Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Maija dziedājumu tradīcija Viļakas novadā saglabāsies vai izzudīs?

Viena no skaistākajām maija mēneša katoliskajām tradīcijām ir maija dziedājumi. Tas ir laiks, kad ticīgie lūdzas un pateicas Dievmātei, dzied dziesmas Dievmātes godam, gūst mieru sirdī un skaidrāku darbības virzienu nākotnes darbiem.

Viļakas novadā atrodas 48 krusti – krucifiksi (dati no Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāzes):
•Kupravas pagastā ir viens krucifikss pie katoļu baznīcas.
•Medņevas pagastā atrodas 14 krucifiksi: Aizgalīnes, Aizpurves, Bahmatovas, Brontu, Janapoles, Kangaru, Loduma, Lozdovas, Lāšku, Medņevas, Rogovsku, Slotukalna vēsturisko ciemu krucifiksi, Skandīnes un Viduču kapu krusti.
•Susāju pagastā ir 17 krucifiksi: Birznieku, Egļevas, Geinovas, Gurinovas, Ilziņu, Karigovas, Keišu, Kravaļu, Meirovas, Peisu, Pōkšovas, Skockovas, Susāju, Svilpovas, Tepenīcas, Vonogovas vēsturisko ciemu krucifiksi un Vēdeniešu kapu krusts.
•Šķilbēnu pagastā ir 10 krucifiksi Bākarovas, Komugreivas, Lotušu, Pakašovas, Rekovas centra, Stiglovas, Svičovas, Sviļevas, Vilkovas un Zelču vēsturisko ciemu krucifiksi.
•Vecumu pagastā 5 ciemos atrodas krucifiksi - Borisovas centrā, Cūkines,  Goršānu,  Upmalas un Ūlasu vēsturisko ciemu krucifiksi.
•Viļakā krusts atrodas pie Viļakas Romas katoļu baznīcas.

Aicinājumi piedalīties maija dziedājumos šogad organizēti notiek tikai pie Medņevas pagasta  6 krucifiksiem: Aizgalīnes, Aizpurves Loduma, Lāšku, Medņevas un Skandīnes krustiem, Vecumu pagastā dzied piektdienās Borisovas centrā un maija dziedājumi notiek pie Viļakas Romas katoļu baznīcas krusta Viļakā. Daudzi iedzīvotāji dzied pēc pašu iniciatīvas pie savu vēsturisko ciemu vai viensētu krucifiksiem.

Cik dzīva ir maija dziedājumu tradīcija Viļakas novadā? Vai šie dziedājumi nav jāpopularizē? Vai iedzīvotāji, kuri dzied pie krucifiksiem ir atvērti jauniem dalībniekiem? Vai ir gatavi šo skaisto tradīciju mācīt visiem interesentiem? Vai mēs saglabāsim dzīvu tradīciju, ja dzīvosim noslēgti un nebūsim atvērti? Vai aicinājums piedalīties tikai 8 vietās ir pietiekošs, lai saglabātu dzīvu maija dziedājumu tradīciju?

Medņevas pagastā pie krucifiksiem dzied sievas cienījamos gadus. Vidējais dalībnieku vecums nav 20, nav pat 40 gadi, bet ir 70 -80 gadi. Vecmāmiņas teic: „Dziedāsim tik ilgi, cik spēsim. Mums ļoti sāp sirds, ka viens pēc otra mūžībā aiziet mūsu paaudzes sievas un vīri. Nav vairs, kas dzied. Jaunajiem nav intereses, nav laika. Mūsu bērni un mazbērni dzīvo tālu. Agrāk gan laukos dzīvoja daudz cilvēku, esam pateicīgas mūsu mammām un vecāmammām, kuras mums iemācīja dziedāt, iemācīja mīļot un paļauties uz Dievu”.  Daudzas dziedātājas vēl pagājšgad bija spēka pilnas un varēja atnākt, bet nu jau vairāk kā 90 gadi un nav spēka atnākt un dziedāt. Nedzīvo novadā simtgadnieki, kuri aktīvi piedalās pasākumos, sabiedriskajā dzīvē.

Maija dziedājumi, lūgšanas pie krucifiksiem nav domātas tikai noslēgtam pulciņam cilvēku, tajos ir aicināti piedalīties visi interesenti.  Bībelē ir rakstīts "Bēda man, ja es Evaņģēliju nesludinātu!" (Pirmā vēstule korintiešiem (1 Kor 9,16)). Bēda mums, ja nepopularizējam kristīgās tradīcijas, t.sk. maija dziedājumus. Bēda visiem, kuri neorganizē atklātus maija dziedājumus. Novada iedzīvotāji būtu tikai priecīgi, ja šie dziedājumi tiktu iekļauti Viļakas novada kultūras pasākumu plānā.

Labāk vienreiz piedalīties nekā daudzreiz jautāt, kā notiek maija dziedājumi? Vēl ikviens interesents aicināts piedalīties maija dziedājumos, piebiedrojoties etnogrāfiskā ansambļa „Abrenīte” un folkloras kopas „Atzele” dalībniekiem, dziedot pie Viļakas Romas katoļu baznīcas krusta Viļakā (plkst.17.00 trešdienās, ceturtdienās un piektdienās), pie Borisovas centra krucifiksa katru piektdienu plkst. 10.00 Vecumu pagastā dzied pagasta iedzīvotājas, Medņevas pagastā 24.maijā plkst. 16.00 pie Viduču krusta, plkst. 17.00 pie Skandīnes krusta, plkst. 19.00 pie Lodumas krusta  un 31.maijā plkst. 19.00 pie Lodumas krusta.

2010.gada 28.oktobrī Viļakas novada domes sēdē (protokols Nr. 19, &.8.) apstiprināja novada simboliku - Viļakas novada ģerboni, kuru izstrādāja Vilis Bukšs. Viļakas novada ģerbonis ir zilā laukā zelta ceļmalu krusts, zelta galvā trīs zili pieclapu linu ziedi un pēdā robots zelta ķieģeļu mūris. Piesakot ideju, Vilis Bukšs pamatojumā rakstīja: „Ceļmalu krusts (dubultkrusts) ir Latgalei un Viļakas novadam raksturīgs nesenā pagātnē piekoptās lūgšanu, bet tagad atjaunoto seno tradīciju -Maija dziedājumu Dievmātes godam vieta. Savienojot Debess vertikālo asi ar Zemes horizontālo un liekot griezties iekšējam cilvēciskajam principam, dubultkrusts simbolizē attīstību un dinamismu. Ceļmalu krusta (dubultkrusta) zelta krāsa simbolizē Viļakas novada cilvēku garīgās pasaules nesatricināmās vērtības, godaprātu un mīlestību”.

Kopš 2010.gada Viļakas novada deputāti kā novada galveno simboliku ir izvēlējušies krustu (dubultkrustu). Krusts mūsdienās tiek uzskatīts par kristietības simbolu, jo Jēzus Kristus, saskaņā ar Jaunajā Derībā rakstīto, tika sists krustā, kur mira par mūsu grēkiem. Saskaņā ar novada apstiprināto ģerboni, pirmkārt, ir jāsaglabā, jāiemāca un jānodod nākamajām paaudzēm kristīgās vērtības.  Tikai otrkārt, treškārt krustu var uzlūkot kā krustceles, kā vietu, kur krustojas dažādu tautību tradīcijās, kā krustpunktu Austrumu un Rietumu pasaulēm. Saglabāsim šo neparasti skaisto maija dziedājumu tradīciju, nododot šīs zināšanas mūsu bērniem un bērnubērniem!

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

21.05.2015
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...