Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Kokoreviči tiekas trešo reizi

Daudzas dzimtas gribētu tikties dzimtu salidojumos, bet nav neviena, kurš uzņemtos grūtos un atbildīgos organizatora pienākumus. Kokorevičiem ir paveicies, jo jau trešo reizi salidojumu rīko Vecumu pagasta iedzīvotāja Silvija Gorbačova (dzimusi Kokoreviča).

KOKOREVIČU VIZĪTKARTE
Viļakas novadā dzīvo 246 Kokoreviči, Vecumu pagastā -144 Kokoreviči
Populārākais vārds un uzvārds Vecumu pagastā ir Pēteris Kokorevičs
Kokoreviči ir mērķtiecīgi, sabiedriski, talantīgi
Pirmais salidojums notika 2007.gadā, otrais - 2010.gadā
Trešajā salidojumā piedalījās ~ 110 dalībnieki

„No Jūsu smaidiem, sirds siltuma ir palikušas siltākas šīs nama sienas. Sudraba birzi izejot, tika nosauktas vairākas darbavietas dažādās nozarēs, no tā var secināt, cik Jūs esiet daudzveidīgi un cik liels pienesums ir dots Latvijas tautsaimniecībā. Šodien aizmirsīsim par tituliem, amatiem, darbiem un pienākumiem, mums to šodien nav, bet mums ir tiesības izdzīvot, izspēlēt šo dienu priekā no sirds uz sirdi. Trešajā Kokoreviču saietā novēlu visiem apzināties savas saknes, jo tie, kas zaudē tās var pazust arī paši,” atklājot saietu, teica galvenā pasākuma organizatore Silvija Gorbačova.

Kokoreviču saietu 2014.gada 28.jūnijā Borisovā, Vecuma pagastā, apmeklēja cilvēki, kuriem ir uzvārds Kokoreviči, sievietes, kuras ir dzimušas Kokorevičas, bet tagad ieprecējušās citās dzimtās. Saietu apmeklēja arī skolotājas Albīna Veina, Veneranda Medne, kuras Kokorevičus ir mācījušas vairākās paaudzēs. „ Jo tālāk mēs aizejam no bērnības, jo vairāk gribam atgriezties tur, kur ir kārts mūsu šūpulis. Šodien esam sapulcējušies piedzimušie Kokoreviči, salaulātās ar Kokorevičiem, bērni, mazbērni, sābri, radi un draugi. Svētais mirklis ir šis. Mans vacins un vacīte mātes dzimtā ir Kokoreviči, manas mammas jaunības uzvārds arī ir Kokoreviča. Nāca atklāsme, ka arī manī rit kādas lāses no Kokoreviču asinīm. Mēs viens otram esam Dieva dāvana. Katrs mēs esam Dieva acīs vērtīgs un mīlēts. Katrs mēs esam viens otram vajadzīgs, tāpēc svētīsim viens otru,” atklāja Eva Dortāne (Genofeva Lakše).

Kokoreviču saietu apmeklēja arī vienkārši atbalstītāji un draugi. Apmeklēja arī Vecumu pagasta pārvaldes vadītāja Ligija Logina. Pārvaldes vadītāja atzina, ka ir patiess gods un prieks piedalīties trešajā Kokoreviču saietā. „Nezinu citu dzimtu Vecumu pagastā, kuri būti tik uzņēmīgi, lai organizētu šādas satikšanās. Un tāpēc liels paldies Silvijai, kura uzņēmās šo darbu. Novēlu Jums izbaudīt šo vakaru, iepazīties ar radiniekiem, nodibināt sakarus un šādu salidojumu atkārtot drīzi vien,” vēlēja Ligija Logina.

Patriotiskie Kokoreviči uz saietu bija ieradušies ar T-krekliem, uz kuriem ir uzraksts Kokoreviči. Tādus T-kreklus esot varējis iegādāties pirmajā salidojumā.  Kokoreviču saietā vadīja gājienu no estrādes uz tautas namu, aicināja iziet caur sudraba birzi, informāciju par dalībniekiem stāstīja, nebēdnīgas atrakcijas organizēja teātra grupa „Vakara naglas” no Vectilžas  jeb senais nosaukums Veckokorevas.

Vecākā saieta dalībniece ir 86 gadus vecā Broņislava Kokoreviča, kura ir dzimusi Kokoreviča un arī apprecējās ar Kokoreviču. Dzimtās mājas atrodas Rejevas ciemā, bet jau kopš 1994.gada dzīvo dzīvoklī Semenovā, jo pēc vīra nāves vienai pašai bijis grūti  tik galā ar saimniecību. Kādreiz Rejevā dzīvojušas 22 saimes, tagad tikai 2 saimes. Esot apmeklējusi visus Kokoreviču saietus, šādas satikšanās ir svarīgas. „Nekur nav tik labi kā savā dzimtenē. Ārzemēs esi kalps, bet dzimtenē saimnieks. Jaunie negrib zemīti apstrādāt, bet, lai arī laukos ir grūti, smagi jāstrādā, izaudzē tīrus dārzeņus, augļus, būsi paēdis. Veikalā var nopirkt tikai ķīmiju. Aicinu jaunatni strādāt savā zemītē, nebraukt prom uz citām valstīm par kalpiem. Dievs sargā un svētī mūsu Māras zemi,” lūdzoties teica Broņislava Kokoreviča.

