Viļakas novada domes mājas lapa

Upītes pamatskolas audzēkņi “Garās pupas” organizētajā eksursijā

Upītes pamatskola piedalījās Ascendum rīkotajā projektu konkursā “ Garā pupa” un izcīnīja iespēju doties eskursijā uz Rīgu. Šī ilgi gaidītā ekskursija notika maija nogalē.Tika apmeklēta Gaismas pils, Latvijas Nacionālā Opera, izstaigāta Vecrīga, apskatīti mākslas darbi izstāžu zālē “Arsenāls”  un noskatīta leļļu izrāde “Divas Lotiņas”.

Kā pirmo mums bija iespēja apskatīt Gaismas pili. Ēkā Mūkusalas ielā 3 jeb Gaismas pilī Latvijas Nacionālā bibliotēka atrodas kopš 2014.gada. Bibliotēkas ēku projektējis pasaulē atzītais latviešu izcelsmes arhitekts Gunārs Birkerts (ASV) un tā ir viena no nozīmīgākajām kultūras būvēm 21. gadsimtā Latvijā. Un tiešām! Gaismas pils mūs pārsteidz ar savu majestātiskumu, plašajām telpām, bagātīgo literatūras klāstu. Elpu aizraujošs skats pavērās 12. stāvā, kad nolūkojāmies uz Rīgu no putna lidojuma.

Otrais pieturas punkts – Latvijas Nacionālā Opera, arī ar savu noslēpumaino elpu. Te, operas kafejnīcā, ieturējām “ Garās pupas” apmaksātās pusdienas.

Pēc ieturēšanās, gida pavadībā sekoja ekskursija pa Vecrīgu. Skolēni uzzināja daudz interesantu faktu par Rīgas dibināšanu, par Bastejkalnu. Gide sarīkoja arī skriešanas sacensības. Uzvarēja Roberts. Pabijām arī pie “Trīs brāļiem”, Finanšu ministrijas. Pat iedomāties grūti, ka senākos laikos bija tik šauras ieliņas, ka ar kaimiņu no pretējās mājas varēja sasveicināties pa logu!

Izstāžu zāle “Arsenāls” mūs sagaidīja ar vērienīgu starptautisku tekstilmākslas izstādi. Pēc starptautiskās žūrijas lēmuma 2015. gada ekspozīcijai tika akceptēti 85 mākslinieki no 29 valstīm. To vidū gan Latvijas skatītājam pazīstamu, gan līdz šim pasaulē zināmu, bet Rīgā neredzētu autoru darbi. Triennāles ģeogrāfija ir iespaidīga – visas Baltijas valstis, Lielbritānija, Vācija, Austrija, Somija, Zviedrija, Norvēģija, Francija, Beļģija, Rumānija, Japāna, Koreja, Krievija, ASV, Nikaragva, Kostarika, Kenija, Polija – valsts, kurai vēsturiski ir liela nozīme laikmetīgās tekstilmākslas attīstībā.

Triennālē pēc tradīcijas uzaicināti piedalīties arī divi viesmākslinieki. Latviju šogad pārstāv tekstilmāksliniece Edīte Pauls-Vīgnere, savukārt Lielbritāniju – pasaulē pazīstamais mākslinieks Maikls Brenands-Vuds (Michael Brennand-Wood). Jāatzīmē, ka viņa darbi Rīgā tiek eksponēti pirmo reizi. Bija ļoti interesanti.

Ekskursijas noslēgumā noskatījāmies leļļu teātri “ Divas Lotiņas”.... Tas nu ir noticis: divas meitenes, kuras agrāk neko viena par otru nav zinājušas, satiekas vasaras atpūtas nometnē un atklāj, ka viena otrai ir tik līdzīgas kā divas ūdens lāses! Un tas nekas, ka Luīzei no Vīnes ir garas matu cirtas, bet Lotei no Minhenes - divas cieši sapītas biželes: neticamā līdzība taču nevar būt vienkārša sagadīšanās! Lai atklātu noslēpumu, meitēni nolemj samainīties vietām...

„Pasaulē ir ļoti daudz šķirtu vecāku un ļoti daudz bērnu, kas no tā cieš. Un ir daudz citu bērnu, kas cieš no tā, ka vecāki nešķiras, bet, ja no bērniem prasa, lai viņi šādu stāvokli paciestu, tad nedrīkst ar viņiem to vienkāršā un saprotamā valodā nepārrunāt,” savā 1949. gadā tapušajā stāstā saka vācu rakstnieks Ērihs Kestners.

„Diemžēl šādās situācijās daudziem vecākiem savu savstarpējo attiecību kārtošana ir svarīgāka par attiecībām ar pašu bērniem. Bet, ja mēs vēlamies, lai mūsu bērni jauno kārtību pieņem un saprot, tas ir pat mūsu pienākums,” sava bērnu dienu mīļākā rakstnieka teikto papildina izrādes režisors Ģirts Šolis, kuram „Divas Lotiņas” ir debija gan Leļļu teātrī, gan bērniem adresēto iestudējumu jomā.

Ķerties pie šīs lugas iestudēšanas viņu mudinājusi visā pasaulē, bet īpaši Latvijā aktuālā problēma: mūsu dzīves ritms pēdējos gados radījis vēlmi izbaudīt „ātrās dzīves” garšu, kur nav laika remontēt ne vecas mēbeles, ne attiecības. Un nav arī laika parunāt ar bērnu par to, kā viņš jūtas situācijā, ja tētis ar māmiņu izlēmuši iet katrs savu ceļu. Tieši tāpēc uz šo iestudējumu, kas adresēts bērniem no 5 gadu vecuma, tiek gaidīta visa ģimene, lai vēlāk varētu redzēto pārrunāt.

Bet „Divas Lotiņas”, protams, ir stāsts ar laimīgām beigām. Tāpēc, par spīti nopietnajai tematikai, izrāde ir viena liela „ņemšanās” un dauzīšanās, jo stāsta centrā taču ir divas traki temperamentīgas jaunkundzes!

Šarmantus akcentus viņu piedzīvojumiem piešķir iestudējuma vizuālais noformējums, par kuru parūpējies nacionālā filmu festivāla „Lielā Kristaps” balvas ieguvējs, starptautiski atzītais mākslinieks Reinis Pētersons un mūziķa Goran Gora klātbūtne, radot īpaši „Divām Lotiņām” sacerētu oriģinālmūziku.

Teksts un foto: skolotāja S. Bukša

 

29.05.2015
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Spodris, Kārlis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...