Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Tezē tikšanos Rīgā apmeklē Šķilbēnu un Baltinavas draudzes pārstāvji

Uzticības svētceļojumu uz zemes, kas no 26. līdz 28.septembrim notika Rīgā, apmeklēja Baltinavas un Šķilbēnu Romas katoļu draudžu prāvests Staņislavs Prikulis, Šķilbēnu draudzes jaunietes Sabīne Koniševa, Evija Mežale, Inga Eglīte, Santa Mežale un Baltinavas draudzes katehēte Rudīte Laganovska, jaunietes Anna Laganovska un Viktorija Kušnire.  „Tezē kopienas brāļi ik gadu organizē dažāda mēroga jauniešu tikšanās Āfrikā, Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā, Āzijā un Eiropā, kas gadu gaitā kļuvušas par uzticības svētceļojumu uz zemes. Dodoties no pilsētas uz pilsētu, Tezē kopienas brāļi kopā ar jauniešiem ik reizi atgādina pasaulei par evaņģēlija prieku un cerību. Baltijas reģionālo tikšanos Rīgā iniciējusi Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīca un Romas katoļu baznīca Latvijā.” (Avots: http://taizeriga2014.lv)

Tezē kopienas dibinātājs ir brālis Rožē, kurš Otrā pasaules kara laikā saprata, ka ir jāpalīdz cilvēkiem, kuri cieš šajā smagajā pārbaudījumā. 1952.-1953. gada ziemā kopienas dibinātājs uzrakstīja Tezē kopienas noteikumus. Kopiena vēlas, lai tās dzīve būtu zīme iespējamam mieram starp sašķeltajiem kristiešiem un tautām. Tezē kopiena atrodas  Francijas rietumu daļā. Šobrīd Tezē kopienā ir vairāk kā simts brāļu, kas nāk no trīsdesmit dažādām nācijām. Tur ir gan katoļi, gan arī protestanti.  Kopienu katru gadu Francijā apmeklē vairāki tūkstoši svētceļnieku, īpaši gaidīti ir jaunieši.

Šogad Rīgā, lai lūgtos par mieru pasaulē, pulcējās  1000 jaunieši no 16 valstīm. Bija ieradušies jaunieši no Krievijas, Ukrainas, Lietuvas, Igaunijas, Skandināvijas valstīm,Itālijas, Polijas un citām valstīm. Tezē uz tikšanām aicina jauniešus vecumā no 16 – 35 gadiem. Vienkāršā lūgšana, vienkāršās Tezē dziesmas nereti jauniešiem ir pirmā tikšanās ar Kristu, Dievu, baznīcu un pirmais aicinājums sekot un ieticēt Dievam.

Cilvēki, kuri ir apmeklējuši Tezē kopienu Franciju, piedalījušies uzticības svētceļojumos uz zemes, var daudz stāstīt par redzētu, piedzīvoto un izdzīvoto. Bet vislabāk, ja jaunietim ir pašam bijusi iespēja apmeklēt Tezē pasākumus.

„Katehēte Žanna Maksimova iedeva mums informāciju par Tezē tikšanos Rīgā un teica, lai braucām. Iegājām tikšanās norisei speciāli izveidotājā mājas lapā, iegūtā informācija par pasākumu ieinteresēja un tāpēc nolēmām pieteikties”, uz jautājumu kāpēc izlēmāt doties, atbildi sniedza Tezē Baltijas reģionālās tikšanās dalībniece Sabīne Koniševa. Ierodoties Rīgā, jaunietes devās reģistrēties uzSv. Ģertrūdes baznīcu, bet kopīgās lūgšanas notika Sv. Pētera baznīcā. „Sagaidot jaunieši mūs uzrunāja angliski. Nācās uzreiz atzīties, ka esam latvietes. Pēc reģistrācijas mums pakaļ atbrauca viesģimene. Es, Evija un Inga dzīvojām vienā ģimenē, jo es un Evija vēl neesam 18 gadus vecas, tāpēc atbildību par mums ir jāuzņemas vienam pieaugušajam. Sākumā domāja, ka Rīgā nebūs tik daudz viesģimeņu, kuras gribētu uzņemt jauniešus savās ģimenēs. Izrādījās, ka viesģimeņu ir vairāk nekā jaunieši, kuri ieradās uz šo tikšanās. Daudzi bija pārsteigti par rīdzinieku viesmīlību. Dzirdēju gan gadījumus, ka ārzemniekiem neesot patikusi viesģimene, jo esot bijis daudz mājdzīvnieku, un viņi no tās aizbēga. Mūsu viesģimene bija ļoti jauka ģimene,” pirmos iespaidus atklāja Sabīne.

