Viļakas novada domes mājas lapa

Sadarbības partneru dāvinājums Upītes pamatskolai

Marta nogalē Upītes pamatskolā atkal viesojās mīļie un gaidītie ciemiņi no Zviedrijas. Mūsu skolai ir izveidojusies sadarbība ar Lunnevadas tautskolu, kura atbalsta mūzikas un mākslas mācīšanu, īpašu uzmanību veltot talantīgākajiem skolēniem, tāpēc ciemiņi ieradās skolā ar dāsnām dāvanām.

Ciemiņiem piedāvājām noskatīties mūsu sagatavoto koncertu, bet rokās iegūla saldās konfekšu tulpes. Koncertā uzstājās V. Cibuļa skolas ģitāristu pulciņš, kuri muzicēja uz zviedru dāvātajām ģitārām. Dejoja paši mazākie skolas bērni – pirmsskolas grupiņa, kā arī dziedāja Upītes bērnu folkloras kopa. Ciemiņiem piedāvājām arī noskatīties prezentāciju – apkopojumu par mūsu ilggadējo sadarbību.

Kā viena no zviedru dāvanām mūsu skolēniem bija ekskursija, tāpēc izvēlējāmies maršrutu uz Lielvārdi un Skrīveriem. Pirmais apskates objekts bija A.Pumpura Lielvārdes muzejs, kurš atrodas senajā Lielvārdes muižas klētī Daugavas krastā jau kopš tā atklāšanas 1970.gadā.

Blakus muzejam atrodas Lielvārdes parks ar Lāčplēša gultu, Spīdalas bluķi, Lielvārdes ev.lut. baznīcu, koka skulptūrām un 13. gs. Livonijas ordeņa Lielvārdes pilsdrupām.

A.Pumpura Lielvārdes muzejs – tā ir vieta, kurā var ne tikai iegūt informāciju par latviešu tautas varoni Lāčplēsi, eposa autoru Andreju Pumpuru, par Lielvārdi un Lielvārdes jostu, bet arī pašam uz brīdi kļūt par Lāčplēsi, Laimdotu, Andreju Pumpuru, apsiet sev Lielvārdes jostu, un, protams, izcīnīt liktenīgo cīņu starp Lāčplēsi un Tumšo Bruņinieku! Tur mēs interaktīvajā spēlē izspēlējām A. Pumpura biogrāfiju un “ Lāčplēša” eposu. Aizrāvāmies visi: gan lielie, gan mazie. Sildījām savas plaukstas un Lāčplēša lielajai gultai uzticējām savas kvēlākās vēlēšanās, ticot, ka noteikti piepildīsies.

Ekskursijas saldākā daļa aizritēja Skrīveru mājas saldējuma ražotnē un Skrīveru “ Gotiņu” ražotnē.

Skrīveru mājas saldējuma" aizsākums meklējams Skrīveros, vietā, kur sākotnēji bija izveidota vienkārša, mājīga kafejnīca. Taču turpinot attīstīt "eko" idejas un pieturoties pie domas, ka labākā garša tomēr ir tajā, kas ir īsts, radās saldējums no dabīgām sastāvdaļām - īpašu garšu sniedz dabīgi audzētās piedevas (ogas, augļi). Bet dienā, kad šis saldējums iegaršojies Igaunijas prezidentam Tomasam Hendrikam Ilvesam (2009), "Skrīveru mājas saldējuma" meistaru vārds izskanēja gana tālu, lai meistariem pēcāk būtu darba pilnas rokas. Šobrīd "Skrīveru mājas saldējumu" var nobaudīt Skrīveros, vairākās Rīgas kafejnīcās un restorānos, kā arī zaļajos tirdziņos. Saldējuma meistari turpina radīt arvien jaunu izpratni par to, kas ir īsts saldējums un kā to baudīt.

"Skrīveru mājas saldējuma" kafejnīcā saldējuma baudīšana ir vesels stāsts. Viesiem tiek sagatavots saldējums dažādu veidu garšās, un tas tiek pasniegts nesteidzīgā, mājīgā atmosfērā. Gardēžiem ir iespēja atklāt plašāko saldējuma garšas piedāvājumu Latvijā – sākot ar teju vai visām Latvijas ogām (mellenes, zemenes, ķirši, smiltsērkšķi...) un beidzot ar dažnedažādiem garšas eksperimentiem - pacilājošo biezpiena saldējumu, sāļo tomātu, mārrutku, estragona saldējumu īpašās garšu kombinācijās, šokolādes un zilā siera, smiltsērkšķu, brūkleņu sorbertu, “Dzintara saldējumu” un citiem. Turklāt meistari labprāt dalās receptēs un pastāsta, kā pašiem pagatavot saldējumu. Viesiem arī neparasts pārsteigums – saldējuma baudīšana, skanot “saldējuma dzejai”.

Ja vēlaties nobaudīt 100% dabīgu saldējumu ar tikpat dabīgām garšām un aromātiem, noteikti pamēģiniet kādu no daudzajiem Skrīveru mājas saldējumiem. Neiedomājamas kombinācijas un salikumi. Un pats galvenais – ļoti garšīgi!

Saldumu darbnīcā “Skrīveru saldumi” uzzinājām konfektes "Gotiņa" tapšanas vēsturi, kā arī ietinām savas konfektes. Tinot konfektes, paši varējām tām pievienot dažādas piedevas - rozīnes, riekstus, saulespuķu sēkliņas. Pašgatavotās konfektes tika satītas gaumīgā tūtiņās, kuras varējām vest uz mājām.

Lai pa īstam iejustos tinēju darba procesā, katram ekskursijas dalībniekam tika izsniegti speciāls priekšauts un cepurīte - arī tos pēc ekskursijas varējām ņemt līdzi uz mājām.

Pavisam savādas un īpašas emocijas izbaudījām apmeklējot Likteņdārzu Koknesē. Likteņdārzs ir iecerēts kā "vieta, kur sastopas pagātne, tagadne un nākotne. Vieta, kur rast mierinājumu, smelties spēku un gūt iedvesmu piepildīt sapņus”. Likteņdārzs ir piemiņas vieta cilvēkiem, ko Latvija zaudēja 20. gadsimtā, – to, kas krituši karos, represēti, bijuši spiesti doties trimdā vai citādi cietuši savu politisko uzskatu dēļ. Gandrīz katrā latviešu ģimenē ir kāds cietušais. Tā ir vieta, kas simboliski stāsta, kāda ir bijusi maksa par latviešu tautas brīvību un neatkarīgu valsti, vienlaikus apliecinot latviešu tautas pastāvību un spēku, kas ļāvis tai izturēt un ar cerībām skatīties nākotnē.

Paldies zviedru sponsoriem un šoferītim J. Mežalam par brīnišķīgo ekskursiju!

Skolotāja S.Bukša
I.Romkas un E.Krakopes fotogrāfijas






01.04.2015
Kalendārs
« Oktobris 2021 »
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...