Tālākie Kokoreviču dzimtas pārstāvji bija ieradušies no Lietuvas. Lidija Antanaite un Jozas Antanaitis šobrīd dzīvo Viļņā. Lidija un Jozas iepazinās tālajos Austrumos, Sibīrijā. Jozas noskatīja skaisto, sirsnīgo Lidiju un lūdza kļūt par viņa sievu. Tā no tālajiem Austrumiem, Lidija atgriezās uz dzīvi Baltijā. Lidijas mamma Jekaterina (īstajā vārdā Katra Kokoreviča, jo Krievijā visus vārdus krieviskoja) neko daudz nezināja par savas dzimtas saknēm, bet visu mūžu bija gribējusi tās noskaidrot. Viņai bija palicis atmiņā vārds Marnava, Marnauza. Mammas dzīves laikā tā arī neizdevās atrast informāciju par dzimtu. Jozas ir aizrautīgs vēsturnieks, interesē dzimtas, ģenētika. Sākoties interneta laikmetam, atrada, ka Marienhauzena ir senais Viļakas nosaukums, uzrakstīja e-pastus uz skolu. Un liels bija viņu pārsteigums, ka uz viņa e-pastu atsaucās Silvija, Regīna Kokoreviča un Ināra Kokoreviča. „Mēs bijām ļoti laimīgi, kad uz mūsu e-pastu atbildēja. Droši vien viņas nodomāja, ka mēs esam pavisam traki, jo jau trešajā dienā pēc atbildes vēstules saņemšanas atbraucām uz šejieni, neskatoties uz to, ka bija ziemas spelgonis. Lidijas vectēvs ir dzimis 1862.gadā. 2010.gadā, kad šeit notika Kokoreviču saiets, mēs salaulājāmies Viļakas pareizticīgo baznīcā. Tieši tajā pašā dienā, bet tikai pirms 120 gadiem Eržepolē bija laulājušies arī Lidijas vecvecāki. Esmu pētījis Kokoreviču ģenētisko kodu. Pa vīriešu līnijai radu raksti aizved uz Somiju, citiem uz Viduseiropu. Visi Kokoreviči nav savā starpā radi,” emocionāli un aizrautīgi pastāstīja Jozas Antanaitis, piebilstot, ka tas esot tikai īss ievads kā meklējuši un atraduši dzimtas saknes.

Ineses Rēvaldes (dz.Kokoreviča) tēvs Anatolijs Kokorevičs nāk no Badnovas ciema. „Apmeklējām jau pirmo Kokoreviču dzimtas saietu. Kad šodien Silvija Gorbačova aicināja piecelties kājās tos, kuri pasākumu apmeklē jau vairākas reizes, mani dēli negribēja celties, jo pirms 7 gadiem viņi bija mazi un teica, ka necelsies kājās, jo neko neatceras no pirmā pasākuma. Dēlus uz saietu ņēmām ar bažām, jo baidījāmies kā bērni iejutīsies kompānijā, kur daudz būs pieaugušo. Bet puikas ir iejutušies labi, piedalās atrakcijās. Bērnus ņēmām līdzi tāpēc, lai saglabātu dzimtas saknes, lai zina savas saknes, lai zina, kur atrodas vecmammas un vectēva dzimtene,” pastāstīja Inese Rēvalde. Daudzi dalībnieki un arī Inese Rēvalde piebilda, ka ļoti patīk, ka šajā reizē visi dalībnieki sēž kopā pie viena galda. „Tas dod sajūtu, ka esam kā ģimene. Visi kopā, nedalāmies pa ciemiem vai radu grupiņām. Visi esam kopā pie viena galda, lai iepazītos, parunātos un dalītos atmiņās,” piebilda Inese Rēvalde.

Silvija Gorbačova paldies vārdus teica viesiem pasākuma dalībniekiem, jo bez viņu ierašanās, atbalsta, entuziasma pasākums neizdotos.  „Īpaši pateicos vīriešiem, kuri ir vīri bijušajām Kokorevičām, jo viņi ir mīļi vīri un šīsdienas pasākuma atbalstītāji. Lai Jums veicās, veicas Jūsu ģimenēm, kā arī visiem Kokorevičiem tālajā pasaulē!!!” tā S. Gorbačova. Dodoties mājās pasākuma dalībnieki izteica vēlēšanos, ka labprāt satiktos jau nākamgad! Dzirdīgas ausis un darbīgas rokas sadzirdiet šo aicinājumu un steidziet palīgā Silvijai, lai noorganizētu ne  vienu vien salidojumu Kokorevičiem!!!

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne03.07.2014
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maigurs, Mārica, Māris
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...