Viļakas novada domes mājas lapa

Tikšanās ar ābeču kolekcionāru Juri Cibuli Rekavas vidusskolā

14. janvārī, trešdien, kultūras centrā „Rekova” notika tikšanās ar ābeču kolekcionāru, vairāku grāmatu autoru un valodu pētnieku Juri Cibuli. Viņa kolekcijā ir aptuveni 8600 ābeču no 217 zemēm 1060 valodās. Nav precīzu datu, cik pasaulē ir valodu. Grūti arī atbildēt uz jautājumu: „Cik daudz cilvēku runā vienā valodā?’’ Tiek uzskatīts, ka pasaulē ir 3 000-10 000 valodu.

Ābece ir pirmā lasītmācīšanās grāmata. Tā ir maza enciklopēdija, kurā saprotami tiek sniegtas zināšanas par savas tautas vēsturi, ģeogrāfiju, kultūru un sasniegumiem dažādās dzīves jomās. Ābece ir tautas gara ‘’atspulgs’’.  Ābeces uzdevums ir iepazīstināt mazo bērnu ar burtiem, iemācīt lasīt dzimtajā valodā.

Ābeču daudzveidība ir pārsteidzoša. Piemēram, turku valodā ir viens nekārtnais darbības vārds, angļu valodā – 283, esperanto valodā nav neviena. Ziemeļamerikas indiāņu čipeva valodā darbības vārdam ir ap 12 000 formu, tabasarnu valodā ir 48 lietvārda locījumi, kabardiešu valodā vietniekvārdam ir 28 personas. Pārsteidzošs atklājums ir havajiešu un rotokas alfabēti, kuros ir attiecīgi 12 un 11 burti. Ubihu valodā ir 80 – 85 līdzskaņu fonēmas un viena pati patskaņa fonēma a.

Aborigēnu  djirbal valodā ir četras dzimtes – vīriešu, sieviešu, nekārtnā un ēdamā, igauņu un angļu valodā lietvārda dzimtes vispār nav.

Rakstu valoda ar visilgāko nepārtraukto vēsturi ir ēģiptiešu valoda. Valoda, kurā runā visvairāk cilvēku, ir ziemeļķīniešu jeb mandarīnu, tajā runā apmēram 70% no Ķīnas iedzīvotājiem.

Visvairāk izplatītā ir angļu valoda, kurā runā aptuveni 10% Zemes iedzīvotāju vismaz 30 neatkarīgās valstīs.

Uzskata, ka ir 20 vai vairāk valodu, kurās nav iespējams vairs sarunāties, jo dzīvs palicis tikai 1 iedzīvotājs.

Juris stāsta arī par žestiem, kuri tautās ir pārsteidzoši atšķirīgi, piemēram, piekrītot latvieši māj ar galvu, taču bulgāri un dažas tautas Indijā tieši pretēji – krata galvu, tibetieši izbāž mēli, eskimosi paceļ uzacis.

Lasīt lielākā daļa latviešu valodā iemācījās no grāmatas, uz kuras vāka ir liels, krāšņs gailis. Tā, protams, ir ābece. Uz latgaļu ābeču vāka gailis gan nekad nav bijis.

Izrādās, ka katrā valodā gailis dzied citādāk, arī suns rej atšķirīgi.

Tā Juris mums varētu stāstīt bezgalīgi, taču pusotra stunda pavisam nemanot ir pagājusi, atliek vien pateikties par interesanto stāstījumu. Dāvinām  Jurim pašreizējo skolotāju fotogrāfiju, kurā gan diemžēl vairs neviena viņa skolotāja nav, vien daži skolasbiedri.

Atliek vien piekrist J. Cibuļa teiktajam grāmatā ’’Valodu brīnumainā pasaule’’, ka ‘’valoda ir vienīgais, ko ir derīgi apgūt pat slikti’’ un ka ‘’mums katram uz pleciem ir sava laboratorija’’.

Aina Cibule, Rekavas vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja

20.01.2015
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agne, Agnese, Agnija
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...