Viļakas novada domes mājas lapa

Viļakas pirmsskolas izglītības iestādes Lielā talka 24.aprīlī

Laid, māmiņa, talkā mani,
Talkā laba dzīvošana:
Pulks druvā, pulks pļavā –
Drīz darbiņu nodarīja.

No rīta pārrunājām ar audzēkņiem, kas ir talka, kādos gadījumos to rīko un kas tajā piedalās. Bērniem ir priekšstats par talkošanu, jo rudenī daudzās mājās tās tiek rīkotas ražas novākšanas laikā, kurās talcinieki ir pašu mājas ļaudis, radi un draugi. Taču ar savas dzīves vietas apkārtnes sakopšanas talkām viņi vēl nebija sastapušies. Tika pārrunāta talkas nepieciešamība un nozīme. Dažas bērnu domas par to: „Lai būtu visa planēta tīra”, “Daudzi met netīrumus uz zemes, tāpēc jāvāc, lai viss spīdētu”, „Vajag iztīrīt, lai viss būtu skaisti un mums skaisti dzīvot”.

Šīs bērnu domas sasaucas ar tām vērtībām, kuras atrodamas latviešu tautas folklorā: „Darbs nodrošina ārējo skaistumu – čaklam strādātājam ir skaista sēta un skaists izskats. Darbs nodrošina arī iekšējo skaistumu – strādāšana vairo tikumību un veido labas attiecības ar citiem cilvēkiem.”

Pirmsskolas izglītības iestādes viens no mācību satura programmā izvirzītajiem mācību mērķiem ir: „Veicināt pozitīvas attieksmes veidošanos pret sevi, līdzcilvēkiem, apkārtējo vidi un Latvijas valsti”. Tāpēc mūsu pedagoģiskais kolektīvs nolēma šogad Lielajā talkā iesaistīt arī mazos audzēkņus, lai rosinātu un nostiprinātu viņos ētiskās un estētiskās vērtības, ļautu viņiem pašiem sastapties ar dažu neglītu mūsu sabiedrības indivīdu izpausmi – piegružot tur, kur pats atrodas dotajā brīdī. Lai mūsu bērni mācās ieraudzīt netīro savā apkārtnē, sajust nepatiku pret to un pašiem censties vienmēr ievērot tīrību un skaistumu ne tikai savā tuvākajā apkārtnē, mājās, pagalmā, kaimiņu sētā, bet arī tālākajā apkārtnē, tajā vidē, kurā nonāk kopā ar ģimeni, radiem, draugiem vai pirmsskolas izglītības iestādes, vēlāk skolas kolektīvu.

Viena no Zentas Mauriņas atziņām ir: „Darbā cilvēkam jāsaskaras ar vistālākiem apvāršņiem, mazais darbs ir jāiestīgo cilvēces lielajā darbā; tā visgaišākā cīņa, kas ved uz sauli.”

Sākot no mazā nonākam pie lielā, tāpēc ceram, ka mūsu bērni pēc talkas sapratīs un ievēros caur kopīgu darbu ētiskas vērtības, kuras māca mīlēt sevi un savu apkārtni, rūpēties par to, saglabāt un vairot labo, lai ne tikai pašiem, bet arī līdzcilvēkiem klātos labi.

Pie mūsu iestādes audzēkņiem ieradās Cūkmens, kurš meklēja „cūcīgus” cilvēkus un viņu padarītos netīros darbus. Tādu mūsu pirmsskolā nebija, tāpēc visi kopā devāmies uz visiemīļotāko atpūtas vietu vasarā - peldētavu pie Viļakas ezera. „Cūcīgos” cilvēkus nesastapām, toties viņu atstātos netīrumus gan. Bērni ļoti vērīgi vēroja apkārtni, centās pacelt katru nomesto konfekšu vai košļājamās gumijas ietinamo papīrīti, nerunājot par tukšajām čipsu pakām, dažādiem maisiņiem, plastmasas un stikla pudelēm. Viņi, ieraugot tik daudz netīrumu, bija patiesi pārsteigti, ka mūsu iedzīvotāju vidū ir cilvēki, droši vien ne tikai pieaugušie, bet arī bērni, kuri, ņemot piemēru no pieaugušajiem, atļaujas nomest zemē visu, kas vairs nav vajadzīgs.

Lielajā talkā piedalījās visu grupiņu audzēkņi, pat paši mazākie, kuri palika pirmsskolas teritorijā novākt vēja nolauztos koku zarus rotaļu laukumos.

Mums ir gandarījums par bērnu čaklumu, prieku, veicot kopēju darbu, un viņu apņemšanos saglabāt apkārtējo vidi vienmēr tīru, lai mūsu tēvzeme, mūsu Latvija zaļotu, elpotu tīru gaisu un priecētu visus ar savu skaistumu.

„Ieklausies dēliņ,
Tur smildziņa vējā
Zuzina balsīs sidrabainās,
Tajās pļavās vēl šodien aug zāles
Visādām dvēseles vainām.”        /Ā.Elksne/

Viļakas pirmsskolas izglītības iestādes skolotāja Guna Rižanova

27.04.2015
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Alnis, Andulis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...