Viļakas novada domes mājas lapa

Skolnieks cauri laikiem

Ikviens no mums kādreiz gājis skolā. Un katram no mums ir savas atmiņas par skolu. Laiks iet,  mainās skolu mācību piedāvājums un prasības, kā arī mērķi un uzdevumi, bet skolnieks visos laikos ir un paliek skolnieks. Viļakas novada muzejā 26.septembrī notika pasākums “Skolnieks cauri laikiem”, kura mērķis bija parādīt mūsdienu skolniekiem, kāda ir bijusi  skolnieku dzīve agrāk un kā tā laika gaitā mainījusies. Pasākumā tika apskatīti trīs laika periodi-19.gs beigas, brīvvalsts laiks un padomju laiks. Par avotu tika ņemtas ziņas no Viļakas apkārtnes skolām, kuru materiāli glabājas Viļakas novada muzeja krājumā.

Lai bērni labāk izprastu kāda skolas dzīve bija 19.gs II.pusē Viļakas apkārtnē, par pamatu tika ņemtas Eržepoles skolas skolnieku atmiņas. 19.gs II.pusē skolniekiem vēl nebija tik daudz mācību priekšmetu kā tagad, galvenais uzdevums bija bērnus iemācīt lasīt, rakstīt un rēķināt. Skolnieki pasākuma laikā piemērija vīzes un pastalas, rakstīja ar tinti un spalvaskātu, lasīja tekstu gotu šriftā, mēģināja skaitīt ar kociņu palīdzību, atsevišķi tika runāts par uzvedību skolā un dažādiem sodiem par nepaklausību.

Laikam mainoties 1918.gadā Latvijas valsts ieguva neatkarību. Izglītības sistēma notika pārmaiņas, kuras paredzēja patriotisma audzināšanu skolniekos, izmainījās mācību piedāvājuma klāsts. Skolniekiem bija iespēja apskatīt brīvvalsts laika mācību grāmatas, skolnieki iejutās militārās mācības un vingrošanas stundās, skolnieki iemācījās sveicināt skolotājus, kā to darīja Viļakas Valsts ģimnāzijas audzēkņi, kā arī tika runāts par pašu klašu iekārtojumu, skolas noteikumiem un likumiem.

Apskatīta tika arī padomju laika skolnieka dzīve. Padomju laiks arī ieviesa savas korekcijas izglītībā, kad skolu sistēma bija pakārtota padomju valdības politikai. Ideoloģiskā audzināšana bija ieviesta visos mācību priekšmetos, kā arī ārpusstundu aktivitātēs. Skolnieki uzzināja kā padomju laikā ģērbās skolnieki, kādus priekšmetus mācījās, kādas bija uzvedības normas, kā arī par organizācijām kādās tolaik iesaistījās skolnieki. Varēja aplūkot pionieru, oktobrēnu un komjauniešu nozīmītes, uzmērīt pionieru atribūtiku, kā arī apskatīt un iesēsties padomju laika skolas solā.

Pasākuma rezultātā skolēni pilnveidoja savas zināšanas par Latvijas un sava novada vēsturi. Īpašu bērnu interesi piesaistīja 19.gs II.puses skolnieka ikdiena, kas būtiski atšķiras no mūsdienu skolnieka dzīves. Pasākuma laikā bērni atzina, ka mācīties agrāk ir bijis daudz grūtāk nekā tagad.

Teksts: Viļakas novada muzeja vadītāja R.Gruševa un krājuma glabātāja M.Boldāne
Foto: M.Boldāne01.10.2014
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Alnis, Andulis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...