Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Jaunieši iepazīst uzņēmumus Ziemeļlatgalē

Drosmīgākie un zinātkārākie Viļakas novada jaunieši, Viļakas Valsts ģimnāzijas un Rekavas vidusskolas audzēkņi 17.jūnijā nenobijās un piedalījās džungļu ekspedīcijā jeb karjeras izglītības braucienā pa Ziemeļlatgali. Mācību vizītes laikā, kas ir projekta Nr. 4-33/31 „Ekspedīcija džungļos” aktivitāte, jaunieši tikās ar uzņēmējiem Viļakas un Balvu novados.

Jauniešu grupa kā pirmo apmeklēja z/s „Kotiņi” saimniecību. Liekas, ka par novada lielāko zemnieku saimniecību viss ir zināms, bet ikreiz, kad tur ierodas, atklājas jaunas lietas. „Kotiņi” nestāv uz vietas, viņi domā par attīstību, jaunām un modernām tehnoloģijām. Viļakas Jauniešu iniciatīvu centra vadītāja Madara Jeromāne atzinās, ka bija domājusi lauksaimniecības uzņēmums tikai tehnika un apsētie lauki, bet bija pārsteigta, ka tik daudz iekārtu un ir nepieciešams, lai iegūtu kvalitatīvus graudus sēklai un, ka tik sarežģītu procesu veic lauksaimnieks tepat Viļakas novadā. „Tāpat priecē, ka ikvienam pircējam ir iespējams iegādāties vietējo preci- rapšu eļļu un miltus. Saimniecības īpašnieks rūpējas par saviem darbiniekiem, ne tikai ierīkojot mājīgu virtuvi un atpūtas istabu, kur patīkami uzturēties pusdienu pārtraukumā, bet arī izklaidējot darbiniekus, dodot iespēju vizināties ar kartingiem, kas ir ekstrēma aktīvā atpūta un relaksācija no ikdienas rutīnas. Protams, par šīs zemnieku saimniecības apmeklējumu visvairāk priecājās puiši, kuri interesējās par lauksaimniecības tehniku un jau šobrīd savu nākotni vēlas saistīt ar to. Jāpiebilst, ka daži no jauniešiem jau prot vadīt dažādus traktorus un pat kombainus,” iespaidos dalījās M.Jeromāne.

Jauniešus visvairāk pārsteidza divi uzņēmumi SIA „Amati” un SIA „Amati projekts”. SIA „Amati” ir specializējies apkures ierīkošanā, ūdensapgādē un elektromontāžā. Jaunieši šīs firmas paveikto ir redzējuši, jo SIA „Amati” ir ierīkojis centrālo apkuri dabas parka „Balkanu kalni” centrālajā namiņā un izdomāja interesanto risinājumu ar skursteni, kas izaug tāpat kā koks no zemes. SIA „Amati” vadītājs Andrejs Andrejevs aicināja jauniešus paskatīties apkārt un saprast kādi pakalpojumi ir nepieciešami apkārtējiem iedzīvotāji. Aicināja novērtēt to, ko dara viņu vecāki un ja ir iespējams, tad turpināt attīstīt viņu uzņēmumu. „Iesaku Jums sākumā sākt darboties vecāku uzņēmumu paspārnē un kad esiet pietiekoši izauguši, ieguvuši pieredzi, dibiniet savus uzņēmumus. Ja visi iet uz Rīgu, tad es arī, ja visi ņem kredītus dzīvokļa iegādei Rīgā, tad es arī! Aicinu domāt pašiem, esiet radoši, nesekojiet pūlim,” ieteica A.Andrejevs.

Vēl vairāk ieinteresēja SIA „Amati projekts” vadītāja Elīna Kaļva. Jaunā sieviete ir beigusi dizaina vidusskolu un studijas Rīgā, un ir atgriezusies dzimtajā pilsētā, lai vadītu uzņēmumu. „Rīgā abi ar vīru strādājām labos darbos, īrējām dzīvokli, daudz naudas atdevām par īri. Dzīve bija kā vāveres ritenī, darbs, mājas, darbs, mājas, nebija vietas, ne kur izvest bērnu ārā un gribējās kaut ko savu, gribējās savu dzīvi. Tāpēc nolēmām atgriezties. SIA „Amati projekts” sniedz mārketinga pakalpojumus, izstrādā energoauditu un veic projektēšanu. Veidoju maketus ikvienam pasūtījumam. Darbs ir tāds, ka varam atrasties Balvos, bet strādāt visai Latvijai, jo internets, mūsdienu komunikāciju ierīces paver plašas iespējas darbībai,” atklāja Elīna Kaļva.

