Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Mežainā nedēļa Meža labumu ciemā

No 2. līdz 8. jūnijam Žīguros notika vides kampaņas „Mežainā nedēļa Žīguros” (projekts nr. 1-08/108/2014) pasākumi. Kampaņu realizēja biedrība „Virica”. Kampaņu finansēja Latvijas vides aizsardzības fonds; līdzfinansēja Viļakas novada dome, atbalstīja Žīguru pagasta pārvalde.

Kampaņas aktivitātes bija vērstas uz dabas izzināšanu caur saistošām ekskursijām, radošu darbošanos, izzinošām un attīstošām spēlēm, kopīgu darbošanos. Galvenā doma – būt atbildīgi varam būt par to, ko pazīstam, izjūtam, izprotam.

„Vai zini, kas ir mežam mamma?
Vai zini, kur ir meža tētis?
Vai zini, kas mežam ir mājas?
Vai vari saskatīt, kur aug mežam kājas?”

Pagājusi mežainu piedzīvojumu, emociju un pozitīvas enerģijas pārpilna nedēļa, kurā:
„Ar vabolēm mēs visu sarunājām.
Ar dunduriem gan nemaz nerunājām.
Ar čiekuriem mazliet pamētājām.
Ar putniņiem sačivinājām!”

Pirmā diena – Meža foto diena. Žīguru kultūras namā joprojām vēl aplūkojama fotoizstāde „Dzīves steigā nepamanām...” Tā ir izstāde bez rāmīšiem, bez fotošopa, mazliet mežaina un nepieradināta, kurā Māra Āze, Marika Beča un Andra Korņejeva rāda savus dabā saskatītos un notvertos mirkļus: kāda rosīga mārīte, rasas piliens stiebra galā, muša mārpuķītes ziedā, gliemezītis grauž lapu, aizsapņojusies ķirzaciņa un citi mirkļi un mirklīši. Rāmīšu vietā – žagari no ceļmalas grāvja. Nākošreiz aicināsim arī citus fotomīļus padalīties ar saviem notvertajiem mirkļiem.

Mežmalas sikspārņu diena jeb sikspārņu meklēšanas ekspedīcija „Vakara piedzīvojums” sākās ar ornitologa, Ziemeļvidzemes Putnu pētniecības biedrības vadītāja Elvija Kantāna prezentāciju un stāstījumu par sikspārņiem un putniem. Elvijs mācīja atpazīt putnus pēc izskata un balss ieraksta. Stundu pēc saulrieta 28 interesenti devās sikspārņu meklējumos. Ar ultraskaņas detektora palīdzību tika atrastas divas sugas – ziemeļu un Natūza sikspārnis. Acīgākie tos pamanīja arī lidojumā. Interesanti, ka sikspārņu izdotie ultraskaņas signāli atšķiras, tā var noteikt sugas. Pa ceļam ieklausījāmies arī vakarā dziedošo putnu balsīs (lakstīgala, melnais meža strazds, sarkanrīklīte u.c.) un zemesvēža dziesmā. Vakars, pareizāk – agrs rīts (līdz pusdiviem), noslēdzās ar desiņu cepšanu un sarunām pie ugunskura. Daži tā ieinteresējās, ka Elvijs nespēja vien atbildēt uz visiem jautājumiem.

Nākamajā rītā sešos bija bezgala grūti piecelties, lai piedalītos Meža putnu dienā un dotos putnu vērošanas ekskursijā, neizpalika arī bez asarām par nedzirdēto modinātāja zvanu, bet kāds vispār nebija gulējis, lai tik nenogulētu… Tāpēc putnotāju pulciņš bija krietni mazāks. Rīts sākās ar to, ka Elvijs mācīja, kā pareizi noregulēt binokli, lai varētu vērot putnus. Īpaši interesanti bija iepazīties ar vēl vienu ierīci putnu vērošanai – teleskopu. Tajā var saskatīt tos putnus, kas atrodas ļoti tālu. Izbraucot apmēram 20 km loku pa laukiem un mežu tika novērotas (saklausītas vai saskatītas) 56 putnu sugas. Elvijs mācīja pazīt gan visparastākās un visvieglāk atpazīstamās sugas, piemēram, žubīti, čunčiņu, vītīti, svirlīti, lauku un mājas zvirbuli, dzelteno stērsti, gan arī tādus putnus kā melngalvas ķauķis, lukstu čakstīte, paceplītis, melnais mušķērājs, mazais mušķērājs, erickiņš, sarkanrīklīte, un daudzus citus. Interesants novērojums – mazais ērglis pie bijušās Priežukalna skolas. Turpat dziedāja vairākas ūbeles, kas arī nav tik bieži vienkopus novērojamas. Vienu pat aplūkojām binoklī un teleskopā. Karjerā atradām visai lielu krastu čurkstu koloniju. Ekskursijas beigās visi izturīgākie putnu pētnieki tika pie ugunskura, tējas un, protams, desiņām.

