Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Diakona vasara Baltinavas un Šķilbēnu draudzēs

Diakons Juris Skutels vasaras praksi šogad pavadīja Baltinavas un Šķilbēnu Romas katoļu draudzēs. Rīgas Garīgā semināra students, divdesmit trīs gadīgais Juris Skutels par diakonu tika iesvētīts 2014.gada 1.jūnijā Svētās Mises laikā Rēzeknes Jēzus Sirds katedrālē. Baltinavas un Šķilbēnu draudžu gados vecākie ticīgie atceras, ka šajās draudzēs vasaras praksē ir bijuši Garīgā semināra studenti, bet vēl nebija kalpojis diakons. Tāpēc Baltinavas un Šķilbēnu draudžu prāvesta Staņislava Prikuļa ziņu, ka šogad nepilnus divus mēnešus draudzē kalpos diakons, cilvēki uztvēra ar prieku un ar nepacietību gaidīja pirmo satikšanos ar diakonu.

Juris Skutels ir dzimis Daugavpilī. Juris nav cēlies no dzimtas, no kuras būtu nākuši priesteri.  Pētot radu rakstus, šādu faktu nav atklājis.Ir atklājies vienīgi tas, ka nesen iesvētītaispriesteris Guntars Skutels esot attāls radinieks. Pirms Garīgā semināra svētceļojumos esot gājis trīs reizes no Līksnas. Šajos svētceļojumos nostiprinājās pārliecība atsaukties Dieva aicinājumam un doties studēt uz Garīgo semināru. Pirms Garīgā semināra viņam ir bijusi pieredze kalpot baznīcā pie altāra kā ministrantam, bet tikai neilgu laiku.

Visspilgtāk no šīs prakses Jurim Skutelam atmiņā paliks iespēja sprediķot katru dienu, jo priesteri Staņislavs Prikulis un Ivars Vigulis deva šo iespēju, lai prakses laikā būtu iespējams praktizēties. „Gatavojoties svētceļojumam, man bija unikāla iespēja iepazīties ar draudzes locekļiem. Mums bija izveidojusies laba komanda, ar kuras palīdzību mums izdevās labi novadīt svētceļojumu. Šis nebija mans pirmais svētceļojums, ko organizēju. Esmu jau bijis svētceļojuma organizators un garīgais vadītājs. Šī svētceļojuma organizatoru komanda man palīdzēja noorganizēt ēdināšanu, nakšņošanu, sarunāja pavāru, u.c., par ko es viņiem esmu bezgala pateicīgs.Pateicoties komandas darbam, mans galvenais uzdevums bija rūpēties par garīgo vadību svētceļojuma dalībniekiem”, stāsta J.Skutels.

Diakons var darīt visu, ko dara priesteris, izņemot – celebrēt Svēto Misi, dot grēku piedošanu un sniegt Slimnieka sakramentu. „Katru gadu semināristiem ir trīs prakses: Ziemassvētku, Lieldienu un lielā vasaras prakse. Kad es šogad devos uz vasaras praksi, es nezināju, ko no tās sagaidīt, jo nepazinu šīs draudzes. Bet es neraizējos par darbu, kas mani tur sagaidīja, jo biju noskaņojies darīt visu, uz ko Dievs mani aicinātu caur draudzes prāvestu. Šī bija viena no labākajām praksēm, kur es varēju mācīties pastāvību, t.sk. saimnieciskos darbus – gatavot ēst, mazgāt traukus, mazgāt un gludināt personīgo veļu, uzkopt māju, pļaut mauriņu, to pļaujot ar trimmeriun mauriņpļāvēju. 14.augustā Aglonā pirmo reizi kristīju bērniņu. Laulāt gan vēl nav sanācis, uz ko diakonam ir visas tiesības. Šādas prakses ir svarīgas. To var salīdzināt arcilvēku, kurš vēlasiemācīties peldēt.Viņš sākumā iemācās teoriju, bet vēlāk viņam ir vajadzīga prakse, bez kuras no viņa nekāds labais peldētājs nevar sanākt. Līdzīgi ir ar topošajiem priesteriem. Šādas prakses ir ļoti būtiskas priestera formācijas ceļā, lai viņš spētu teoriju pielietot dzīvē”, tā prakses nozīmi vērtē J.Skutels.

Juris Skutels ir bijis praksē pie Kalupes, Nīdermuižas, Ārdavas, Dubnas prāvesta, vairākkārt Krāslavā, praksē bijis arī Ludzā, Pildā, Rēzeknē, Preiļos, Krustpilī un Līksnā.