SIA „Eko fabrika” ir dibināta 2011.gadā. Uzņēmuma vadītāja Dace Šulta informēja, ka trikotāžas ražošanas uzņēmums arvien palielina savu adīto izstrādājumu klāstu un sniegto pakalpojumu apjomu. Šo darbības virzienu izvēlējās, jo jau senos laikos bija adījusi mājās ar vienkāršu adāmmašīnu. Pāris minūšu laikā darbiniece Marija Bleive jauniešu acu priekšā noadīja briedi, kas simbolizē Baltā brieža trasi Viļakas novadā. Uzņēmumā darbinieki ada, sašuj, izmazgā, izgludina apģērbu. Pārsteidza uzņēmuma izadītā produkcija, bet jauniešus adītājās nepārliecināja, ka adīšana var būt radošs un interesants process. Jaunieši tomēr secināja, ka adīšana ir vienveidīgs un fiziski diezgan smags darbs, kaut arī adot kaut ko jaunu, vienmēr darbs ir atšķirīgs.

SIA „Autokruīzs” menedžeris Jānis iepazīstināja ar autoservisa darbību. No vienas puses liekas, kāpēc gan meitenēm ir jāapmeklē šādi uzņēmumi, tie jau interesē tikai puišiem, bet meitenēm ir jāzina, kas un kā remontē viņu mašīnu, jo ikvienai taču gribētos, lai viņai kādu dienu piederētu auto. Puiši pētīja uzņēmumā piedāvātos pakalpojumus, meitenes pēc šī uzņēmuma apmeklējuma palika domīgas, pārdomāja iegūto informāciju. Jauniešiem veicās un bija iespējams nobildēties pie Latvijas un Baltijas motosporta čempiona Laura Eizāna kvadricikla.

2014.gada nogalē Ivars Frolovs realizēja Leader projektu „Atpūtas nama „Ezermalas" izveide". Ideju par atpūtas nama izveidi Ivars Frolovs loloja jau 2012.gadā, kad uzsāka darbu un ieguldīja personīgos līdzekļus, lai uz mūra ēkas pamatiem uzliktu guļbūvi, bet, lai turpinātu īsākā laikā īstenot sapni par atpūtas nama izveidi Balvu ezera krastā, nolēma startēt projektu konkursā, pateicoties projektam veica akmens mūra ēkas rekonstrukciju. Jauniešiem bija iespēja iepazīties ar jaunu cilvēku, kurš ir uzcēlis nelielu viesu namiņu, un redzēt uzņēmumu, kas ir savas darbības sākumā, soli pa solītim labiekārto teritoriju, iegādājas mēbeles. Jaunieši saprata, ka visam pamatu pamats ir darbs, ieguldīsi darbu būs rezultāts, neieguldīsi - nebūs

Mācību vizīte noslēdzās ar Balvu centrālās bibliotēkas apmeklēšanu, lai parādītu, ka bibliotēka ir iestāde, kurai jāmainās līdzi laikmetam. Modernās tehnoloģijas attīstās tik ātri, ka bibliotēkas darbiniekiem ir jāspēj tikt līdzi laikam un jāspēj uzrunāt lasītāji viņiem saprotamā valodā. Bibliotēkas vadītāja Ruta Cibule parādīja cik daudzveidīgu temperamentu un interešu cilvēki ir nepieciešami bibliotēkai, gan tādi, kuriem patīk pētīt vēsturi un sistemātiski krāt materiālus, gan tādi, kuriem patīk bērni, citiem darbiniekiem jāprot komunicēt ar apmeklētājiem un jāprot ieklausīties ikviena velmēs, bet tikpat labi bibliotēkā var strādāt klusie darba rūķi, piereģistrējot jaunās grāmatas vai sniedzot IT nodrošinājumu. Jauniešus pārsteidza Neredzīgo filiālbibliotēkas aprīkojums un braila rakstā grāmatas, un tas cik mūsdienu tehnoloģijas ir unikālas un pieejamas arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Izzinot un iepazīstoties ar profesijām jaunieši ir sapratuši, ka šādas mācību vizītes uzņēmumos ir ļoti vērtīgas, tās palīdz saprast kā strādā cilvēki, kādas prasmes ir nepieciešamas. Tāpat tas veicina izpratni par to, ka ne tikai ārpus laukiem ir iespējams nodarboties ar savu biznesu un pelnīt iztikas līdzekļus. Jaunieši cer, ka arī nākotnē būs iespējams iepazīties ar dažādām profesijām un pateicās visiem, kuri viņus uzņēma un kuri organizēja interesanto dienu Ziemeļlatgalē.

Teksts: Vineta Zeltkalne

Foto: Madara Jeromāne un Vineta Zeltkalne

 

Projekts tiek īstenots Jaunatnes politikas valsts programmas 2015.gada valsts budžeta finansējuma ietvaros.

 

27.06.2015
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Valērijs, Aivars
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...