Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

,,No senču dziesmu, danču un darbiņu pūra''

Ai vasara, vasariņa,
Trīs koki žuburā.
Vienā - dziesmas, otrā - dejas,
Trešā – darbi krājušies.

Vasaras ziedu un zāles smaržas pielietajā saulainajā Viļakas estrādē 22.jūnijā notika projekta „Ziemeļlatgales senioru kolektīvu sadziedāšanās un sadancošanās Viļakā” ( Nr. LKP2015/018) noslēguma pasākums ,,No senču dziesmu, danču un darbiņu pūra'', kur  kopā pulcējās Ziemeļatgales senioru  kolektīvi -visi, kas nav vienaldzīgi pret tautas mantojumā atstāto gudrību un kas ir apvienojušies, lai to bagātinātu, spodrinātu un nodotu tālāk.

Viss sākas no vietas, kur esam dzimuši un auguši. Svēta vieta ir mājas, kur rīta cēlienā sadalīti dienas darbi. Mājas, kur pagalms pieliets ar bērnu smiekliem. Mājas, kur sestdienās kurta pirts un sakopta sēta, cepta rudzu maize, siets ķimeņu siers un brūvēts putojošs apinis. Latvietim māja ir altāris, pasaules centrs. No tās mēs izejam un tajā mēs atgriežamies.

Un veidojot  to māju, sētas darbīgas dienas sajūtu, kas raksturīgs mūsu mīļajai Ziemeļlatgalei, mūsu cilvēkiem vasaras saulgriežus gaidot, svētdien pasākumā tika izdziedātas skaistākās dziesmas, izdejotas skaistākās dejas, darīti  svarīgākie darbi. Dziedāja, dejoja un darbiņus darija :
Viļakas etnogrāfiskā ansambļa „Abrenīte” baltās sievas ar vadītāju Albīnu Veinu, folkloras kopas „Atzele" dalībnieki Annas Annuškānes vadībā, Atzeles muzikanti Ilonas Bukšas vadībā, Senioru deju kopas ,,Intriga'' dejotājas ar vadītāju Akvilinu Jevstigņejevu, Krievu dziesmu ansamblis ,,Sudaruška'' -vadītāja Svetlana Krasnokutska, Medņevieši - etnogrāfiskais  ansamblis ar  vadītāju Natāliju Smušku, Žīgurieši – etnogrāfiskais ansamblis “Mežābele”  Valentīnas Igoveņas vadībā , dāmu deju kolektīvs "Alianse" Ijas Krilovas vadībā  un krievu dziesmu ansamblis ,,Ivuški'' - vadītāja Svetlana Romāne, Vecumu pagasta vokālā ansambļa  "Atvasara'' dziedātājas  - vadītāja Ilona Bukša, "Rekavas dzintara" jautrie un atraktīvie puiši un meitas ar Vili Cibuli priekšgalā, Upītes Andris Slišāns ar kapelas muzikantiem, Viesi- Balvu novada Balvu KAC Eiropas deju kolektīvs "Atvasara"  un  Rugāju novada Lazdukalna Eiropas deju kopa  "Tonuss" -vadītāja Lūcija Jermacāne.

Saulgrieži. Vai tas nav laiks, kad varam justies vienoti ar dabu, vienoti savstarpēji? Kad varam atvērties, uzdrīkstēties un priecāties! Kad varam braukt ciemos viens pie otra, varam smelties senču gudrības.

Latvieši vienmēr tur godā un cieņā senču tradīcijas. Tās apgūstam, stiprinām un nododam tālāk. Arī darbs vienmēr māca, norūda un bagātina. Senči mācīja, ka darbs dara darītāju. Pacietība un darbs dod ne tikai maizi galdā, bet arī  bagātina dvēseli. Vasaras saulgriežu laiks  ir pāreja no pavasara uz vasaras darbiem .Jaunas ražas gaidās saimnieki no pērnā gada miežu atliekām dara alu, saimnieces - sien sieru, cep karašas un pīrāgus. Nekas nevar būt veselīgāks un garšīgāks par pašceptu maizīti, jo cepējs tajā ieliek arī savu mīlestību. Alda Pušpura rokām cepto maizīti varēja nogaršot  ikviens pasākuma apmeklētājs.

Kad galdā mēs liekam siera rituli, tas atgādina par saules gaismu, siltumu.Tradicionāli latviešu sieru liek galdā Līgo vakarā, taču gardai maltītei tas noder visu gadu. Aizdarīts ar ķimenēm, tas garšo visiem, bet katrai saimniecei tas padodas savādāks. Kad sieram piekož rudzu maizi un nobauda malku alus, tas pavisam noteikti kļūst par vienu  no iemīļotākajiem kārumiem. Pasākuma laikā tika darināts siers -visi klātienē varēja skatīties vienkāršā un ātrā siera izgatavošanu, ko veica Skaidrīte Šaicāne.

Un  kur gan latviešiem siers bez alus. Prasmīgi gatavots miezītis vai apinītis ļauj vīriem pie darba veldzēt slāpes un piedod spēku un enerģiju. Gan kolektīvu  dalībnieki, gan skatītāji  nogaršoja Jāņa Bukša darināto miestiņu un vēl vienas meistares Marutas Bukšas sieto sieru.