Meža radošajā dienā Žīguros uz plenēru sabrauca 55 jaunie mākslinieki un floristi no Balvu mākslas skolas, Baltinavas un Viļakas mūzikas un mākslas skolām, Viļakas Valsts ģimnāzijas, Viļakas un Žīguru pamatskolām.
„Tu visu mežā saredzi.
Tu visu mežā sajūti.
Tu visu mežā saprati.
Tu sevi mežā atradi."

Floristi izveidoja vides objektus – četrus lielus zaru gobelēnus, kas aplūkojami iebraucot Žīguros. Gobelēniem izmantojām mežrožu dzīvžogā saaugušās alkšņu, ošu, blīgznu atvases. Tikmēr Balvu jaunās mākslinieces izmantoja iespēju gleznot brīvā dabā, savos darbos attēlojot Žīguru apkārtnes ainavas. Baltinaviešiem iepatikās Meža ielas māju savdabīgums, ko viņi arī iemūžināja savos pasteļzīmējumos. Vislielākā rosība notika Žīguru centrā pie autobusu pieturas, kas nu ieguvusi pavisam citu izskatu. Uz tās sienām izaudzis mežs, hokejists met ripu, tādējādi visiem iebraucējiem parādot Žīguriem raksturīgo. Ar rezultātu apmierināti gan Viļakas un Žīguru jaunie mākslinieki, gan Žīguru iedzīvotāji. Dienas beigās visi skatījām radīto mākslas darbu izstādi. Paldies skolotājām Lanai Ceplītei, Lilitai Kūkojai, Viktorijai Zaharovai, Daigai Circenei, Inesei Rēvaldei, kā arī skolotājai Ijai Krilovai un Žīguru skolas meitenēm par skanīgo Žīguru dziesmu. Paldies darbīgajām mammām – Ingai Orlovskai, Anitai Narubinai, Ilzei Zarembai. Pusdienās šoreiz baudījām Žīguru pamatskolas saimnieču gatavotos gardos trīs ēdienus. Paldies Dzintrai Volkovai un Verai Andrejevai.

Meža darbu dienā Annas Āzes vadībā iepazīt mežus un cilvēka darbus un nedarbus mežā devās 25 interesenti:
„Viss lielais mežā paslēpies.
Viss mazais mežā atradies.
Viss klusais mežā satupies.
Viss smaržīgais mežā iegājies.”

Redzējām, kā izskatās izcirtums, iestādītās kultūras, jaunaudzes un pieaudzis mežs. Anna aizveda pie varenām eglēm, kuru priekšā zinātnieki noņem cepuri, mācīja saskaitīt gadskārtas. Dabas liegumā „Zodāna purvs” visi vērojām, kā zied dzērvenes, nogaršojām pērnās ogas. Anna rādīja, cik vienkārši no ērgļpaparžu lapām izgatavot cepures, ko likt galvā, ja saule karsē. Pirtnieki šādas cepures iesaka izmantot pirtī. Mācījāmies ne tikai saskatīt, bet arī sasmaržot un saklausīt mežu. Pie cilvēku darbiem mežā pieder arī medības. Mednieki ne tikai medī, bet arī rūpējas par meža dzīvniekiem: tos piebaro īpašās barotavās, izliek sāli. Daži izmantoja izdevību un uzkāpa medību tornī, lai pavērotu mežu no mednieku skatu punkta. Izrādās, ka nedarbus mežā piestrādā arī bebri – būvējot savus dambjus appludina mežu. Mācījāmies klusītēm vērot peļu klijānu ligzdu, netraucējot putnus. Pie atpūtas vietas Annas vadībā izveidojām gobelēnu no koku mizām, lapām, čiekuriem, zariem, kurā atspoguļojās koku sugu sastāvs Latvijas valsts mežos.

Skumji, ka atrodas cilvēki, kas mežā atstāj tukšās pudeles, maisiņus un citas drazas, pat speciāli aizved uz mežu veselus atkritumu maisus. Ierodoties atpūtas vietā, atradām veselu drazu klājienu, kāds nebija aiz sevis savācis savus atkritumus. Visu sakopām, lai varētu atpūsties sakārtotā vietā.

Noslēgumā visi kopīgi vārījām Meža zupu ar kadiķogām, ar nepacietību gaidījām, kad tā būs gatava, lai katrs varētu notiesāt vismaz divas porcijas. Zupu vārījām kārtīgā čuguna katlā, ēdām no metāla bļodiņām ar īstām karotēm, kas lietojamas ilglaicīgi. Neizmantojām vienreizējās lietošanas traukus, tādējādi rosinot domāt par ilgtspējību.

Tieši Vasarsvētkos pienāca Mežainās nedēļas noslēguma diena – Meža draugu saiets. Tas sākās ar Annas Āzes neatkārtojamajiem stāstiem viņas meža ekspozīcijā „Žīguru meža muzejs”. Pasākumi turpinājās pie Žīguru estrādes. Tur jau labu laiciņu pirms plkst. vieniem bija sanācis krietns meža draugu pulciņš. Visi azartiski darbojās radošajās darbnīcās. Lanas Ceplītes vadībā notika jumta skaidu jeb lubiņu dekupāža, daži pamanījās aplīmēt pat vairākus dekorus, paši būdami pārsteigti par iznākumu. Viktorija Zaharova rādīja, kā ar otiņas un krāsu palīdzību akmeņi var pārtapt par mārītēm, kaķīšiem, zaķīšiem un citām radībām. Savukārt pie Anastasijas Plačindas katrs varēja izgatavot pats savu koka medaļu. Māra Āze un Irina Klimanova mācīja čiekuru pārvērst par putniņiem un rūķīšiem, ierādīja, kā no dzīpariem sapīt skujainas pīnītes. Turpat Silvija Barinova rādīja savus burvīgos adījumus, katru ar savu stāstu: šeit cimdiņi ar brūkleņogām, tur zeķes ar skujiņām, bet te – ar meža stigu rakstiem.

