģele. Ērģelniece Diāna Jaunzeme piepilda, ka vienkārši duetā spēlēt pie ērģelēm ir jautrāk nekā vienam.  Ilona Birģele piekrita, ka patiešām spēlēt divatā ir interesantāk, jo ir iespējams apmainīties ar idejām, papildināt vienai otru.

Riga Organum duo koncertu iesāka pavisam klusām un mierīgi, pakāpeniski tas pieņēmās spēkā,  parādot plašo un daudzveidīgo Viļakas baznīcas ērģeļu skaņu diapazonu. Daudzi uzrunātie klausītāji atzina, ka visvairāk viņus uzrunāja Diānas Jaunzemes atskaņotais Johana Sebastiana Baha un Antonio Vivaldi koncerts la minorā I daļa, dueta spēlētais pirmatskaņojums – latviešu autores Dzintras Kurmes – Gedroicas skaņdarbs „Nostaļģija” un noslēguma skaņdarbs  - vācu komponista Vilhelma Valentīna Folkmara darbs „Festintrade op.76”. Visnesaprastākās esot bijušas Kabena „Variācijas par oriģinālu tēmu duetam op.50”.

„Tādi koncerti mums ir ļoti svarīgi, garīgās mūzikas koncerti mums ir retums. Tas ir svarīgi, lai mūsu publikai būtu iespējams apmeklēt  garīgus koncertus. Man pašai kā ērģelniecei bija interesanti klausīties kādas skaņas atklāj mūsu ērģeles. Prieks bija satikt savējos, jo ar Ilonu un Diānu esam studiju biedrenes no Rēzeknes mūzikas koledžas  un Latvijas Mūzikas akadēmijas laikiem. Koncerts uzlādēja tik pozitīvi, ka esmu gatava turpmākam darba cēlienam, aizmirstot nogurumu un visas rūpes. Liels prieks, ka šādi koncerti notiek pie mums.  Liels paldies organizatoriem par patīkamo sadarbību.  Uzrunāja Dzintras Kurmes – Gedroicas skaņdarbs „Nostaļģija”, kas bija pirmatskaņojums. Tas radīja interesantas noskaņas un mūsdienu mūzikas elementu pielietojumu,” iespaidos par koncertu dalījās Viļakas novada mūzikas skolotāja un ērģelniece Inita Raginska.

Pirmās Latgales ērģeļu dienas notika pirms sešiem gadiem. Riga Organum Duo ir piedalījušās visās Latgales ērģeļu dienās ar koncertiem. „Mēs degām par šo festivālu. Festivāls Latgales ērģeļu dienas mums ir īpašs, jo abas nākam no Latgales. Jūtam pienākumu un atbildību Latgales cilvēkiem parādīt, ko mēs esam iemācījušās ,” viena otru papildinot, teica Diāna Jaunzeme un Ilona Birģele. Diānas dzimtā puse ir Balvi, mūzikas skolā apguva klavierspēli. „Man ērģeļu varenā skaņa ir patikusi jau no bērnības, no mūzikas skolas laikiem. Vienmēr bija gribējies pamēģināt tās spēlēt. Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas koledžā radās iespēja apgūt ērģeļspēli, studijas turpināju un absolvēju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju,” atklāja D. Jaunzeme. Ērģelnieces Ilonas dzimtā puse ir Varakļāni. „Pirmo reizi ērģeles dzirdēju Varakļānu kultūras namā, kur bija ieradusies Rēzeknes mūzikas koledžas skolotāja Bernadete Eversa kopā ar saviem audzēkņiem. Viņi bija ieradušies ar eklektiskajām ērģelēm. Es mācījos mūzikas skolas 5. vai 6.klasē klavierspēles klasē, bet, dzirdot ērģeļu spēli, sapratu, ka tas ir tas, ko es patiešām gribētu spēlēt. Tāpat kā Diāna es mācības turpināja Rēzeknes mūzikas koledžā un Latvijas Mūzikas akadēmijā,” pastāstīja I.Birģele.