Kā viens no svarīgākajiem  rituāliem senajiem latviešiem ir pirtī iešana, kad mazgājas tīra ne tikai miesa, bet arī dvēsele. Pēršanās rituālam ir nepieciešamas slotas, ko parasti visam gadam sagatavo vasarā. Vispopulārākās ir bērza, ozola, liepas un kadiķa zaru slotas, taču īstenie pirtnieki pēršanās pušķos liek visdažādākos augus – gan veselībai, gan aromātam, gan enerģijai. Pirts slotu daudzos noslēpumus labi pārzināja „Abrenītes” sievas un deva  padomu ikvienam, kurš vēlas būt stiprs un vesels.

Vasaras saulgriežu gaidīšanas laikā pušķošana ir ļoti svarīga un  smalka lieta - jāzina, kur,  ko un kāpēc pušķot. Tā, piemēram, Zāļu vakarā jāpušķo bišu stropi ar ozola zariem un jāsien pirts slotas, lai neceļas kašķis. Ar bērza meijām un pīlādža zariem jāpušķo lopu novietnes; piebur lopu pieaugumu, metot zāles laidarā (cik zālīšu, tik telīšu!). Jāņu mātei (saimniecei) govīm obligāti jānopin kronis, tāpat Jāņu tēvam - saviem zirgiem (mūsdienās - autiņam).

Saulgriežos pītie vainagi ir ne tikai rota svētkos, bet tiem piemīt maģisks spēks, jo šajā laikā daba plaukst un zied — pilna spēka un saules enerģijas! ,,Atzeles'' sievas stāstīja kā šo maģiju sapīt no trejdeviņām puķēm un zālēm. Vainags kalpojot kā maģisks aplis, kas, galvā uzlikts, pasargās no nelaimēm un slimībām, atvaira skauģus un nelabvēļus.

Un kāds vainags jāpin jaunām meitām, lai papardes ziedu varētu atrast.

Skatītāji uzzināja arī daudz derīgu padomu un ,,padomiņu'' kas jādara sagaidot vasaras saulgriežus un kāda nozīme ir jāņuzālēm.

Puķu, zāļu lasīšana tautas tradīcijās cieši sasienas ar līgošanu - ielīgot drīkst jau divas nedēļas pirms Jāņiem, lai visi Jāņu dziesmu tūkstoši nepaliek vienam pašam Zāļu vakaram. Etnogrāfisko ansambļu,fokloras kopu un vokālo ansambļu dziedātāji    skandināja  savas skaistās dziesmas, jo meldiņu viņiem nudien netrūka.

Saulgriežu svētkos tradicionāli visi sanākam kopā pie ugunskura, līgojam ezera krastā vai upes malā. Neviena sanākšana kopā neizpaliek bez raita dejas soļa. Jau izsenis latvieši caur kustību rādīja savu raksturu, noskaņojumu un pielūdza dabas spēkus, lai nestu auglību savai mājai un ģimenei un to dejā izrādīja Senioru deju kolektīvu dalībnieces.

Interesanti, ka svētku pirmā deja tradicionāli nav bijusi pāru deja, bet riņķa dancis - auglības simbols - ap mājas ozolu un tad virknē cauri visam pagalmam, apdejojot visas malas un atnesot svētību.

Arī  pasākuma kolektīvu dalībnieki un skatītāji veidoja apli - saules apli. Un dejoja kopā ar Andra Slišāna saimi- muzikantiem no Upītes.

Saules aplis tika izdziedāts ,izdejots, bet, kā jau vasaras saulgriežos pienākas, kājas dejā kārtīgi  jāizloka. Zaļumballi ieskandināja  folkloras kopa "Rekavas dzintars", bet kopā ar ,,Atzeles'' un ,,Egles'' muzikantiem varēja izdejoties uz nebēdu!

Sagaidot vasaras saulgriežus kopā ar  Ziemeļlatgales senioru kolektīviem caur  tautas dziesmu, deju, ticējumiem un prasmēm visi kopā  atcerējāmies saulgriežu laika tradicionālās norises, apzinoties, ka tā ir  liela, vērtīga un sargājama mūsu senču atstātā mantojuma bagātība. Paldies visiem dziedātājiem un dejotājiem par jauko kopā būšanu.

Īpašs paldies viesiem -Balvu KAC Eiropas deju kolektīvam ,,Atvasara'' un Rugāju novada Lazdukalna Eiropas deju kolektīvam ,,Tonuss''  un vadītājai Lūcijai Jermacānei!

Paldies  alus meistaram Jānim Bukšam, siera meistarēm Marutai Bukšai un Skaidrītei Šaicānei un maizes cepējam Aldim Pušpuram!

Paldies Jolantai Vrubļevskai, Vidai Zelčai, Ilgai Pizikai un Jurim Tučam!
Paldies kultūras darba rūķiem un Mārtiņam Rēdmanim!

Viļakas Kultūras nama vadītāja Akvilina Jevstigņejeva29.06.2015
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Liesma, Elita, Alita
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...