Drīz ieradās Kristīne Vasiļjeva ar zirdziņu Maiju, kas meža ratos izvizināja gan bērnus, gan pieaugušos. Izrādās, ka arī zirgi ir saldummīļi, Maijai ļoti garšoja gan cukurs, gan ledenes. Novērošanas punktā Svetlana Jurjāne katram, kurš salika mežainu puzli, izsniedza binokli putnu un citu radību (tai skaitā cilvēku) vērošanai. Pat lielie aizrautīgi iesaistījās šajā nodarbē. Vides spēļu stūrītī rosība nenorima līdz pat vakaram. Tur Ineses Rēvaldes un Viļakas pamatskolas Vides pētnieku pulciņa dalībnieku vadībā tika izspēlētas skolēnu veidotās vides izziņas spēles par Ronēnu, par Latvijas mežiem un Latvijas aizsargājamajām teritorijām. Otrpus ceļam pie Gintas Locānes skanēja uzmundrinājuma saucieni mežaini sportisko aktivitāšu dalībniekiem.

Visi, kas vēlējās, izmantoja izdevību iepazīt mežu izziņas takā Annas Āzes un Andras Korņejevas pavadībā. Mērījām dižpriedes resnumu (dažs metros, dažs – cilvēkbērnos), taustījām sveķenes sveķainumu un gobas lapu asumu, iemācījāmies pazīt indīgās čūskogas, kumeļpēdas un zalktenes, apbrīnojām jaunu eglīti satrupējušā celmā un dzeņa kalvi priedē, skaidrojām kā atšķirt parasto ozolu no sarkanā.

Kamēr no meža virtuves puses nāca kārdinošs Valentīnas Kaļānes un Gunta Taukuļa gatavotās meža zupas aromāts, visi cienājās ar pīrādziņiem, cepumiem, meža tēju no mežābeļu lapām, smiltsērkšķiem, liepziediem un citiem meža labumiem, kā arī degustēja liepu pumpuru ievārījumu.

Meža paparaci Marija Bratuškina fiksēja jaukākos brīžus.

Noslēgumā Daiga Elksnīte aicināja uz Meža dziesmu dziedāšanu akordeona pavadībā. Izskatījās, ka nevienam tā īsti negribas uz mājām, tas nekas, ka nākamā – darba diena. Daudzas ģimenes izmantoja iespēju atpūsties un būt kopā. Šīs dienas aktivitātēs piedalījās vairāk nekā 100 meža draugi. No visiem saieta dalībniekiem staroja tāda pozitīva enerģija, ka pat negaisa mākoņi un zibeņi pašķīrās, vien dažas piles atrādījās, ka ir lijušas.

Visās dienās piedalījās gan bērni, gan viņu vecāki, gan seniori. Dalībnieku loks aptvēra ne tikai žīguriešus. Daudz interesentu bija no Viļakas un no Briežuciema (Balvu novads). Bija dalībnieki no Baltinavas, Balviem, Salaspils, Viļāniem, Ķekavas, Gulbenes, Rīgas.

Paldies par atbalstu Žīguru pagasta pārvaldes vadītājam Oļegam Keskam, Žīguru pamatskolas direktorei Svetlanai Romānei, Gatim un Mārim Rundzāniem, Andrim Mežalam, Voldemāram Miņinam, Jānim Bečam, Inesei Circenei, Vinetai Zeltkalnei, Tamārai Locānei. Paldies autobusa šoferim Eināram Mieriņam par vizināšanu un līdzdalību. Paldies visiem rakstā nosauktajiem un nenosauktajiem labajiem gariņiem, kas palīdzēja un atbalstīja. Paldies visiem, kas atnāca, piedalījās, uzsmaidīja, teica labus vārdus. Ceram, ka šāda kopā būšana ir patīkama un vairo atbildību par sevi, citiem, mežu, visu dzīvo…

„Ir mežā ierakstīts it viss.
Ir rakstīts viss, kas vajadzīgs.
Ir sūnās ierakstīti mūsu vārdi.
Ir piepildīti senie sakāmvārdi.”

Tiekamies nākošajos Meža draugu saietos un citos mežainos pasākumos!

Tekstā izmantoti citāti no Jāņa Irbes dzejoļa „Ceļā”.

Informāciju sagatavoja Andra Korņejeva un Valentīna Beča
Foto: M.Bratuškina, V.Beča, A.Korņejeva, T.Fiļimonova


17.06.2014
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agneta, Agnis, Ansis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...