Riga Organum Duo Viļakas katoļu baznīcā koncertēja pirmo reizi. „Tas ir ļoti interesanti spēlēt uz jauna instrumenta. Tas mums ir jāiepazīst ļoti ātros tempos. Mums vairs nav tik liels apmulsums kā bija studiju gados, jo instrumenti, pie kuriem spēlējam, mainās ļoti bieži. Jo vairāk instrumentus apgūstam, jo vieglāk ir pielāgoties jaunam instrumentam,” teica I.Birģele. „Ērģelēm reģistriem ir vieni un tie paši nosaukumi. Svarīgākais ir noklausīties kā skan katrs reģistrs. Lai arī nosaukums ir vienāds, skaņa katrām ērģelēm ir savādāka. Tāpēc svarīgi ir saprast, kuru skaņu ir nepieciešams izcelt. Kādreiz mums bija nepieciešami pat trīs mēģinājumi, lai izprastu jaunas ērģeles, šobrīd pietiek ar vienu garāku mēģinājumu,” paskaidroja D.Jaunzeme.
Ērģelnieces regulāri koncertē Rīgas Domā un citur Latvijā, kā arī festivālos Eiropā un pasaulē. Diāna Jaunzeme kopš 2006.gada pilda Rīgas Doma otrā ērģelnieka pienākumus. „Daudz biežāk ērģeļmūzikas koncerti notiek luterāņu baznīcās. Katoļu baznīcās koncerti notiek daudz retāk. Tāpēc man personīgi ir liels prieks spēlēt koncertus katoļu baznīcās. Esmu praktizējuša katoliete, tas ir īpaši un neparasti patīkami spēlēt Vissvētākā sakramenta klātbūtnē,” atklāja Ilona Birģele.

Jautājot dueta dalībniecēm, ko vēlētos sasniegt nākotnē? Ilona Birģele atbildēja, ka viss notiks kā Dievs būs lēmis. „Soli pa solītim iesim uz priekšu, apgūstot un mācoties vēl neapgūto, turpināsim darboties,”  tā sacīja Ilona Birģele. „Es atkal domāju, ka tas būtu ļoti jauki, ja cilvēki, izdzirdot, ka spēlēs Riga Organum duo, nodomātu, ka tās ir tās meitenes, kuras skaisti spēlē, tā būtu tāda priecīga doma mūsu nākotnes darbībai,” piebilda Diāna Jaunzeme.

Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs teica lielu paldies par koncertu ērģelniecēm un par organizēšanu organizatoriem. Organizatore Guna Kise pateicās par finansiālu atbalstu Valsts Kultūrkapitāla fondam, Latgales reģiona attīstības aģentūrai  un visām pašvaldībām, t.sk. arī Viļakas novada domei, kā arī par uzņemšanu pateicās  Viļakas Romas katoļu draudzes prāvestam Staņislavam Kovaļskim un kultūras darba organizatorēm Sandrai Ločmelei un Inesei Lācei.

Paldies organizatorēm Gunai Kisei, Larisai Carjakovai, Gunai Igavenai par pasākuma rīkošanu un lai Dievs dot izturību organizatoriem arī turpmāk rīkot Latgales ērģeļu dienas.  Liels prieks, ka popularitāte par ērģeļu dienām katru gadu palielinās! Arvien vairāk cilvēki sadzird aicinājumu ierasties uz ērģeļmūzikas koncertiem un arvien vairāk cilvēki ir gatavi ziedot līdzekļus Latgales ērģeļu restaurācijai. Cerams, ka mums kopā izdosies restaurēt ne vienas vien ērģeles Latgales dievnamos. Uz tikšanos koncertos citureiz, lai iepazītu un novērtētu neparasto ērģeļu skanējumu koncertos!

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne


03.08.2015
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...