Viļakas novada domes mājas lapa

Bibliotēku nedēļa ( 20.-26.aprīlis) - Pastāvēs, kas pārvērtīsies!

No 20.-26.aprīlim notika Bibliotēku nedēļa. Šajā nedēļā viena no nozīmīgākajiem aktivitātēm bija Viļakas novada skolu bibliotekāru pieredzes apmaiņas izbraukuma seminārs Viduču pamatskolā, kurā iepazināmies ar skolas vēsturi, skolu bibliotekāru aktivitātēm.

Par viesmīlīgu ciemiņu sagaidīšanu  bija parūpējusies skolas bibliotekāre Lilita Šaicāne. Pēc  īsa ieskata 104 gadu vecās Viduču pamatskolas vēsturē muzikālo sveicienu sniedza 2.- 4.klases ansamblis, ko vada skolotāja Inita Raginska.

Skolotāja Lilita Šaicāne dalījās pieredzē par to, kā  9.klases skolēnus rosina sagatavot dāvanu Latvijai. Mums bija iespēja iepazīties ar 9.klases skolnieces Lailas Milaknes prezentāciju „Latgales novads”-  par Latgales simboliem, vēsturi, reljefu, klimatu, ūdeņiem, mežiem , kokiem un iedzīvotājiem, izsmeļošā, raitā, pārliecinošā stāstījumā un slaidos.

Projektu nedēļā, gatavojoties Lieldienām,  Viduču pamatskolas audzēkņi un skolotāji uzņēmuši filmiņu „Velniņu pārvērtības”. Mēs varējām līdzdzīvot,  skatoties Velniņu piedzīvojumus mežā pie Pūces, ozola, vistu kūtī, pie Zaķu Mātes un zaķēniem olu krāsošanā un slēpšanā - dziesmās, rotaļdejās un pārsteigumā- noslēguma koncertā.

Mēs apskatījām skolas muzeju, bibliotēkas telpas, un pie kafijas ar Lilitas sarūpēto garšīgo siera kūku, raisījās sarunas par dzīvi un tās vērtībām.

Skolu bibliotekāru metodiskās apvienības vadītāja Virgīnija Riekstiņa uzrunāja bibliotekāres un akcentēja, ka bibliotēku nedēļas vadmotīvs šogad ir - Pastāvēs, kas pārvērtīsies!, kuras uzdevums informēt sabiedrību par pārmaiņām savās bibliotēkās, aktualizēt problēmas, lai rastu tām risinājumus, un organizēt aktivitātes, kas var nest pārmaiņas mums pašiem - bibliotēku darbiniekiem, gan mūsu bibliotēku lietotājiem.

Viņa uzsvēra, ka pēdējos mēnešos aktualizētā  problēma valsts mērogā ir Latvija Skolu bibliotēku biedrības  ļoti aktīvs darbs – saglabāt mazo skolu bibliotēku pastāvēšanu. Kā redzam interneta vietnē publiskotajā pedagogu samaksas modeļa aprakstā, tiek parādīts, ka izglītojamajiem un skolotājiem nepienākas skolas bibliotēkas pakalpojumi. Atzinums, ka „skolu bibliotēku dzīvību uztur skolotāji, kuriem iedota šī papildslodze. Jebkuram skaidrs, ka šajā laikā kvalitatīvi nevar veikt divas darba un laika ietilpīgas funkcijas”, ir šodienas realitātes atspoguļojums skolās.

Pārrunājām par šajā mācību gadā skolu bibliotekāriem notikušajiem semināriem,  pasākumiem izglītojamajiem, aktivitātēm skolu bibliotēkās un mērķdotācijas izmantošanu mācību literatūras un līdzekļu iegādei.

Diskusijā „Pārmaiņas manī un / vai manā darbā”  Viļakas Valsts ģimnāzijas bibliotekāre Virgīnija  Riekstiņas uzskata, ka viņas veiksmes stāsts varētu būt, izaicinājums -  aktualizēt tēmu par skolas bibliotēkas vēsturi, tās  attīstību. Lai veicināt bērnu un jauniešu radošo darbību un attīstītu interesi par bibliotēku un lasīšanu, tapa viņas projekts skolas bibliotēkas  65 gadu jubilejas atzīmēšanai. Tas bija veiksmīgs!

Viļakas pamatskolas bibliotekāre Rutta Jeromāne kā atklājumu savā darbā minēja stāstu par rozi, kas radās saistībā ar 23.aprīli – Pasaules grāmatu un autortiesību dienu, kad cilvēki dāvina cits citam rozes un grāmatas. Viņa savākusi materiālus literārai stundai „Rozes simbols literatūrā”, ko izmanto darbā ar vidusskolēniem. Par veiksmes stāstu Rutta uzskata „Viktorīnas par tematisko vai autora literatūras izstādi” veidošanu, radot skolēnu interesi par aplūkojamo izstādi un apgūstot prasmi atrast un pierakstīt informāciju. Jaunas atziņas viņa gūst līdzdarbojoties literārajā biedrībā „Pegazs”, piedaloties Rēzeknes dzejas almanaha pasākumos, rakstot dzejoļus.

Rekavas vidusskolas bibliotekāres Anitas Koniševas veiksmes stāsts: tika realizēta ideja savākt un apkopot ziņas par skolas absolventu radīto jaunradi, uzrakstīts  projekts un iesiets dzejas krājums.

Žīguru pamatskolas bibliotekāres Andras Korņejevas pārmaiņas saistās ar ienākšana skolu bibliotēkas vidē un bibliotekārā darba iepazīšana.

Viduču pamatskolas bibliotekāres Lilitas Šaicānes ieguldījums ir darbā ar izziņas un uzziņu literatūras izmantošanu mācību stundās, gatavojoties eksāmenam un daiļdarbu lasīšanas stundas internātā. Noslēgumā viņa dalījās ar iespaidiem un rādīja fotogrāfijas no nedēļu garās ekskursijas uz Kon hongu. Viņas ieguvums ir redzētā un skatāmā izmantošana  ģeogrāfijas stundās.

Domu apmaiņas, stāstījumi, gūtās atziņas nesīs pārmaiņas mūsu skolu bibliotēkās.

Ceru, ka mūsu novada skolu direktori meklēs risinājumu bibliotēku saglabāšanā un pakalpojumu sniegšanā izglītojamajiem arī jaunajā mācību gadā.

Pateicos skolotājai Lilitai Šaicānei par  atsaucību, uzņemšanu savā skolā un skolu bibliotekārēm par ieguldījumu bibliotekārajā darbā!

Skolu bibliotekāru metodiskās apvienības vadītāja Virgīnija Riekstiņa
29.04.2015
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Alģirds, Orests, Oļģerts, Alģis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...