Evija, Sabīne un Inga bijušas vienīgās jaunietes, kuras tika nosūtītas uz Rīgas Kristus eveņģeliski luterisko draudzi, tāpēc visus Tezē pasākumus apmeklēja Vecrīgā, tikai svētdienas rīta dievkalpojumu apmeklēja Rīgas Kristus draudzē. Sabīne un Inga pirmo reizi apmeklēja dievkalpojumu luterāņu baznīcā. Jaunietes bija pārsteigtas, ka sprediķi teikusi sieviete. Jaunietes uzņēma ļoti labi, jo draudzes locekļi priecājās, ka arī uz viņu nelielo draudzi ir atsūtīti svētceļnieki un ļoti priecātos, ja būtu bijis vairāk svētceļnieku.

Kopīgās Tezē lūgšanas jaunietēm ļoti patika, jo dziesmas esot bijušas ļoti jaukas, ļoti skaisti dziedājis koris, visi dalībnieki sēdējuši uz zemēs (uz paklājiem)  baznīcā, katram dalībniekam tika iedota grāmatiņa ar programmu un dziesmām. Lūgšanas laikā bija arī dziesma, kura  tikusi dziedāta visās valodās, no kurām bija ieradušies dalībnieki šajā pasākumā. „Bija liels prieks redzēt un satikt pazīstamus cilvēkus, mūsu diakonu Juri Skutelu, apmeklēt Sv. Misi Sv.Magdalēnas baznīcā Romas katoļiem, kuru latgaliešu valodā celebrēja priesteris Staņislavs Prikulis. Otrajā dienā bija iespējams apmeklēt dažādus seminārus un darbnīcas. Bija daudz interesantu tēmu, tāpēc bija grūti izvēlēties, ko apmeklēt. Sadalījāmies, lai apmeklētu dažādus seminārus. Apmeklējām „Aicinājums dzīvot Dievam”,  „Kalpošana nabadzīgajiem”, „Izvēlēties piedot”. Pārsteidza, ka  iespējams skaisti dejot ir arī jaunietim, kurš pārvietojas ratiņkrēslā,” ar iespaidiem dalījās Sabīne. Tezē tikšanās dalībnieki maksā noteikto dalības maksu, ikvienas Tezē rīkotās tikšanās laikā dalībniekiem tiek nodrošinātas arī nelielas pusdienas un vakariņas.

Evija Mežale atzina, ka arī viņai ļoti ir paticis Tezē pasākums. „Uzrunāja vienkāršās un meditatīvās dziesmas. Bija savādāk nekā biju iedomājusies. Ļoti patika viesģimene, kura mūs uzņēma. Īpaši patika piektdienas vakarā lūgšana ap krustu un sestdienas vakarā – Kristus gaismas svinības. Uzrunāja sirsnīgā atmosfēra un vienotība,” sajūtas atklāja Evija. Sabīne papildināja, ka gaismas svinības lūgšanā visiem tika izdalītas nelielas, tievas svecītes, tās aizdedzināja. Visiem dega svecītes – gaisma, bet tad pēkšņi visiem vienlaicīgi svecītes nodzisa, kāds vēl mēģina aizdedzināt, bet nevar. Vēlāk jaunietes uzzināja, ka tās ir tādas speciālas sveces, kuras pašas nodziest, tādējādi tiek nodrošināta lielāka drošība.

Priesteris Staņislavs Prikulis sacīja: „Es esmu ļoti priecīgs, ka jaunieši no Baltinavas un Šķilbēnu draudzēm arī atsaucās uz aicinājumu. Tā bija unikāla iespēja, jo pirmo reizi Tezē tikšanās notika Rīgā. Ceram, ka notiks vēl kādreiz,  bet nezinām kad. Piedalījās ļoti daudz priesteru no Latvijas draudzēm un Garīgā semināra audzēkņi. Pasākumā piedalījās arī arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis. Man arī ļoti patika šī tikšanās.  Man tā bija pirmā tikšanās ar Tezē, ieguvu  unikālu pieredzi. Bija saviļņojuši lūgties Sv.Pētera baznīcā, tikties un runāt ar Tezē brāļiem. Tezē brāļi nebaidās priekšā novietot krustu un Dievmātes ikonu ar Jēzus bērniņu.”

Aicinājums ir ikvienam interesentam, neatkarīgi no reliģiskās piederības, vecumā no 16 – 35 gadiem Šķilbēnu Romas katoļu draudzes jauniešu atklātos iespaidus piedzīvot pašiem piedaloties Eiropas jauniešu uzticības svētceļojumā uz zemes, kas šogad no 2014.gada 29.decembra līdz 2015.gada 2.janvārim notiks Prāgā, Čehijā (vairāk informācijas skatīties www. taize.fr). Aicināti jaunieši doties kopīgos meklējumos, lai atklātu no jauna vai atrastu atkal jēgu dzīvei, jaunu dzīvīgumu, lai sagatavotu sevi uzņemties atbildību un sadzirdēt savu aicinājumu dzīvē.

Teksts: Vineta Zeltkalne
Foto: no personīgā arhīva08.10.2014
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Ildze, Ilze, Izolde
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...