Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Pirts slotiņu siešanas meistardarbnīcā iegūst jaunas zināšanas

2015.gada 14.jūnijā notika pirts slotiņu siešanas meistardarbnīca Viļakā, kurā piedalījās 30 interesenti. „Pirts asociējas ar atpūtu un veselību. Cilvēka dzīve latviešu ierašu atainojumā ir saistīta ar pirti. Jo senāk, kad līgavu posa uz baznīcu, viņai bija jāstāv uz pirts slotiņas. Bērni dzima pirtī. Jaundzimušo bērniņu trešajā dienā nesa uz pirti, to sauca pirtīžas. Pēc tam bērniņu mazgāja mājās, bet mātei vēl nākamās trīs sestdienas bija jāiet uz pirti un jāperas ar to pašu slotiņu, lai nepiemetas nekādas  likstas un nelaimes.  Jau mazu bērniņu pēra ar pirts slotu, meitenēm pirts slotiņā ielika liepas zaru un piesēja pie kāta dzīparus, zēniem – ozola zaru. Ar bērnu slotiņu citiem neatļāva pērties. Nekurināja pirti ar egles malku, jo tā daudz sprēgā, tad bērns izaugšot kašķīgs un nesaticīgs,” izpētīto pastāstīja meistardarbnīcas vadītāja un etnogrāfiskā ansambļa „Abrenīte” vadītāja Albīna Veina.

Pirts slotiņa palīdz atbrīvoties no noguruma,  no sāpēm muskuļos, uzlabo asinsriti un vielmaiņu, atbrīvo no sāļu nogulsnēšanās, radikulīta un citām kaitēm. Pirts slota ir galvenā mazgāšanās rituāla sastāvdaļa. Pirts slotas gatavo vasaras sākumā no Vasarsvētkiem līdz Jāņiem, jo tad vislabāk ir nobriedušas lapas un tās ir visefektīvākās. Pirts slotiņas garums ir no 40 – 80 cm. Pirts slotas žāvē ēnā un caurvējā.  Albīna Veina atklāja, ka pirts slotiņas var žāvēt arī siena zārdā, ievietojot tā, ka pirts slotiņas kāts ir ārā, bet slotiņas lapas ir siena stirpas vidū – caurvējā. Šādi žāvētas slotiņas saglabā aromātu, ir smaržīgas un saglabā vērtīgās lietas. Par pirts slotiņu žāvēšanu caurvējā zināja visi meistardarbnīcas dalībnieki, bet daudzi nezināja, ka var žāvēt siena stirpās. Dalībnieces atzina, ka noteikti šogad šo metodi izmēģinās.

Pirts slotiņas var siet no visiem kokiem un visiem augiem, kuri pie mums ir sastopami dabā. Zari ir jālauž no pazarēm, atgādināja Albīna Veina, citējot arī tautasdziesmu: „Lauziet meitas, ko lauzdamas; galotnīti vien nelauziet, lai palika galotnīte, kur putniem uzmesties”.  Etnogrāfiskā ansambļa „Abrenīte” dalībnieces bija izpētījušas katra koka un katras zālītes brīnumspējas. Populārākā un galvenākā ir bērza pirts slotiņa, tā ārstējot visas vainas un uzlabojot garastāvokli. Liepas slotiņas esot meitu slotas, ar tām var pērties arī vīri, ja kopā ar ģimeni apmeklē pirti. Ir ieteikums nervoziem cilvēkiem pastaigāt pa liepu aleju, jo tas nomierina. Alkšnu slotiņas ir ļoti ārstnieciskas, palīdz locītavu un kaulu sāpēm. Apses slotiņa palīdz atbrīvoties no nepatikšanām, ļaunas acs un reimatisma. Ozola slotas ir spēka slotiņas. Var gatavot slotiņas pat no nātrēm. Meistardarbnīcu dalībniece Regīna Brokāne atklāja dzeltenā āboliņa brīnumspējas, tā tēja palīdzot izārstēties pat no audzējiem. Katram augam un kokam šo brīnumspēju ir tik daudz, ka vienā meistardarbnīcā ne apgūt, ne iegaumēt visu, galvenais, ir ikvienu slotiņu siet ar mīlestību.

Kad jaunās meitenes Juta un Beatrise bija sasējušas slotiņas, mammas viņas aizsūtīja konsultēties pie Gaidas Veinas. Viņa ir pieredzējusi pirts slotiņu sējēja. Gaida Veina ieteica, ka visām slotiņas lapām ir jābūt vienā garumā, ja būs izteikti garas, tad tās peroties var iepērt arī acīs. Tāpat svarīgi ir pirts slotiņas kātu atstāt bez lapām, lai slotiņu ir viegli turēt rokā un sakaltušās lapas netraucē satvert slotiņu.

Pirts tradīcija Latvijā sāk atdzimt, jo daudziem pie privātmājām tiek uzcelta pirts.  „Pirtī ir jāuzturas kā baznīcā. Ar cieņu jāiet, tāpēc durvis ir zemas, jāpieliecas un jāsper solis pāri pirts slieksnim. Pirtī nedrīkst dzert ne bērns, ne māte, jo tad bērns izaugšot dzērājs. Apzināsim savu senču gudrību, atjaunosim to katrs savā pirtī. Lai vīriem ir ozola spēks un sievām liepas maigums. Lai bērni aug gudri un apgūst savas tautas tradīcijas,” pamācīja un aicināja Albīna Veina.

Pirts slotiņu siešanas meistardarbnīca ir projekta „Ziemeļlatgales senioru kolektīvu sadziedāšanās un sadancošanās Viļakā” (Nr. LKP2015/018) aktivitāte. Drosmīgākie meistardarbnīcas dalībnieki ar savām sietajām slotiņām devās uz pirti, pārējie devās gatavoties vainagu pīšanas meistardarbnīcai, kura notiks 21.jūnijā plkst. 16.00 kultūrvēsturiskajā lauku sētā „Vēršukalns”. Organizēts Viļakas novada domes transports kursēs plkst. 15.45 no Viļakas novada domes uz Vēršukalnu.

Paldies laipnajiem saimniekiem Ērikai un Alvilam Baltiņiem par sirsnīgo uzņemšanu savas mājas pagalmā, gardo zupu un iespēju izpērties pirtī!

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne
 

 

 

 

 

 

 

 

16.06.2015
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maigurs, Mārica, Māris
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...