Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Lielā nedēļa Šķilbēnu Romas katoļu draudzē

Sagaidot Kristus Augšāmcelšanos, Šķilbēnu Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīcā notika tradicionālie notikumi kā ceturtdien - Kunga pēdējo vakariņu piemiņas diena, piektdien -Kunga ciešanu piemiņas dievkalpojums, Lieldienu ēdienu pasvētīšana, Uguns un ūdens svētīšana, Kunga augšāmcelšanās svētku viģīlija, Euharistiskā procesija. Ticīgie, piedaloties Lielās nedēļas Svētajās Misēs, patiešām izdzīvo Kunga Jēzus Kristus ciešanas un no sirds teic „Kristus ir Augšāmcēlies! Patiesi Augšāmcēlies!”.

Šķilbēnu Romas katoļu draudzē Lielajā nedēļā ir divas diezgan senas tradīcijas: organizēt Vissvētākā Sakramenta adorāciju, kas sākas pēc Lielās Ceturtdienas Sv. Mises ap plkst.21.00 un turpinās līdz svētdienas rītam, kas noslēdzas ar Sv. Misi plkst. 9.00, un katru gadu notiek Krustaceļš no Šķilbanu ciema uz Rekovas ciemu (~ 2 km garumā).

Vecākie draudzes locekļi atceras, ka Krustaceļš no Šķilbaniem uz Rekovu notiek jau vismaz 9 - 10 gadus, jo šajā Krustaceļā jau esot gājuši uz veco baznīciņu. Bet Vissvētākā Sakramenta adorācija ir notikusi tik sen, cik vien var sevi atcerēties, jo jau bērnībā vecāki ir veduši bērnus uz baznīciņu. Šobrīd Šķilbēnu Romas katoļu baznīcā Vissvētākā Sakramenta adorācija notiek arī septembrī, kad godina Vissvētāko Jaunavu Mariju, un pirms Ziemassvētkiem. Lielākais pārbaudījums ir adorācija Lieldienu laikā, jo cilvēku klātbūtne, cilvēku lūgšanas, dziedāšana un slavēšana ir jānodrošina 60 stundas.

Šķilbēnu Romas katoļu draudzē ir ticīgie, kuri uzticīgi gadu no gada piedalās Vissvētākā Sakramenta adorācijā. Daudzi cilvēki, kuri nekad nav apmeklējuši adorāciju, brīnās par šiem draudzes locekļiem. Domā, ka viņi gan nevarētu izturēt, nav tik laba veselība, lai paliktu baznīcā visu nakti, tas ir tik ilgi, tur nebūs, ko darīt.

„Dievs mūs mīl, tāpēc ir jāpateicas Dievam. Tas ir liels prieks būt Vissvētākā Sakramenta priekšā. Gaidu šo mirkli. Lieldienu rītā prieks ir daudz lielāks, ja esmu bijusi, esmu šo laiku izdzīvojusi kopā ar Jēzu Kristu. Skatos krustā un domāju, cik ļoti Dievs mūs mīl. Dievs aicina pie sevis. Nevaru iedomāties, ka neiešu. Neviens mani nekur tā negaida, kā gaida Jēzus,” sajūtas atklāja draudzes locekle Janīna Lapsa. Viņas domām piebiedrojas arī citi adorācijas dalībnieki. „Es eju tāpēc, ka aicina Dievs. Kā var neizturēt? Vari mierīgi sēdēt un sarunāties ar Dievu bezgalīgi. Tas nav grūti”. „Es pat izstāstīt nevaru, cik man ļoti patīk un cik es Vissvētākā Sakramenta priekšā labi jūtos. Apmeklēju, lai tiktos ar Dieviņu. Domāju, ka citi neiet, jo nav gribēšanas un grib sevi žēlot. Pēc adorācijas ir viegluma sajūta, tas ir neparasti skaisti. Tas ir ļoti nepieciešami! Cik labi ir būt Dieva priekšā!” „Mīlu Dievu un Dievs mīl mani. Vēlos pabūt kopā ar viņu. Adorācija – tā ir iespēja izteikt lūgumus un padomāt.”  „Tas ir liels gods būt Dieva priekšā. Pat nesaprotu, kāpēc es esmu izredzētā, kāpēc es esmu tā, kas atsaucās Dieva aicinājumam un ir kopā ar Viņu Vissvētākā Sakramenta adorācijā. Kāpēc nenāk citi? Es taču neesmu ne ar ko labāka par citiem cilvēkiem, tikai atsaucos Dieva aicinājumam!”

Adorācijas laikā ticīgi lūdzas kopā, lūdzas privāti, lūdzas klusumā, dalās pārdomās, lasa Svētos Rakstus, lūdzas kopā Rožukroņa noslēpumus, dzied senās un jaunās dziesmas, atrod atbildes uz saviem jautājumiem, pārdomā par Jēzus Kristus dzīvi, savu dzīvi, ieklausās kā klusumā Dievs uzrunā. „Jēzus aicina ikvienu no mums doties pasaulē un izplatīt evaņģēliju. Ir jāiet un pašiem jādara. Krustaceļš bija draudzes iniciatīva, nolēmām, izdomājām un sākām darīt. Ikviens notikums ir jāorganizē nopietni un atbildīgi,” teica J.Lapsa.

Draudzes ticīgie cer, ka šīs tradīcijas turpināsies, jo tās ir skaistas un tiek darītas Dievam par godu. Galvenais, lai bērni un jaunieši redz un piedalās šajos notikumus, lai turpina šīs tradīcijas.

Baltinavas un Šķilbēnu draudžu prāvests Staņislavs Prikulis pateicās visiem, kuri apmeklēja Lielās nedēļas Svētās Mises, piedalījās Krustaceļā, Vissvētākā Sakramenta adorācijā, Euharistiskajā procesijā, sakopa baznīciņu un tās apkārtni svētkiem, un pateicās Garīgā semināra audzēknim Mārtiņam Kārklim, kurš bija atsūtīts Lieldienu praksē mūsu draudzēs, par palīdzību svētku svinēšanā. „ Ir skaisti, ka Jēzus sauc savus mācekļus sekot viņam! Sauc viņus par brāļiem un māsām. Caur baznīcu, caur kristību, esam kļuvuši Dieva bērni un varam saukt Jēzu par mūsu brāli. Jēzus dzīvoja starp mums, bet pats galvenais Augšāmcēlās. Parādīja mums ceļu. Mūsu priekšā vienmēr ir izvēle – vai mēs izvēlēsimies būt par Dieva bērniem, iespēju būt brāļiem un māsām Kristū. Nav lielāka goda cilvēkam, kā saukt Jēzu par savu brāli. Nav lielāka goda būt mācekļu vidū, būt vienotiem lūgšanā baznīcā, tas ir tas mirklis, kad kļūstam par brāļiem un māsām Kristū. Svarīgi, lai mūsu vidū valda Dieva miers, mīlestība vienam pret otru. Man arī otrs cilvēks ir jāsauc par brāli vai māsu, viņš vairs nav svešs, nav man nepatīkams, Dievs aicina arī mani dzīvot šajā mīlestībā. Aicinu novērtēt, dzīvot un priecāties par lielo godu, ko Dievs mums vājajiem, grēcīgajiem cilvēkiem ir parādījis. Tad Lieldienu prieks maina mūsu attiecības, ienes mūsu dzīvē svētību un apziņu, ka Jēzus sauc mūs par saviem brāļiem un māsām un ka Jēzus grib būt mūsu sirdī, mūsu vidū!” uzrunāja priesteris S. Prikulis.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

09.04.2015
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Ildze, Ilze, Izolde
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...