Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Upītē satiekam meistarus, dziedam latgaliski un dejojam latgaliešu dančus

27.martā Viļakas novada Šķilbēnu pagasta Upītes ciemā notika tradicionālais pasākums „Satiec savu meistaru!”, kuru organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas novadu un pilsētu pašvaldībām, un Kūkovas novada bērnu un jauniešu folkloras svētki "Pulkā eimu, pulkā teku".

Satiec savu meistaru!

Jau kopš 1999.gada Upītē ir iespējams satikt meistarus un apgūt senās prasmes. Šogad visiem interesantiem un arī folkloras svētku dalībniekiem bija iespējams apgūt linu virvju vīšanu, vērpšanu un šķeterēšanu ar ratiņu, koka virpošanu. Linu pakulu virvju vīšanu ierādīja vietējais, Šķilbēnu pagastaUpītes meistars Aloizs Šakins. Meistars mācīja visus interesentus kā no linu pakulām savij nelielu virves pavedienu, kurš tālāk ir jāsavij vismaz ar vēl vienu virves pavedienu. Lai savītu pavisam biezu un izturīgu virvi, vairāki virves pavedieni ir jāsavij kopā. Stipras virves veidojas no 4, 6, 8 un pat vairākiem sākotnējiem virves pavedieniem. Vērojot meistaru darbībā, liekas, ka viss ir tik vienkārši, bet, kad pašam vai pašai ir jāmēģina, tad pinas rokas, pavediens neiznāk vienāds, bet uzcītīgākajiem mācekļiem izdevās savīt savas pirmās virves.

Ligita Spridzāne mācīja vērp un šķeterēt ar ratiņu. Sākumā māceklēm un mācekļiem bija jāapgūst un jāpierod pie prasmes mīt ratiņu. Nākamais solis bija mācīties sašķetināt divus dzijas kamolus. Un pats grūtākais uzdevums bija mācīties vērpt dziju, kur visgrūtākais ir savirpināt vienveidīgi vilnu, lai pavediens nebūtu ne par tievu, ne resnu. Galvenais darba noslēpums ir pacietība un pamatprincipu ievērošana, šķeterējot, ratiņu griež pa kreisi, vērpjot pa labi, kā arī nākamais vilnas pavediens ir jāsavirpina rokās un tikai tad vērpjams. Daudzas meitenes izmēģināja un atzina, ka ir grūtas abas prasmes un regulāri jātrenējas, lai iegūtu iemaņas.

Andris Ločmelis mācīja, galvenokārt puišiem, koka virpošanu. Puišiem bija jāizmēģina spējas virpot uz kājminamās un elektriskās ripas. Visi vienbalsīgi atzina, ka ar elektrisko virpu virpot ir vienkāršāk un vieglāk. Kājmināmajai ripai grūti ir mīt ar kājām un ar rokām turēt kaltu un mēģināt izvirpot, piemēram, svečturi. Kad meistars palīdzēja mīt ripu, tad veicās labāk virpošana.

Šādās meistardarbnīcās ir iespējams redzēt senās prasmes, iepazīt meistarus, bet, lai patiešām apgūtu prasmi un paši sāktu ar to nodarboties, ir jādodas uz daudzām jo daudzām papildstundām pie seno amatu meistariem. Tikai patstāvīgi un regulāri darbojoties jaunās prasmes nostiprināsies un neaizmirsīsies.

Pulkā eimu, pulkā teku

Šogad Kūkovas novadu pārstāvēja: Upītes tautas namakapela (vadītāja Liene Logina), Baltinavas mūzikas un mākslas skolas kapela (vadītāja Ilona Bukša) un Rekovas puišu kapela (vadītājs Arnis Bukšs); latgaliski dziedāja Briežuciema bērnu un jauniešu folkloras kopa „Soldanī” (vadītāja Anita Pakalnīte) un Baltinavas kristīgās internātpamatskolas folkloras kopa „Ganiņi” (vadītāja Regīna Lāce); latgaliski dziedāja, latgaliešu dančus dejoja un rotaļās gāja Upītes bērnu folkloras kopa (vadītāji Ligita Spridzāne un Andris Slišāns) un Tilžas vidusskolas folkloras kopa (vadītāja Daiga Jēkabsone), kā arī individuālo dziedāt prasmi parādīja Sonora Logina (Baltinava), Agnese Razminoviča (Upīte), Kate Slišāne (Upīte), Domeniks Slišāns (Upīte). Individuāli startēja skalu lēcējs Domeniks Slišāns (Upīte), jostu lēcējas Daira Circene (Upīte) un Dagnija Razminoviča (Upīte); dvieļu dejotājas Kate Slišāne (Upīte), Laura Circene (Upīte), Dagnija Razminoviča (Upīte), Agnese Razminoviča (Upīte), Samanta Logina (Upīte) un Elīna Kļanska (Upīte).

„55 gadus atpakaļ Latvijā notika pirmie Skolu un jaunatnes dziesmu un deju svētki. Šogad Jums ir eksāmens, jo jūs žūrijai parādīsiet savu veikumu, mājās sagatavotos priekšnesumus. Senas un pamatīgas ir latviešu tradīcijas, Upīte ir tā vieta, kur paaudžu paaudzes saglabā latgaliskās tradīcijas. Lai Jums šodien sabiedroti ritma solī ir pamatīgums un rotaļīgums, lai skolotājus priecē skolēnu veikums, vērtēšanas komisijai, lai ir patīkama skatīšanās un lai noslēgumā paziņotu tikai labus un izcilus vērtējumus,” teica Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes vadītāja Sarmīte Šaicāne.