Rīgas Garīgā seminārā topošajiem priesteriem pasniedz mācību priekšmetu homilētiku, kurā māca kā pareizi veidot sprediķi. Līdzīgi kā skolniekiem māca rakstīt sacerējumus, kas sastāv no ievada, iztirzājuma un nobeiguma, tā arī sprediķi sastāv no šīm trīs daļām. „Homilētikas nodarbībās mēs iepazīstamies ar izcilākajiem sprediķotājiem, pārrunājam to, kā labāk veidot sprediķi. Katram priesterim ir jāatrod savs stils, ar kura palīdzību viņš labāk spētu izteikties. Es savu stilu vēl neesmu pilnībā izkopis. Gatavojot sprediķi, es parasti mēģinu uz lapas pierakstīt galveno domu, plāna punktus,tos apvijot ar pamattekstu, un tad saviem vārdiem to pārstāstu ticīgajiem. Ja es nolasu uzrakstītu sprediķi, tad tas tik labi neuzrunā ne mani pašu, ne cilvēkus”, atklāja diakons. Šķilbēnu draudzes ticīgos uzrunāja JuraSkutela sprediķos pastāstītā personīgā pieredze,un, stāstot par lūgšanas nozīmi, ticīgie, pateicoties vienkāršajam diakona minētajam piemēram, atcerēsies, ka ir svarīgi dienas beigās pateikties Dievam, minot konkrētas, skaidri nosauktas lietas, par ko tieši pateicamies.  „Pirmkārt, uzsākot lūgšanu, ir svarīgi sagatavoties tai, noskaņojot un atverotsirdi sarunai ar Dievu. Dievs irPersona, un līdzīgi kā ar jebkuru citu personu, mums visa uzmanība sarunā ir jāvelta tai, lai tas, ar kuru mēs runājam, mūsos klausītos un mēs viņu dzirdētu. Otrkārt, svarīgi ir zināt, ko Tu vēlies no Dieva un, treškārt, vienmēr būt gatavam pieņemt Dieva gribu, lai arī kāda tā būtu”, tā pamācīja diakons.

Ja,kalpojot draudzē, būtu situācija, ka jaunieši neiet uz baznīcu, neapmeklē Sv.Mises, topošais priesteris izmantotu tradicionālās metodes kā aicināt jauniešus nākt uz baznīcu. Viņš noorganizētu lūgšanas grupiņas, Alfas kursus, dotos uz skolu, lai uzrunātu bērnus un jauniešus.Viņš atklāja arī ceļu kā uzrunāt cilvēkus, lai viņi sadzirdētu Dieva aicinājumu un priestera teikto. „Lai kādu cilvēku iepazīstinātu ar Dievu, sākumāšis cilvēks pats būtu jāiepazīst.Jāiepazīst viņa garīgās attīstības līmenis. Esmu ievērojis, ja cilvēkam tiek sludināts Evaņģēlijsbez iepriekšēja ievada unbez priekšstata par šo cilvēku, tas cilvēku neuzrunā. Tad viņam var pastāstīt savu liecību, kas man ir Dievs, un ko Viņš manā labā ir paveicis. Ja cilvēku tas sāk interesēt, tad var sākt piedāvāt vairāk informācijas par Dievu, par attiecībām ar Viņu, par Baznīcu, kalpošanu tajā, u.c.”, darbības soļus atklāja diakons Juris Skutels.

„Katru vakarues pateicos Dievam par nodzīvoto dienu, par saņemtajām žēlastībām,par konkrētām lietām, ko dienas laikā esmu saņēmis vai piedzīvojis, par labām un ne tik labām, par visām, tās nosaucot vārdā. Ikdienā es, kā jebkurš patiess kristietis, saskaros ar pārbaudījumiem, kurus Dievs pieļauj, manai attīstībai un svēttapšanai. Tie ir kārdinājumi, visāda veida pārbaudījumi, kurus palīdz pārvarēt un cīnīties ikdienas lūgšana. Jēzus ir teicis: „Esiet nomodā un lūdziet Dievu, ka nekrītat kārdināšanā!” (Mt 26, 41a) Ikdienas lūgšana, kas ir dialogs ar Dievu, ir kristieša pamataicinājums, kuru es mēģinu īsteno savā dzīvē, un uz to aicinu arī citus, atklājot tā skaistumu un pievilcību,” aicināja Juris Skutels.

Jaunieši no Balviem un Baltinavas, kuri piedalījās svētceļojumā Baltinava – Aglona 2014, atzina, ka šis esot bijis garīgi piepildītākais svētceļojums, un pateicās Jurim Skutelam par sniegto atbalstu un garīgo stiprinājumu.

Baltinavas un Šķilbēnu draudžu ticīgie pateicās Dievam par iespēju iepazīt un iemīļot sirsnīgo un vienkāršo diakonu Juri Skutelu. Novēl Jurim Dieva palīdzību, izturību, spēku un degsmi iet šī aicinājuma ceļu, kalpot draudzēs un palīdzēt cilvēkiem atrast ceļu pie Dieva!

Teksts: Vineta Zeltkalne

Foto: no personīgā arhīva

 

02.09.2014
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...