Viļakas novada domes mājas lapa

Radošais ceļojums-spēle

"Es eju dzīvē kā ar liesmām segta, lai mana zvaigzne rietētu vai austu” (Aspazija)

2015.gads Latvijas kultūrā un literatūrā ir nozīmīgs ar mūsu tautas dižgaru- Aspazijas un Raiņa- 150.dzimšanas dienu.

Atzīmējot talantīgās, spilgtās un emocionāli dziļās dzejnieces, dramaturģes un tulkotājas Aspazijas dzīves jubileju, Viļakas Valsts ģimnāzijā pulcējās 5.-9.klašu skolēnu komandas no visām novada skolām, lai piedalītos ceļojumā-spēlē ,,Es eju dzīvē kā ar liesmām segta, lai mana zvaigzne rietētu vai austu” (Aspazija). Šo izzinošo un radošo pasākumu organizēja novada latviešu valodas un literatūras metodiskā apvienība sadarbībā ar skolu bibliotekāru metodiskās apvienības vadītāju V.Riekstiņu un Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes vadītāju S.Šaicāni.

Ceļojums iesākās ar muzikālu sveicienu- Viļakas Valsts ģimnāzijas apdāvinātā un radošā jaunieša Normunda Orlova izpildītu pašsacerētu dziesmu, kuras sapņainā noskaņa harmoniski sasaucās ar Aspazijas romantisko būtību. Dzejnieces personības atklāsmi turpināja Viļakas Valsts imnāzijas 10.klases skolniece Elīna Zaķe, viena no novada talantīgākajām daiļrunātājām, izpildot fragmentu no Aspazijas autobiogrāfiskā darba ,,Zila debess zelta mākoņos”.

Skatoties prezentāciju par dzejnieces personību un daiļradi, pasākuma dalībnieki varēja gūt jaunas zināšanas, kā arī justies lepni par latviešu tautu, kurai pieder šāds gara lidojums. Prezentāciju mērķtiecīgi papildināja Rekavas vidusskolas jauniešu veidotā animācijas filma par Aspazijas dzejoli ,,Pasaciņa”.

Skolu jauniešus un viņu pedagogus uzrunāja ģimnāzijas direktores vietniece izglītības jomā V.Medne, kura akcentēja izcilās dzejnieces spilgto personību, uzsvēra dzejas nozīmi cilvēka garīguma un jūtu veidošanā, izteica prieku par radoši darboties gribošajiem skolēniem, kā arī atcerējās savus skolas gadus, izjusti un mīļi norunājot Aspazijas dzejas rindas.

Turpinājumā pēc dažādu krāsu ģeometrisku figūru izvēlēšanās tika izveidotas skolēnu grupas, kuras sāka ceļojumu-spēli, radoši darbojoties septiņās ,,pieturās”.

"IZJŪTU KALEIDOSKOPS”- Upītes pamatskolas skolotājas S.Bukšas vadībā skolēni ar aplikācijas, krāsu palīdzību uzbūra savu saulaino stūrīti un izveidoja gleznainus zīmējumus un interesantas kolāžas.

"KUSTĪBAS UN MŪZIKAS MIKSLIS”- Viļakas Valsts ģimnāzijas skolotāja I.Lindenberga kopā ar ceļotājiem kustībās un žestos atraktīvi un enerģiski ,,izdejoja” Aspazijas dzejoļus.

"ZINI VAI MINI!”- Rekavas vidusskolas pedagoģes A.Cibules uzdevumā bija jāatrisina krustvārdu mīkla par dažādiem dzejnieces biogrāfijas un daiļrades faktiem, tādēļ noderēja literatūras stundās gūtās zināšanas.

"ROTAĻAS AR KRĀSĀM”- Žīguru pamatskolas skolotāja S.Orlovska skolēnus sagaidīja ar krāsu apli un mudināja veikt vairākas radošas darbības – ierakstīt dzejolī trūkstošo tekstu (krāsas nosaukumu),izteiksmīgi to nolasīt, salīdzināt ar oriģinālo teksta versiju, kā arī uzspēlēt krāsu spēli ,,Twister”, kura ļoti aktivizēja un ieinteresēja.