Folkloras kopu un individuālo dalībnieku uzstāšanos vērtēja Māra Mellēna, Dina Liepa, mūzikas eksperts no ASV Pauls Berkolds, etnomuzikoloģe Zane Šmite, tērpu speciāliste Aneta Karlsone.

Upītes bērnu folkloras kopa ieguva pirmās pakāpes diplomu, kas nodrošina piedalīšanos Dziesmusvētkos visas piecas dienas. Briežuciema un Tilžas folkloras kopas ar 3.pakāpes diplomu tiek uz Dziesmusvētkiem, kur 8.jūlijā Brīvdabas muzejā piedalīsies folkloras dienā.

Bet kapelām vēl jādodas uz skati Rīgā 26.aprīlī, kur sacentīsies ar visas Latvijas labākajām kapelām par iespēju nopelnīt ceļa zīmi uz dziesmu svētkiem. Uz skati dosies visas trīs kapelas -  Upītes tautas nama kapela, Baltinavas mūzikas un mākslas skolas kapela un Rekovas puišu kapela. Kā arī 26.aprīlī uz skati dosies individuālie dziedātāji un dejotāji cīnīties par iespēju piedalīties dziesmu svētku dižkoncertā. Lielie dziedātāji: Sonora Logina (Baltinava), Kate Slišāne (Upīte) un Domeniks Slišāns (Upīte)  un lielie dejotāji: skalu lēcējs Domeniks Slišāns (Upīte), jostu lēcējas Daira Circene(Upīte) un Dagnija Razminoviča (Upīte); dvieļu dejotājas Kate Slišāne (Upīte), Laura Circene (Upīte), Dagnija Razminoviča (Upīte), Agnese Razminoviča (Upīte), Samanta Logina (Upīte) un Elīna Kļanska (Upīte).

Vērtēšanas komisijas vadītāja Māra Mellēna atzina, ka patīkami ir skatīties, ka kopumā mūsu puses kolektīvu sniegums ir uzlabojies. Viņa ir priecīga, ka folkloras kopas darbojas tādās skolās, kur tās kādu laiciņu bija pazudušas un vēlēja, lai patiešām īsti un dzīvi izdzīvojam dziesmu, ko dziedam, rotaļas un dejas, kuras dejojam.

Neparastākais vērtēšanas komisijas loceklis bija Pauls Berkolds, kurš ir dzimis ASV, Sietlā, dzimis latviešu ģimenē, ģimenē no bērnības ir runājis latviski, apmeklējis latviešu skolu, viņa trīs bērni arī runā latviski un iesaistās latvisko tradīciju izzināšanā un saglabāšanā. „Šodien piedzīvoju vienreizēju, interesantu, skaistu un saviļņojošu notikumu. Jūtu, ka Jums tā ir ikdiena. Latviskās tradīcijas ASV mēs apguvām, bet tās bija svētdienas  nodarbības. Vairāk darbojos klasiskās mūzikas laukā, dziedājis esmu klasiku, operu. Darbojos mūzikas un mākslas institūtā Kalifornijā, kur mēs mēģinām savienot dažādas mūzikas disciplīnas. Tāpēc man ir interese arī par tautas mūziku, folkmūziku. Šodien esmu atradis garīgo avotu, pirmsākumu, kur šāda tautas mūzika un tradīcijas ir attīstījušās. Latgaliešu valoda man liekas interesanta, bet tomērman tā ir sveša. Sarunās bieži runā par vidi, kurā dzīvojam un darbojamies. Esmu pilsētas cilvēks, nepārzinu lauku vidi, nav tik bagāts vārdu krājums par lauku vidi. Šobrīd 6 nedēļas dzīvošu Latvijā, strādāju ar vokālās mūzikas studijām Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Jau pagājušajā gadā ASV biju iepazinies ar Zani Šmiti, uzzinot, ka mani interesē dažādi mūzikas stili, aicināja dodies līdzi uz Upīti. Esmu pateicīgs Zanei Šmitei un Mārai Mellēnai, kuras uzaicināja uz šo pasākumu,” sajūtās dalījās Pauls Berkolds.

Citas kultūras, citas mūzikas pasaules eksperts P.Berkolds vēlēja: „Lai Jūsu bērniem un jauniešiem ir labi pedagogi, kuri māca kā vingrināties, motivē trenēties, māca iedziedāties, kā paņemt notis, kā attīstīt lielāku diapazonu, parādīt kā vieglāk paņemt noti, kā paņemt vienādi visus toņus. Mūzika mūs vieno, neskatoties kādā mūzikas žanrā darbojamies. Balss tehnika, balss pedagoģija, elpa, elpas ņemšana, skaņa ir nozīmīga ikvienā mūzikas žanrā. Lai izdodas saglabāt šo dzīvo tradīciju!”

Paldies Valsts Kultūrkapitāla fondam un Viļakas novada domei par atbalstu projekta „Kūkovas novada bērnu un jauniešu folkloras svētki Upītē” īstenošanā.

Informāciju sagatavoja Vineta Zeltkalne sadarbībā ar Nemateriālās kultūras mantojuma centra „Upīte” direktoru Andri Slišānu

Foto: Vineta Zeltkalne


31.03.2015
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Antis, Antons, Antonijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...