"ESI DZEJNIEKS!’’- Viļakas pamatskolas un Valsts ģimnāzijas skolotājas R.Vilkastes meistardarbnīcā ceļotājiem noderēja radošās rakstīšanas iemaņas, tēlainā un loģiskā domāšana, kā arī aktualizētā pieredze un intuīcija, jo no sagrieztajām Aspazijas dzejas rindām bija jārada jauns dzejolis, kura salīdzināšanas laikā ar oriģinālu virmoja gan joki un smiekli, gan pārsteigums un lepnums par paveikto.

Viļakas Valsts ģimnāzijas pedagoģe S.Šaicāne skolēnus uzmundrināja ar domu, ka katrs no mums (arī dzejnieks) ir sava veida mākslinieks, un iepazīstināja ar veicamo – pēc Aspazijas aforisma asociatīvās uztveres lapas rāmītī uzzīmēt gleznu. Radošā procesa rezultātā tika izveidotas individualizētas un savdabīgas asociatīvas glezniņas, kurās atspoguļojās katra autora personības un uztveres neatkārtojamība.

"CEPSIM KOPĀ AR ASPAZIJU!”- ar Viduču pamatskolas skolotājas L.Babānes atbalstu šajā ,,pieturā” skolēni veidoja, dekorēja papīra tortes gabaliņus, iepazinās ar Aspazijas viedajām atziņām, izvēlējās sev tīkamāko un ievietoja to kūkas gabaliņā. Tādējādi, radoši un izzinoši darbojoties, kopīgi tika izveidota simboliska (dzejnieces dzīvesgudrību) svētku torte.

"ASPAZIJAS DZĪVES UN DAIĻRADES LABIRINTI”-Viļakas Valsts ģimnāzijas bibliotekāre V.Riekstiņa, sadarbojoties ar Viļakas pamatskolas lasītavas vadītāju R.Jeromāni, sagaidīja ceļotājus ar nopietniem (dažādu mācīšanās un komunikācijas prasmju attīstošiem) uzdevumiem: literatūras izstādē ,,ES skrēju pār dzīvi un kļuvu par dzeju’’ izvietotajos avotos skolēniem bija jāatrod vajadzīgā informācija un jāatbild uz viktorīnas jautājumiem.

Kad skolēni bija apceļojuši visas "pieturas”, visi atkal pulcējās zālē, lai rezumētu paveikto. Netradicionālā un interesantā darba rezultātā bija izveidotas gleznas, radīti jauni dzejoļi, atbildēts uz viktorīnu jautājumiem, ,,dejots”, tika izcepta pat dzimšanas dienas torte. Šajā ceļojumā uzvarētāju vai zaudētāju, protams, nebija: katrs bija ieguvējs.

Noslēgumā skolēni saņēma pateicības par aktīvu un radošu līdzdalību, kā arī Rekavas vidusskolas skolotājas A.Koniševas veidotās Aspazijas dzejas puķes, bet skolotāji-Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes apliecinājumus par vadītajām meistarklasēm. Tā kā ceļotāji bija mazliet piekusuši, tie devās atjaunot enerģiju, mielojoties ar pārvaldes un ģimnāzijas skolotājas B.Miņinas un skolas pavārīšu sagādāto cienastu.

Liels paldies skolēniem, skolotājām, Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes vadītājai S.Šaicānei, Viļakas pamatskolas direktorei A.Ločmelei, Viļakas Valsts ģimnāzijas administrācijai un pedagogiem, Birutai Miņinai, Rekavas vidusskolas animatoru grupai, Ruttai Jeromānei, Normundam Orlovam, Elīnai Zaķei, Amandai Orlovskai, Raineldai Zondakai, Kristiānai Ivanovskai, Sergejam Saveļjevam, Marijai Bratuškinai, skolas pavārēm un ģimnāzijas tehniskajam personālam!

Visiem veltu Aspazijas atziņu:
"Sevi pašu nekad nevar pazaudēt tas,
Kas lielā darbā paceļas,
Kam dvēsele pilna radošas dzīvības.”

Novada latviešu valodas un literatūras
metodiskās apvienības vadītāja Rasma Vilkaste


01.04.2015
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agne, Agnese, Agnija
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...